Kam v RakouskuVídeň

Vídeň – Albertina

Albertina se nachází v historickém srdci Vídně a spojuje imperiální vkus s velkým uměním. Tato budova, bývalý okázalý habsburský palác a muzeum umění mezinárodního významu, láká dnes návštěvníky z celého světa, zvláště ty, kteří jsou zaměřeni na prohlídky městských komplexů a kulturních památek.

Rakousko se může pochlubit jedinečnými památkami všech architektonických stylů a s mnoha pamětihodnostmi zapsanými v UNESCO, je tedy právem řazeno mezi vyhledávané turistické evropské destinace.

Albertina se nachází v historickém srdci Vídně a spojuje imperiální vkus s velkým uměním. Tato budova, bývalý okázalý habsburský palác a muzeum umění mezinárodního významu, láká dnes návštěvníky z celého světa, zvláště ty, kteří jsou zaměřeni na prohlídky městských komplexů a kulturních památek.

Zdroj: Shutterstock Autor: anyaivanova

Muzeum tvoří díky střeše, kterou vytvořil v roce 2003 Hans Hollein, také architektonický ráz a v rámci svého rozmanitého výstavního programu představuje vynikající umělecká díla od 15. století až do současnosti. Speciální výstavy jako Albrecht Dürer, Van Gogh nebo Raffael dosáhly v minulých letech v Albertině návštěvnických rekordů.

Během celého roku je možno navštívit stálé i speciálně zaměřené výstavy, od starých mistrů přes malířství klasické moderny až po současné umění, fotografii a architekturu a v neposlední řadě také historické palácové prostory Albertiny.

KOLEKCE

Obrazy a sochařství

Od Moneta po Picassa, od Chagalla po Richtera: Muzeum ALBERTINA hostí díla všech moderních a současných umělců, od francouzského impresionismu a fauvismu až po díla expresionistických uměleckých skupin a ruské avantgardy, stejně jako řada mistrovských děl od Picassa, Kiefera a Lassnigu. Muzeum ALBERTINA je domovem všech průkopnických uměleckých myšlenek moderní doby a současnosti. Návštěvníci by si určitě neměli nechat ujít stálou expozici Moneta a Picassa.

Kresby a tisky

Sbírka grafického umění muzea ALBERTINA nabízí skutečně panoramatický průzkum umění: byla založena v roce 1776 vévodou Albertem Saxem-Teschenem a nyní tato sbírka obsahuje přes milion výkresů a výtisků od pozdní gotiky až po současnost. Od Michelangela a Dürera až po Rembrandta a Rubensa, od Klimta a Schieleho až po Picassa, Richtera a Lassniga. Sbírka Muzea ALBERTINA poskytuje bohatý přehled 600 let dějin umění. Vzhledem k jejich citlivosti na světlo nelze tato mistrovská díla muzea vystavovat v trvalé expozici. Z tohoto důvodu jsou tyto práce vystavovány v souladu s přísnými ochrannými standardy v rámci speciálních výstav.

Fotografování

Fotografická sbírka Muzea ALBERTINA je dnes největší a nejvýznamnější sbírkou umělecké fotografie v Rakousku. Přibližně 100 000 pokladů fotografické historie sleduje nejvýznamnější vývoj v oblasti a poskytuje úvod do žánrů, včetně portrétů, architektury, krajiny a pouliční fotografie, která je zde zvěčněna od počátku médií až po současnost. Fotografická mistrovská díla Muzea ALBERTINA jsou vystavena v dočasných výstavách v galeriích pro fotografie.

Architektura

Můžete obdivovat nádherné renesanční stavby nebo architektonické soubory jako je Ring Road ve Vídni. Sbírka architektury v Muzeu ALBERTINA ztělesňuje fascinující přehled o žánru architektonického výkresu, který obsahuje více než 40 000 plánů, studií a modelů. Díla z pozdně gotické doby týkající se architektury je možno v muzeu také nalézt, a to klíčová díla Berniniho, Borrominiho, Hansena, Wagnera, Loose, Holleina, Hadida a mnoha dalších.

Státní místnosti

Ponořte se do císařského vkusu v Muzeu ALBERTINA: po dobu asi 100 let sloužila dnešní budova muzea jako rezidence habsburských arcivévodů a arcivévodů. Svědectvím tohoto období je 20 luxusně zdobených a obtížně restaurovaných Habsburských státních místností, které návštěvníky přemisťují do nádherného světa klasicismu s drahocennými tapetami, lustry, krbovými kamny, výrazným intarzováním a nádherným nábytkem.

Zdroj: Shutterstock Autor: Bildagentur Zoonar GmbH

Pokud vás návštěva Albertiny láká, můžete ji navštívit denně v době 10:00 – 18:00, ve středy & pátky v době 10:00 – 21:00. V den svátků jsou otevírací hodiny pro příslušný den v týdnu. Některé zvláštní události mohou vyžadovat částečné uzavření Státních sálů. Navíc instalace a vytváření výstav může dočasně omezit přístup veřejnosti k jednotlivým výstavním halám. Otevírací doba se může v jednotlivých případech měnit. Informace o otevírací době můžete zjistit na telefonním čísle +431 534 830. Ranní otevírací doba v muzeu pro předškolní a školní skupiny (min. 13 účastníků), které si objednaly prohlídku s průvodcem, je v Muzeu ALBERTINA od 8 hodin ráno.

Oficiální web Albertina.

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button