Kam v RakouskuŠtýrsko

Štýrsko – Mariatrost Basilica

Mariatrost Basilica je známým pojmem spjatým s Grazem stejně jako ostrovní plošina Murinsel Graz. Nachází se na kopci Purberg v Grazu a je jednou z nejznámějších poutních destinací ve Štýrsku. Mnozí poutníci z celé Evropy se zde shromažďují, aby vystoupili na 216 schodů k bazilice, která se slavně pne k nebesům. Svatá svatyně Panny Marie v srdci tohoto barokního kostela není jedinou atrakcí. Krásné fresky a impozantní kazatelna na vás čekají při návštěvě této nádherné baziliky Mariatrost.

Zdroj: Shutterstock Autor: softdelusion66

Dvoupodlažní poutní kostel Mariatrost Basilica stojí hrdě na kopci ve východní části Štýrského Hradce. V roce 1714 pověřil svatý Pavel architekty Andrease a Stengga, aby postavili tuto baziliku. Interiér je charakterizován především freskami namalovanými Lukášem von Schramem a Johantem Baptistem Scheidtem. Oslavují Pannu Marii, a to jako „pomocníka na cestě k vítězství“. Což je zdůrazněno scénou představující bitvu o Lepanto, v níž byli Turci poraženi.

Klenotem v rámci vybavení kostela je také kazatelna, která byla vytvořena Königerem v roce 1779. Její architektonické ztvárnění má symbolizovat víru. Oltář je postaven v barokním stylu. Návštěvníci mohou také obdivovat barokní fasádu budovy a dvě mohutné věže lemované křídly kláštera, kde žili mnichové.

Zajímavost: Se založením tohoto svatého poutního místa je spjato mnoho legend. Nejznámější legendou je ta, kdy Johann Maximilian von Wilferstorff, který vlastnil hrad na Purbergu, dostal gotickou, ne velmi vzácnou sochu madony pro svou kapli od mnichů z opatství Rein. Když šlechtická dcera vážně onemocněla, začala se modlit za zotavení k této soše madony. Její modlitby byly vyslyšeny a dívka se uzdravila. Zprávy o tomto zázraku se rychle rozšířily mezi lidem. Mariatrost Basilica se stala svatyní přitahující poutníky hledající klid a pomoc, přicházejí poutníci ze všech koutů světa, hlavně z Maďarska a Chorvatska.

V roce 1999 byl poutnímu kostelu Mariatrost udělen titul „Bazilika“ papežem Janem Pavlem II.

Zdroj: Shutterstock Autor: Borisb17

 

Štýrsko vás nadchne svým krajinným rázem, kde se na jihu země můžete kochat krásou místních vinic, ovocných sadů a úrodné obdělávané půdy.
Na západ se rozprostírá západ s Alpami a na sever impozantní horská pásma jako Tauern a Hochswab s typickou venkovskou atmosférou.

Kaňonem Gesäuse vede Štýrská alpská stezka známá jako Alpentour Steiermark – nejdelší značená cyklostezka vedoucí od Dachsteinu do Grazu.
Další zajímavostí, která je spjata s regionem Štýrska, je olej z dýňových semen. Vyzkoušejte místní
pokrmy dochucené touto podzimní chutí dýní.

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button