Kam v RakouskuŠtýrsko

Štýrsko – Římskokatolický kostel Leechkirche

Leechkirche v Grazu, někdy nazývána Maria Himmelfahrt am Leech nebo Maria am Leech, je nejstarší římskokatolický kostel v rakouském Grazu.

Leží v okrese Geidorf skrytý na kopci a je přístupný ze Zinzendorfgasse (přes Rittergasse) i z Glacisstraße. Tvoří Kuratbenefizium Graz-Leech kostel Graz Dompfarre v děkanství Graz-centrum městského kostela Graz.

Místo, kde se dnes nachází Grazer Leechkirche, bylo součástí hřbitova z 9. a 8. století před naším letopočtem. Slovo Leech pochází ze starého německého slova hleo, neboli stráň či hrob. Kolem roku 1000 př.nl zde byla vybudována první rotunda. Později vévoda Leopold VI. nechal nahradit tuto první církevní budovu kaplí sv. Kunigunden (kruhový kostel). Pravděpodobně v roce 1250 byla Kunigundenkapelle zničena, buď přírodními, nebo válečnými událostmi, pravý důvod zničení zůstává nejasný.

V roce 1255 začala výstavba nové budovy a současný kostel byl postaven v raně gotickém období. Německý řád rytířů získal práva pro vlastnění oblasti kolem kostela. Leechkirche bylo později pod nadvládou německých rytířů diecéze Graz-Seckau určeno jako místo s univerzitním kostelem. V letech 1991-1994 byl Leekirche důkladně zrenovován, znovu vysvěcen v roce 1994 a uveden do provozu.

Pokud budete chtít na toto místo zavítat, tak doporučujeme zhlédnutí madonny s dítětem nad portálem na západní straně Leekirche. Je zde možno také obdivovat sochy svaté Kunhuty, Markéty a Barbory.

O Grazu

Graz neboli Štýrský Hradec je druhé největší město Rakouska a nabízí nepřeberné množství pamětihodností k vidění. Sám za sebe již mluví fakt, že historické jádro města Graze je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO od roku 1999. Graz je jedno z nejlépe zachovaných starých měst ve střední Evropě.

V centru města je umístěn hrad Schlossberg s bustami významných osobností. Pro dovolenou v Rakousku s dětmi je obzvláště zajímavá Hodinová věž (Uhrturm) z roku 1561. Zajímavostí těchto věžních hodin je fakt, že ukazují čas přesně opačně než je zvykem, tj. malá ručka ukazuje minuty a velká ukazuje hodiny.

Při pobytu v Grazu si určitě nezapomeňte koupit turistickou Graz kartu, díky této kartě budete mít dopravu po celém městě zdarma.

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button