Kam v RakouskuŠtýrsko

Štýrsko – Domkirche

Budete-li na dovolené v okrese Graz, určitě byste si neměli nechat ujít návštěvu klenotu tohoto okresu, a to velkolepou katedrálu Domkirche.

Domkirche Graz

Katedrála svatého Jiljí byla postavena jako farní a rezidenční kostel německého krále a římského císaře Friedricha III.

V 17. a 18. století kostel dostal nádherný barokní interiér a byla dobudována Mater Dolorosa-kaple s krásnou křížovou cestou. Oltář v Domkirche je jedinečný, vyrobený z barevného mramoru, jedná se o mistrovské dílo pozdně barokní oltářní architektury ve Štýrsku. Také zbylé vybavení v katedrále – boční oltáře, kazatelna, lavice, zpovědnice – svědčí o vysoké umělecké a řemeslné schopnosti místních mistrů.

Katedrála ve Štýrském Hradci byla zrekonstruována kolem roku 2018, a to k výročí „800 let diecéze Graz-Seckau“, vně, ale také uvnitř. Katedrála je biskupským kostelem, je tedy důležitou částí „Grazer Stadtkrone“.

Renovace venkovních prostor byla dokončena v říjnu 2017. Přístup do katedrály byl navržen tak, aby byl přístupný i tělesně postiženým návštěvníkům. V roce 2019 bude pokračovat rekonstrukce interiéru katedrály. Oltáře a boční kaple, fresky a lavičky, stejně jako velké Domorgel vyžadují důkladnou obnovu. Tento velký projekt renovace je realizován pod odborným patronátem stavebního úřadu diecéze. Náklady na obnovu budou činit přibližně 4,5 milionu EUR.

Dompfarre zahrnuje několik kostelů:

Sv. Kateřina v mauzoleu císaře Ferdinanda II.
Sv. Anthony z Padovy
St. Barbara v Domherrenhofu
V katedrále jsou tři kaple:
Kaple sv. Barbory
Friedrichova kaple
Romualdova kaple

Domkirche je výborným místem pro zastavení se a meditování. V katedrále se můžete setkat také s misionářským řádovými sestrami a jezuity. Pokud budete chtít, tak je možno přispět nějakou finanční částkou na renovaci katedrály.

Graz neboli Štýrský Hradec je druhé největší město Rakouska a nabízí nepřeberné množství pamětihodností k vidění. Sám za sebe již mluví fakt, že historické jádro města Graze je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO od roku 1999.

Graz je jedno z nejlépe zachovaných starých měst ve střední Evropě.

Pořiďte si některou z turistických karet spolkové země Štýrsko a poznejte tak její krásy za zlomek ceny.

Mapa ubytování Graz:


Booking.com

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button