Kam v RakouskuŠtýrsko

Štýrsko – Kunsthaus Graz

Kunsthaus Graz je nezaměnitelnou ikonou moderního městského jádra Graze a občané tohoto města jsou na tuto kulturní instituci právem hrdí. Snoubí se v ní historický i novodobý pohled na umění. Interiér i exteriér budovy vás jistě uchvátí, nelze slovy popsat do detailu, musíte toto místo vidět na vlastní oči!

Kunsthaus Graz je výstavní dům, který kombinuje globální trendy v oblasti současného umění s regionálními a místními programy. V této souvislosti Kunsthaus spolupracuje s institucionálními partnery po celém světě a na místní úrovni. V programu domu jsou charakterizovány transdisciplinární výstavy o aktuálních společenských tématech, nových produkcích, víceletých uměleckých a zprostředkovatelských projektech, diskuzí o umění, designu, architektuře a výstavách. Kunsthaus Graz nemá vlastní sbírku, ale je součástí Universalmuseum Joanneum. Kunsthaus Graz je společným závazkem Štajerské provincie (Steiermark) a města Graz.

Zdroj: Shutterstock Autor: Gubin Yury

Od roku 2003 je Kunsthaus Graz otevřen veřejnosti jako architektonický skvost Grazu v rámci projektu „Evropské hlavní město kultury“. Každoročně navštíví toto muzeum a galerii desítky tisíc návštěvníků z celého světa a budova je neoddělitelnou součástí městské identity Grazu. Byla navržena architekty Peterem Cookem a Colinem Fournierem na začátku tisíciletí. Ve večerních hodinách Kunsthaus prostřednictvím BIX mediální fasády prezentuje různá témata související s kulturním životem ve městě.

Budova se nachází v malé výsadní čtvrti naproti starému městu. Rozhodnutí o výstavbě budovy na Lendkai bylo od samého počátku řešeno z urbanistických důvodů. Nová budova byla uvedena do proluky mezi Lendkai a Mariahilferstraße. Obchodní dům, který byl propojen s Kunsthausem, byl původně zničen v 19. století. Se zřízením Kunsthaus Graz v této oblasti kolem Südtirolerplatz došlo k posílení kulturního zapojení tohoto místa v rámci starého města Graz. V okolí se začaly budovat malé obchody a restaurace, začíná se zde utvářet čilý turistický ruch.

Zdroj: Shutterstock Autor: Adnan Vejzovic

Kunsthaus je flexibilní, adaptabilní a inspirující. Místnosti jsou zbudovány se speciálními funkcemi jako platforma pro spoustu aktivit muzea – trans-disciplinární výstavy, akce a jiné prostředky současného umění ve všech formách médií a s celkem 11.100 m2 podlahové plochy. Kunsthaus Graz má diferencovaný prostorový a funkční program. Od svého založení v roce 2003 Kunsthaus Graz představil mnoho renomovaných umělců a jejich děl. Kunsthaus kavárna (Kunsthaus Café) a obchod (Kunsthaus Graz obchod) včetně podzemních garáží se 146 parkovacími místy dotváří jedinečnou nabídku pro návštěvníky.

Otevírací doba

Út-Ne, státní svátky v době 10.00 – 17.00

Zdroj: Shutterstock Autor: OPIS Zagreb

Vstupné:

Dospělí – 9,50 €
Senioři, handicapovaní – 8 €
Studenti do 27let – 3,50 €
Rodinná vstupenka (2 dospělí a děti 14 let) – 19 €
Děti do 6 let – ZDARMA
Skupiny o 7 a více osobách – 8 € za osobu
Žáci se třídami – 2 €

Bezbariérové prohlídky jsou nabízeny v pevně stanovených termínech a na vyžádání také v různých jazycích. Pro ty, kteří se chtějí informovat o výstavách, jsou zde brožury, které je třeba si vzít, nebo i zvukový průvodce, který obsahují informace, které je možno si poslechnout.

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button