Kam v RakouskuŠtýrsko

Štýrsko – Mausoleum

Pokud se řekne mauzoleum, tak se každému vybaví mauzoleum v ruské Moskvě, kde byly pohřbeny a vystavovány přední osobnosti politického života za dob socialistického režimu a hlavní ikonou ruského mauzolea byl Lenin. Pokud jste nebyli v Rusku a rádi byste do jednoho takového mauzolea v blízkosti České republiky přesto zavítali, máte možnost navštívit Mauzoleum císaře Ferdinanda II. v rakouském okrese Graz.

Zdroj: Shutterstock Autor: Alexander Jung

Mausoleum v Grazu je významnou historickou památkou Rakouska, plní regionální roli. Stavba celého komplexu mauzolea byla dokončena roku 1585 a v současnosti je mauzoleum provozováno jezuitským řádem. Mauzoleum sestává ze symbolu připojeného k tvaru kříže sv. Kateřiny a oválné hrobky (symbol vzkříšení). Impozantní stavba je završena kopulí. V západním průčelí se nachází dvě pískovcové sochy – andělé.

Návštěvníci mohou obdivovat okázalou štukovou výzdobu s nádhernými freskami. V centru fresek je zobrazen velmi aktuální reliéf boje o Vídeň. Fresky reprezentují ctnosti a významné činy Ferdinanda II., typologická přirovnání ze Starého a Nového zákona, která se týkají vzkříšení Krista. U oltáře se zde nachází socha svaté Kateřiny vyřezávaná Marxem Schokotniggem a sochy andělů. Oltářní obraz s vyobrazením Neposkvrněné Panny Marie namaloval Antonio Bellucci.

Zdroj: Shutterstock Autor: ale_flamy

V mauzoleu v červeném mramorovém sarkofágu je uložen Ferdinand II., arcivévodkyně Marie Anna Bavorská (první žena Ferdinanda II.), jeho druhá manželka Eleanor Gonzaga a další arcivévodští rodinní příslušníci.

Mauzoleum Ferdinanda II. bylo také slavným symbolem protireformace. Z uměleckého hlediska je však také dobrým příkladem štýrského baroka.

Pokud byste chtěli mausoleum navštívit, je otevřeno od úterý do pátku v době 10.00 – 17.00 hodin, o sobotách, nedělích a svátcích v době 11.00 – 17.00 hod. V pondělí je budova mauzolea uzavřena. Co se týká ceny, tak prohlídka mauzolea včetně věže stojí pro dospělé 6,-€, pro skupiny (od 10 osob) 4,-€ (na osobu), pro seniory 4,-€, pro děti, žáky a studenty 2,- €. Dále jsou uzpůsobeny ceny pro studentské skupiny, a to 1,-€ (na jednoho studenta), pro rodiny se třemi dětmi 1 dítě zdarma, pro rodiny se čtyřmi dětmi 2 děti zdarma a dále je možno také zakoupit kombinovanou vstupenku.

Pokud byste chtěli navštívit také expozici výstavy „Last + Inspiration“ v rámci prohlídky mauzolea, tak si můžete zakoupit vstupenku na obě kulturní akce za 10,- €. Expozice výstavy je k dispozici v diecézním muzeu.

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button