Kam v RakouskuŠtýrsko

Štýrsko – Zámek Eggenberg

Bezpochyby není zapotřebí představovat Schloss Eggenberg, který byl zapsán s „Grazem-historické centrum“ do světového kulturního dědictví UNESCO. Navštívení této rakouské destinace stojí každopádně za zhlédnutí!

Zdroj: Shutterstock Autor: Rostislav Ageev

Zámek Eggenberg

Toto místo je naprosto úchvatné, přilehlé zahrady zámeckého parku nebudete chtít opustit ani po několikahodinovém procházení. 🙂

Zapsání zámku Eggenberg do kulturního dědictví UNESCO potvrdilo skutečnost, že rod Eggenbergů byl neoddělitelně spjat s historií Štýrska a jeho hlavního města. Eggenbergové měli po staletí významný vliv na politický, hospodářský a především umělecký vývoj města a hlavní město odráží jejich působení ve městě.

Eggenberský palác je jedinečnou syntézou umění, pocházející z raně barokního období, kdy architektura a design se spojují a vytvářejí komplexní symboliku státníka. Rezidence císařského guvernéra Hansa Ulricha z Eggenbergu je autentickou budovou pro vyjádření postavení rodiny Eggenbergů.

Zdroj: Shutterstock Autor: posztos

Jedinečná rodinná historie Eggenbergů

Historie rodiny Eggenbergů je stejně neobvyklá jako jejich sídlo. Jejich hvězdný vzestup od rolnictva k tomu, že se řadí mezi nejdůležitější rodiny v římské říši, je z velké části důsledkem jejich vynikajícího porozumění, šikovnosti a finančních dovedností. Začátkem 17. století rodina Eggenbergů, z nichž vzešli první bankéři, přinesla jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších státníků v dějinách Štýrska – Hanse Ulricha z Eggenbergu. Rodina Eggenbergů byla provinčními obchodníky, veliteli mincovny a městskými magistrátními úředníky, ale Hans Ulrich získal nejvyšší ocenění v říši a svou dynastii přeměnil v nejbohatší a nejvýznamnější rodinu v zemi. Moc a sláva dynastie Eggenbergů v 18. století začala stoupat a Hans Ulrich z Eggenbergu se změnil v legendární postavu.

 

Státní místnosti

Zdroj: Shutterstock Autor: PavleMarjanovic

Bel Étage z Eggenberského paláce se od 18. století téměř nezměnil, je zařízený původními exponáty ze 17. a 18. století, nábytkem, tapisériemi a dekoracemi. Představte si, že Schloss Eggenberg patří k nejvýznamnějším památkově chráněným budovám v Rakousku. Centrem tohoto komplexu je nádherná Planetární místnost (Planetary Room).

 

Zámecký park a zahrady

Od svého založení na počátku 17. století zahrady v Eggenbergu zažily mnoho změn, vždy odrážely převládající náladu a ideály dané doby. Nyní je Eggenbergský palác obklopen majestátními krajinářsky významnými zahradami, které patří mezi nejcennější zahradní památky v Rakousku. Doporučujeme navštívit Planetary Garden, Master´s or Breakfast Garden nebo Garden in front of the Southern Pavilion! Největší senzací je poslední jmenovaná zahrada ve stylu Biedermeier a jedná se o květinovou zahradu.

Návštěva Schloss Eggenberg, přilehlého zámeckého parku i unikátních zahrad nemá obdoby, v Rakousku nezapomenutelný zážitek. 🙂

Ubytování

Při návštěvě zámku Eggenberg v Grazu doporučujeme ubytování v komfortním NH Hotelu v centru města nebo ve stylovém Parkhotelu Graz.
Z apartmánových hotelů pak stojí za to vybrat si z Best Choice Terrace FREE Parking nebo Apartment Graz-Ulrichsbrunn či Cosy Splendor/ City Center.

 

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button