Kam v RakouskuTyrolsko

Tyrolsko – Zillertal

Region Zillertal se nachází se v oblasti rakouského Tyrolska, přesněji řečeno Zillertal leží asi 40 km východně od Innsbrucku v údolí Inn. Zillertal je obklopen impozantními pohořími Zillertalské a Kitzbühelské Alpy, a proto Zillertal nabízí jedinečný panoramatický výhled.

Rekreační oblast Zillertal

Zdroj: Shutterstock Autor: by Paul

Nejvyšším bodem v Zillertalu je Hochfeiler (3 509 m n.m).

Zillertal se skládá z 25 obcí s celkovým počtem 33 500 obyvatel a má rozlohu 1098 km². Jeho jméno je odvozeno od řeky Ziller, která protéká Zillertalem od jihu k severu a vlévá se do řeky Inn.

Zdroj: Shutterstock Autor: Anna Jedynak

Spisovatelé, kteří rádi cestovali po celém světě, začali popisovat Zillertal jako jedinečnou rekreační oblast na počátku 19. století. Zillertal jim dluží za svou časnou nadregionální proslulost. Zvláště ve městech rostl zájem o tuto působivou krajinu. Stále více hostů přijíždělo do údolí, objevily se první turistické objekty. V polovině 19. století se zde začalo provozovat horolezectví jako oblíbený sport a Zillertal je považován v současné době jako jedna z hlavních destinací pro horolezectví obecně v rámci celého světa.

Zillertal v zimě

Zdroj: Shutterstock Autor: tomtsya

Zimní turistika zde započala teprve před 100 lety. V roce 1949 byly v Lanersbachu a Hintertuxu postaveny lyžařské vleky. Tuto výstavbu následovala v 50. letech realizace vleků Penkenbahn a Gerlossteinbahn. V zimní sezóně je výhodné zavítat do úchvatného údolí Ziller neboli Zillertal, kde se skipasem budete mít přístup na 150 lyžařských vleků a 500 km udržovaných sjezdovek. Nadšení budou v tomto regionu milovníci snowboardingu, kteří mohou provozovat tento sport na ledovci Hintertux (jižní oblast údolí, lokalizován nad vesničkou Tux) nejenom v zimním období, ale během celého roku.

Nicméně nejnavštěvovanějším místem Zillertalu je vesnický resort Mayrhofen původně založený jako komunita pro obdivovatele alpského prostředí. V zimě si zde příznivci zimních sportů přijdou na své, je zde možno nalézt několik okruhů pro milovníky běžkového lyžování, ale také snadný přístup na místní lyžařské sjezdovky pro provozování aktivního sjezdového lyžování, včetně lyžování na ledovci a věnování se skialpinismu, tedy lyžování ve volném horském terénu. Zillertal Super Ski Pass je v období 1.12.2018 – 22.04.2019 možno využít na všech 515 dobře upravených sjezdovkách a 179 vlecích (Hochzillertal-Add-Spieljoch, Zillertalarena, Mayrhofner horské dráhy, lyžařské centrum Gletscherwelt Zillertal 3000). Doba platnosti Super Ski Passu je volitelná od 2 do 21 dnů. Pro jednotlivé lyžařské areály je k dispozici také Super Skipass platný pouze po dobu 1,5 dne. Super Skipass si můžete zakoupit u všech vleků. Další výhodou používání Super Skipassu nebo Tirol Snow Card je možnost využít místní dopravu, a to všechna místní spojení skibusu, vlaky a autobusy společnosti veřejné dopravy Zillertal, zelenou linku mezi Mayrhofenem a Hintertuxem, červenou linku mezi Mayrhofenem a Eggalm, autobusovou linku Mayrhofen-Hainzenberg-Gerlos- Koenigsleiten se skiwear (vybavením na sjezdové lyžování nebo snowboarding).

Zillertal lyžařské oblasti

Ve čtyřech lyžařských střediscích (Hochzillertal – Hochfügen – Spieljoch, Zillertal Arena, Mayrhofner Bergbahnen, Ski & Gletscherwelt Zillertal 3000) je 515 kilometrů sjezdovek a 179 top moderních vleků, které vás rychle a pohodlně dopraví do výšek od 580 m až po 3250 m n.m. Můžete si opravdu vychutnat sjezd na zasněžených a dokonale upravených svazích, ve většině oblastí dokonce až do údolí.

Zdroj: Shutterstock Autor: tomtsya

Lyžování se mohou věnovat lyžaři všech úrovní – od sofistikovaných až po začátečníky. Široké carvingové svahy jsou k dispozici pro rodiny s dětmi, začátečníky i znalce.

Zdroj: Shutterstock Autor: LaMiaFotografia

A to není vše: snowboardové zábavné parky, stálé závodní a rychlostní trasy, lyžařské školky, četné útulné lyžařské chaty a nádherně umístěné horské restaurace se sluneční terasou prostě potěší všechny hosty.

 

Zillertal v létě

Feraty, horolezectví

Vyberte si z řady mimořádných horských zážitků: Ať už objevíte dětská hřiště s celou rodinou, která se mísí s horami, nebo hledáte adrenalinové vyžití na velkolepé ferratě nebo ráno s prvotními slunečními paprsky, jedinečné okamžiky zaručují nezapomenutelnou dovolenou. S Zillertal Activcard máte některé dovolenkové zážitky zdarma.

Turistika (turistické stezky)

Zillertal je jednou z nejrůznějších turistických destinací. 1400 kilometrů dobře značených cest všech stupňů obtížnosti vedou na třech úrovních od slunné dolní oblasti až po drsné, osamělé vrcholy hor.

Zdroj: Shutterstock Autor: DaLiu

Devět letních horských železnic a Alpských silnic Zillertal poskytuje přímý přístup k tomuto fascinujícímu horskému světu. Četné alpské chaty nabízejí originální jídla Zillertalu a hosté si pochutnávají na domácích lahůdkách. Milovníci piva jistě ocení možnost usrkávání piva v nadmořské výšce 3000 m na vrcholku Tuxer Glacier a kochání se tamějšími přírodními krásami.

Dálkové turistické stezky v Zillertalu

Jeden z nejkrásnějších způsobů, jak poznat Zillertal, je na jedné z mnoha dálkových turistických stezek. Dálková turistika znamená seznámení se s regionem. Provede vás přes rozkvetlé alpské krajiny, kolem blátivých potůčků a řinčivých vodopádů, drsných skal a osamělých vrcholků. Jednodenní a vícedenní zájezdy s mnoha možnostmi stravování umožňují méně zkušeným hobby sportovcům zažít dechberoucí panorama.

Cyklistika – Cyklistické a horské cyklistické výlety

V Zillertalu si můžete užít výletů na kolech a horských kolech o různé délce, do rozličné nadmořské výšky, o různých stupních obtížnosti.

Zillertal Bike Challenge

Zillertal Bike Challenge se v posledních letech ustavila jako součást závodního kalendáře evropské scény pro horská kola. Není divu, že díky svým jedinečným výstupům, senzačnímu horskému panoramatu a pravděpodobně nejtěžším cílům ve věčném ledu ledovce Hintertux budou prožívat všichni sportovci nezapomenutelný zážitek.

Zillertal cyklostezka

Cyklistická stezka Zillertal je zvláště vhodná pro rodiny s dětmi, které mohou pohodlně prozkoumat slunné údolí podél Ziller.

Prohlídky s průvodcem na kole a horských kolech

Pokud nechcete prozkoumat Zillertal sami, ale společně se zkušenými průvodci, tak si můžete vybrat z různých prohlídek s průvodcem. Od příjemného rodinného výletu po profesionální cestu – pro každého dle jeho vkusu.

Zdroj: Shutterstock Autor: Lasse Hendriks

Geocaching v Zillertalu

Možná se budete chtít vrátit do doby dobrodružství v dětství. Hledání pokladů je nyní možné s pomocí Geocachingu, který je dnes považován za moderní koníček, který láká na celém světě více než čtyři miliony lidí. V Zillertalu jako jednom z nejzajímavějších regionů poznávání krásy přírody se geocaching stává nezapomenutelným zážitkem. Vzrušující dobrodružství zaručena!

Paragliding

Jedním z nejvíce vzrušujících zážitků může být paragliding s nádhernými výhledy na údolí Zillertal v okrese Schwaz. Tento druh sportu bude spíše určen pro ty, kteří již mají nějaké zkušenosti s tímto druhem sportovního vyžití, ne pro úplné amatéry.

Mapa ubytování Zillertal:Booking.com

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button