Kam v RakouskuŠtýrsko

Štýrsko – Schlossberg

Budete-li na dovolené v okrese Graz, určitě byste si neměli nechat ujít návštěvu klenotu tohoto okresu, a to velkolepou katedrálu Domkirche. Po prohlídce této pozoruhodné památky zamiřte na bývalou pevnost, dnes již zříceninu Schlossberg.

Schlossberg – přitahuje všechny lidi. Na jaře čerstvou zelenou krajinou, prvními horkými paprsky slunce v létě ve stínu stromů a open-air vystoupením, na podzim září barev stromů a v zimě pro možnost uniknout do tohoto místa z jednotvárné rutiny ve městě. A to za pár minut. Od roku 1894 zde je v provozu lanovka Schlossberg – v poslední době s novými pozorovacími vozy. Na vrcholu kopce je hodně co objevovat. Jedinečný zážitek!

Zdroj: Shutterstock Autor: irakite
Zdroj: Shutterstock Autor: Vaflya

Přečtěte si o historii Schlossbergu, která vás jistě zaujme. Na Schlossbergu byl nejtěžší zvon v Grazu ze 16. století, v bývalých sklepích zničené hlavní budovy pevnosti se nacházely kasematy, dále zde byla vybudována 94 m hluboká studna a mohutná bašta Stallbastei, které byly postaveny Domenichem dell’Aglio a architekty ze severní Itálie, kteří v polovině 16. století postavili nové městské hradby v Grazu a 400 metrů dlouhou pevnost na Schlossbergu. Pevnost Schlossberg byla nedobytná. Nikdo nemohl tuhle pevnost přemoci. Ani Napoleon. Nicméně, po vítězství nad Habsburky v roce 1809, Napoleon požadoval demolici této pevnosti. O třicet let později baron z Weldenu přeměnil ruiny bývalé pevnosti na romantický park s jižními rostlinami, který je zde dodnes. Zkuste si tipnout, kolik schodů vede z vysoko postavené bývalé pevnosti dolů do údolí. Správně hádal ten, kdo řekl 260 schodů.

Zdroj: Shutterstock Autor: Lunghammer

ZAJÍMAVOSTI SPJATÉ SE SCHLOSSBERGEM

Fenoménem Schlossbergu je skleněná lanovka, která končí v tunelovém systému Schlossberg, který byl postaven ve druhé světové válce jako útočiště pro lidi v Grazu. Dnes je zde nejen jeskynní železnice pro ty nejmenší, ale také výstavní sál vybavený state-of-the-art technickou infrastrukturou.

Podle legendy to byl samotný ďábel, který vytvořil Schlossberg. Slíbil lidem v Grazu, že pevnost postaví, ale museli vyjít na místní horu Schöckl. Samozřejmě, výměnou za první duši, která vyšplhala nahoru na Schöckl. Při létání nad Grazem s obrovskou skálou v jeho rukou zachytil průvod městem. Bylo to v neděli na Velikonoce, kdy neměl žádnou moc nad těmito lidmi. A proto nemohl získat žádnou duši. V (ne)spravedlivém hněvu Satan hodil kámen na město. Skála se rozpadla na dvě části. Dnes menší je Austein se svou Kalvárií. Větší je Schlossberg.

Zdroj: Shutterstock Autor: Bertl123

Schlossberg je zážitkem pro všechny věkové skupiny, můžete se dozvědět něco o historii tohoto místa, ale hlavně navštívit krásně upravený park, projet se lanovkou, zavítat do jeskynní železnice, projet se po okolí na krásně upravených cyklostezkách. Co více si přát na dovolené?

DOPORUČENÍ: V okolí Schlossbergu je fascinující příroda, proto doporučujeme vyrazit do této lokality na kolech.

 

Mapa ubytování Graz:Booking.com

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button