Vídeň

Top památky ve Vídni

Milovníci památek a rozličných stavebních slohů si přijdou na své. Historické centrum města Vídeň bylo v nedávné době zařazeno do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Rakouské hlavní město Vídeň leží při řece Dunaj, na rozhraní pohoří Alpy a Malé uherské nížiny.
Vídeň je považována za politické, hospodářské a také kulturní centrum státu zastávající mezi ostatními rakouskými městy dominantní roli.

Top památky ve Vídni, které byste měli navštívit:

1.) Hofburg

Hrad Hofburg byl dřívějším sídlem Habsburků od 13. století. V současné době slouží jako muzeum s kolekcemi hudebních nástrojů a zbraní.  Až do roku 1918 byl rozsáhlý palácový komplex Hofburg v srdci Vídně politickým centrem monarchie. Dnes plní stejnou úlohu pro demokratickou republiku Rakouska. Návštěvníkům Hofburgu lze jednoznačně doporučit návštěvu Muzea Sisi, expozice Imperial Apartments, Silver Collection či expozici The Habsburgs.

2.) Schloss Schönbrunn

Schönbrunn je od roku 1996 zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Nenechte si ujít návštěvu překrásných zámeckých zahrad ve francouzském stylu.
V rámci prohlídky zámku si mohou návštěvníci vybrat dvě prohlídkové trasy, a to trasu Imperial Tour nebo Grand Tour. Určitě vás a vaše děti nadchne malá zoologická zahrada, která je nejstarší na světě (Tiergarten Schönbrunn).
Dalšími lákadly zámku Schönnbrunn jsou barokní zahrady, bludiště, skleníky, procházka zámeckým parkem s Neptunovou kašnou, kolonáda Gloriette, neméně zajímavé jsou obrazy všech potomků panovnice Marie Terezie či posmrtná maska Napoleonova syna Orlíka, který na zámku zemřel.
V současné době je areál Zámku Schönnbrunn využíván také ke kulturním a společenským událostem, jako jsou koncerty Vídeňské filharmonie, setkání významných organizací nebo dokonce pro pořádání svatebních oslav.

3.) Graben

Určitě je možno doporučit návštěvu jedné z nejrušnějších ulic v centru města Vídně zvanou Graben, kde vás ohromí unikátní morový sloup Leopolda I. s barokními kašnami a budete moci zhlédnout obdivuhodné budovy, např. domy, ve kterých pobývaly známé osobnosti jako Frederik Chopin, Lamberský či Esterhazyovský.
Graben je obklopen mnoha významnými památkami ve Vídni, a to místy jako Stephansplatz, Kohlmarkt, Naglergasse, Tuchlauben a Petersplatz.

Většina budov pochází ze 17. a 18. století a můžete zde najít tradiční obchody.
Některé z těchto obchodů mají dlouho tradici a byly oblíbené už za časů, kdy bylo Rakousko pod vládou panovníků. Mezi tyto tradiční obchody patří obchod s porcelánem Augarten, královské klenoty Heldwein, královská parfumerie Nägele & Strubell.
Na místě původního královského obchodu s pánským oblečením dnes stojí obchod H&M, kde je do dnešních časů zachován noblesní interiér.
V Grabenu můžete posedět v mnoha kavárnách a restauracích nacházejících se mezi těmito obchody.
Jednou z nejznámějších kaváren je zde Kavárna Hawelka, která je otevřená od roku 1939. Pro gurmány doporučujeme zavítat do obchodu Julius Meinl na konci Grabenu (roh Naglergasse). Pro milovníky výborných vín nabízí Julius Meinl vína z jedinečných vinných sklepů v suterénu budovy.

4.) Stephansdom

Za srdce Vídně je považováno náměstí svatého Štěpána se slavným dómem z 12. století (Stephansdom).
Je tvořen několika kaplemi a branami. Úchvatná je jeho vnitřní výzdoba, jsou zde umístěny ostatky významných panovníků, např. Friedricha III. nebo Rudolfa IV.
Nedaleko tohoto dómu se nachází Františkánské náměstí s velkolepou Mojžíšovou studnou a palácem Pereir. Stephansdom ve Vídni – světově proslulá památka kulturního dědictví, národní emblém Rakouska a symbol rakouské identity, ale také hlavní turistická atrakce.
Vídeň a také Stephansdom navštíví téměř 3 miliony návštěvníků za rok. Návštěvníci se mohou dostat na věže Stephansdomu zvané South Tower, Türmer Stube a North Tower nebo mohou zavítat do katakomb v podzemí dómu.

5.) Albertina

Albertina se nachází v historickém srdci Vídně a spojuje imperiální vkus s velkým uměním.
Tato budova, bývalý okázalý habsburský palác a muzeum umění mezinárodního významu, láká dnes návštěvníky z celého světa, zvláště ty, kteří jsou zaměřeni na prohlídky městských komplexů a kulturních památek.
Muzeum představuje vynikající umělecká díla od 15. století až do současnosti. Speciální výstavy jako Albrecht Dürer, Van Gogh nebo Raffael dosáhly v minulých letech v Albertině návštěvnických rekordů.
Během celého roku je možno navštívit stálé i speciálně zaměřené výstavy, od starých mistrů přes malířství klasické moderny až po současné umění, fotografii a architekturu a v neposlední řadě také  historické palácové prostory Albertiny.

6.) Hundertwasser-Krawina Haus

Ve Vídni je to jediná budova, kterou navrhl Friedensreich Hundertwasser, která je otevřena 365 dní v roce. KUNST HAUS WIEN byl v roce 1991 na Untere Weißgerberstraße 13, 1030 Wien.
Muzeum Hundertwasser bylo otevřeno do dvou let po rekonstrukci. Muzeum a výstaviště, založené Hundertwasserem a pojmenované KUNST HAUS WIEN, patří k nejvýznamnějším památkám města. Se svými špičkovými mezinárodními výstavami současného umění zaměřenými na fotografie se stala nedílnou součástí vídeňské kulturní scény.

7.) Riesenrad Prater

Chcete-li strávit nádherné odpoledne s dětmi, měli byste navštívit zábavní park Prater, kde je hlavní atrakcí pro děti velké ruské kolo vysoké 65 m. Určitě jste neviděli tolik kolotočů na jednom místě.

8.) Burgtheater

Burgtheater neboli Císařské dvorní divadlo bylo Vídeňany nazýváno die Burg a vzniklo v roce 1741 na přání císařovny Marie Terezie. Jedná se o jedno z nejvýznamnějších německojazyčných divadel vůbec, zaměření – činohra, opera, balet.

9.) Rathaus

Rathaus neboli vídeňská radnice se nachází naproti budově Burgtheateru, v blízkosti budovy parlamentu. Budova je sídlem vídeňského starosty, městského zastupitelstva, byla vystavěna v letech 1872-1883 v novogotickém stylu. Na prostranství, kde se nachází park, se konají koncerty nebo prodejní vídeňské trhy.

10.) Wien Opera

Vídeň je proslulá také svou Vídeňskou státní operou, která přitahuje milovníky hudby z celého světa. Její grandiózní vstupní hala s majestátním schodištěm je nádherný začátek večerního představení vážné hudby.

11.) Schloss Belvedere

Rakouská národní galerie se nachází v Belvedéru, dřívější letní rezidenci válečného hrdiny Prince Evžena ze Savoy ze 17. století.
Jedná se o barokní palác s rozsáhlými francouzskými zahradami, v areálu Belvederu můžete také obdivovat Oranžerii, která byla původně zimní zahradou.
Jsou zde  umístěny světově proslulé malby rakouských umělců (secesní práce The Kiss od Gustava Klimta). V letních měsících je Belvedér jako stvořený pro návštěvu s dětmi, které si mohou užít pobyt v palácových zahradách a rodiče mohou obdivovat umělecké skvosty uvnitř paláce.

12.) Schmetterlinghaus

Pro milovníky přírodních krás je připravena expozice ve Schmetterlinghausu neboli Motýlím domě v srdci Vídně za Hofburgem.
Najdete zde jedinečnou tropickou oázu klidu a relaxace.
V jedné z nejvýznamnějších secesních budov na světě vstupujete do fantastického světa, který se věnuje motýlům – můžete zde obdivovat kolem 500 volně žijících a létajících motýlů po celý rok. S výjimečnými barvami a budete moci sledovat, jak tato jedinečná stvoření létají v blízkosti vodopádů a exotických rostlin poblíž jejich přirozeného prostředí.

 

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button