Kam v RakouskuVídeň

Vídeň – Haus der Musik

Haus der Musik je interaktivní zvukové muzeum, které poskytuje nový přístup k hudbě na hravé i vědecké úrovni. Cílem je poskytovat znalosti a porozumění, stejně jako otevřenost a nadšení pro život s hudbou. Od svého otevření v roce 2000 přivítal Haus der Musik 3 miliony návštěvníků.

Haus der Musik

Pojďme si nejdříve představit toto návštěvníky vyhledávané turistické místo.

Budova, kde sídlí Haus der Musik, kdysi bývala sídlem arcivévody Karla, dále rezidencí hudebního skladatele Otto Nicolai (1810 – 1849), který složil operu „The Merry Wives of Windsor“ a založil zde koncerty Vídeňské filharmonie. Na „Beletage“ v prvním patře, jediném historicky chráněném pokoji v domě, Vídeňská filharmonie předkládá originální dokumenty ze své historie.

Vídeň byla vždy městem hudební inovace a místem, kde se lidé nebáli vyzkoušet nekonvenční. V Haus der Musik se snaží odrážet vídeňský průkopnický charakter v oblasti hudby tím, že nabízí svým návštěvníkům invenční a nové přístupy, které jsou záměrně odlišné od klasické hudební výchovy. Vedle historických aspektů je zde zvláštní důraz kladen na souhru přírodní a elektronické výroby zvuku a na vztah mezi analogovým a digitálním. Haus der Musik usiluje o vybudování mostů mezi tradicí a inovacemi. Tak se snoubí estetický a umělecký překlad muzikologického obsahu v architektonické kombinaci historické stavební struktury s prvky high-tech. Haus der Musik je místem živé debaty, kde vzniká nový přístup k hudbě a okamžitě je aplikován.

Kromě interaktivní výstavy nabízí Haus der Musik hustý program včetně živých koncertů, rozhovorů o umělcích a pestré agendy zejména pro děti i hudební festivaly. Haus de Musik také zprostředkovává hudební vzdělávání v rámci své komplexní hudební vzdělávací nabídky. Haus der Musik již mnoho let vyzývá návštěvníky k hudební cestě objevování inovativním a interaktivním způsobem. Od vzniku zvuku až po skladby velkých mistrů je prezentován zcela nový přístup k hudebnímu obsahu. Díky vzrušujícím zájezdům, zábavným koncertům a individuálním nabídkám pro děti a školy je „hudba“ ve své rozmanitosti komunikována vizuálně a slyšitelně.

Možná vás bude zajímat, že v roce 2015 Haus der Musik, jako první rakouské muzeum, podepsalo mezinárodní licenční smlouvu umožňující vytvoření hudebního muzea založeného na vídeňském modelu v Mexiku. Ve spolupráci s partnerem Lang Lang International Music Foundation, pro kterou také působí Haus der Musik jako velvyslanec, představili nový hudební vzdělávací projekt STAIRPLAY. Ve středu se nachází transformace velkého schodiště na interaktivní klavír. S pomocí interaktivních nápadů se snaží podnítit zvědavost dětí a dospívajících, vzbudit jejich nadšení a pocit otevřenosti hudby. Haus der Musik považuje spolupráci s Nadací Lang Lang a vytvoření mexické „Casa de la Música“ za skvělou příležitost k šíření jejich myšlenek na mezinárodní úrovni.

Pokud přemýšlíte, jaké události je možno realizovat v tomto domě hudby ve Vídni, tak zde můžete najít několik dobrých tipů. Objevte možnosti v Sound Museu. Ať už koncert, večeře, diskusní panel, firemní prezentace nebo vánoční párty – možnosti Haus der Musik jsou rozmanité. Nádvoří se skleněnými střechami, podkroví s funkční místností a dvěma úrovněmi s výhledem na střechy Vídně a jedinečná světová výstava jsou k dispozici v závislosti na vašich požadavcích. Úžasná atmosféra a technická zařízení na nejvyšší úrovni slibují, že splní vaše nároky na zcela úspěšnou akci perfektním způsobem.

PRŮVODCE DOMEM HUDBY (APP)

Průvodce multimediálním muzeem funguje jako bezplatná aplikace na smartphonu nebo tabletu. Doporučujeme plánovat 1,5 až 2 hodiny na prohlídku. S osobním multimediálním průvodcem pro objevování Sound muzeum s řadou informací o pozadí, hudební vystoupení a videa velkých skladatelů, zvukových světů SONOSPHERE nebo historii Vídeňských filharmoniků můžete zažít ve vídeňském Haus der Musik. Zažijte Dům hudby interaktivněji než kdy předtím! Museumsguide je váš osobní společník v Haus der Musik a je k dispozici jako aplikace pro iOS a Android. K dispozici je v 8 jazycích: němčina, angličtina, italština, francouzština, španělština, ruština, japonština a čínština.

BEZBARIÉROVÝ VSTUP

Hlavní a boční vchod jsou bezstupňové, automatické posuvné dveře a bezbariérový výtah. Výtah se zastaví na všech podlažích a poskytuje bezbariérový přístup k výstavám a sálu v podkroví. Bezbariérové přístupné toalety se nacházejí jak ve dvoře, tak v podkroví.

Doprovodné osoby nevidomých a invalidních vozíků mají volný vstup. Průvodci jsou povoleni.

Speciální nabídky pro nevidomé, zrakově postižené osoby i neslyšící zahrnují prohlídky šité na míru prostřednictvím Muzea zvuku. S pomocí mnoha interaktivních výstavních exponátů a individuálních potřeb je svět hudby prezentován jedinečným způsobem. Účastníci všech věkových kategorií se mohou pustit do objevování hudební cesty, setkat se s velkými mistry dějin hudby, objevit velké nástroje k dotyku a různé zvukové instalace, ve kterých hudbu lze cítit.

Nabídka pro osoby s demencí je také k dispozici v Haus der Musik, protože jako spolupracující partner podporuje projekt Caritas. Lidé s demencí mohou navštívit Haus der Musik společně se svými „kamarády pro volný čas“ v rámci prohlídky na míru. Vstupné a prohlídky s průvodcem v rámci projektu „Bezbariérový Haus der Musik“ jsou zdarma.

Registrace skupin a další informace na adrese:
Paní Birgit Mittelmaierová, birgit.mittelmaier@hdm.at, 01-513 4850-26.

SHOP

Obchod se nachází ve 4. patře domu Haus der Musik, do obchodu se dostanete bez návštěvy výstavy výtahem u pokladny. Objednávky jsou možné i telefonicky nebo e-mailem. Platba je možná pouze kreditní kartou! Obchod je otevřen denně v době 11.00 – 21.00.

CAFÉ NICOLAI

Užijte si atmosféru v kompletně zrekonstruované kavárně Nicolai v Haus der Musik. Ať už před nebo po delší návštěvě muzea budete obklopeni portréty slavných skladatelů, pít svou kávu v jedinečné atmosféře hudebního světa. Café Nicolai, navržená jako samoobslužná kavárna, má pět automatů na teplé a studené nápoje a širokou škálu občerstvení. V nabídce je automat se sladkým a slaným občerstvením. Otevřeno je denně v době 10.00 – 22.00. Návštěvníky určitě potěší WI-FI zdarma a nabíjecí stanice USB.

 •  Leopold Museum

Leopoldova kolekce je jednou z nejdůležitějších sbírek moderního rakouského umění ve světě. Více než 5 000 exponátů bylo shromážděno Rudolfem a jeho manželkou Elisabeth Leopoldovou po dobu pěti desetiletí. Dnes má Leopoldovo muzeum světovou pověst a je jednou z hlavních atrakcí Vídně.  Jádro sbírky tvoří nejdůležitější kompilace děl Egona Schieleho na světě. Kromě jeho děl zde mohou návštěvníci spatřit také významná díla Gustava Klimta, Albina Egger-Lienzeho, Oskara Kokoschky, Richarda Gerstla a Alfreda Kubina.

 •  MuseumsQuartier

Rozprostírá se na více než 90 000 m2 ve Vídni a zahrnuje 60 kulturních institucí. MuseumsQuartier Wien je jednou z největších lokalit současného umění a kultury na světě. Tato muzejní čtvrť se specializuje na výtvarné umění, architekturu, hudbu, módu, divadlo, tanec, literaturu, dětskou kulturu, herní kulturu a pouliční umění až po design a fotografii. MuseumsQuartier je otevřeno nepřetržitě a vstup je zdarma.  MuseumsQuartier Wien (MQ) je jedinečným souborem, který stojí za vidění.

 • Kindermuseum

Dětské muzeum ZOOM Vídeň vybízí všechny rodiny s dětmi k návštěvě. Dětské muzeum ZOOM bylo založeno v roce 1994 jako první rakouské muzeum pro děti a ročně ho navštíví více než 100 000 návštěvníků. ZOOM dětské muzeum je tedy nejen mezi předními a nejúspěšnějšími institucemi Vídeňské muzejní čtvrti, ale také má vynikající pověst v celé Evropě jako mimořádně inovativní kulturní zařízení.

 • Heeresgeschichtliches Museum

Pokud máte děti, které se zajímají o techniku, vojenské a námořní artefakty spjaté s důležitými momenty významných bitev v celosvětovém měřítku, tak určitě musíte zavítat do Muzea vojenské historie ve Vídni (Heeresgeschichtliches Museum), kde se spojují do jedinečného celku vojenské dějiny, technologie a věda, umění i architektura. Ve sbírkách hlavní budovy si mohou nadšenci historie, především vojenských a námořních sbírek, prohlédnout přibližně 500 roků rakouských a evropských dějin. Budova je jako umělecké dílo zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

 •  Naturhistorisches Museum

Přírodovědné muzeum ve Vídni je velkolepá podívaná převážně pro děti, protože muzeum je domovem světoznámých a jedinečných objektů. Nejznámějšími a nejnavštěvovanějšími z nich jsou zde 29 500 let stará Venuše z Willendorfu, Stellerova mořská kráva, která vyhynula před více než 200 lety a obrovské kostry dinosaurů. Dalšími nejvýznamnějšími lákadly v 39 výstavních halách jsou největší a nejstarší sbírka meteoritů na světě, včetně velkolepého meteoritu „Tissint“ z Marsu, stejně jako stálá antropologická výstava o původu a vývoji lidské rasy či nová prehistorická výstava s vitrínami Venuše a zlata. Přírodovědné muzeum ve Vídni představuje opravdový skvost mezi muzei ve Vídni, kromě Darwinova odkazu je možno zde navštívit také další expozice, a to expedice z 19. století či muzeum osvícenství a vědecké centrum. Rozhodnete-li se pro návštěvu, měli byste určitě počítat s delším časem stráveným v této jedinečné scenérii vědeckého poznání.

 • Technisches Museum Wien

Technické muzeum ve Vídni je místem, které má každému návštěvníkovi co nabídnout. Prohlídky jsou pořádány jednak pro jednotlivce, ale také pro skupinové výpravy (školní exkurze). Zájemci o prohlídku si mohou vybrat ze stálých expozic nebo aktuálně uspořádaných. Mezi permanentní prohlídky exponátů patří expozice Každodenní život (Hudební nástroje, Příroda, ON/OFF, Těžký průmysl), Energie, V PRÁCI, V pohybu, Dobrodružství lokomotiv, Svět médií, Mini, Mini mobil či Mobilita.

 • Kunsthistorisches Museum (KHM)

Jsou zde ke zhlédnutí nejenom obrazy v obrazárně, plastiky, ale také císařská klenotnice, sbírky zbraní a zbroje, mincí, skvostných šperků, klenotů a starožitných věcí, ale možná nejvíce vás nadchnou staré zlaté poklady, které byly nalezeny v Uhrách v různých historických epochách.

 • Tiroler Landesmuseum Ferdinandeum

Tyrolské státní muzeum Ferdinandeum v Innsbrucku se skládá ze sedmi rozličných sbírek z historie Tyrolska – od dob pravěku přes užité umění, dobu středověku až po modernu. Můžete zde zhlédnout Muzeum v arzenálu (historické a technické sbírky o kulturních dějinách Tyrolska) nebo  v pobočce ve Feldstraße přírodovědné sbírky. Další zajímavostí je zde hudební salónek s nástroji Jakoba Stainera  a hlavně díla významných umělců jako byl Rembrandt.

 • Oldtimermuseum Ardagger – Dolní Rakousy

Muzeum motocyklů v Dolních Rakousích. Oldtimer bleší trhy s částmi pro motocykly a automobily jsou zde pořádány často. Vystavované modely motocyklů jsou stále funkční!

 •  Lentos Kunstmuseum Linz – Horní Rakousy

Muzeum umění Lentos je muzeum moderního umění v rakouském Linci. Bylo otevřeno v květnu 2003 jako nástupce Nové galerie města Linz, má průhlednou skleněnou fasádu, která je v noci osvětlena. Nachází se přímo na Dunaji mezi mostem Nibelungen a Brucknerhaus.

 •  Landesmuseum Burgenland

Landesmuseum Burgenland v Eisenstadtu ukazuje původ Burgenlandu v panonské oblasti. Mezi jeho expozice patří na jedné straně přírodní historie jako geologie či biologie země a na druhé straně  archeologie, umění, kultura, folklór, hospodářská a současná historie.

 •  Österreichisches Jüdisches Museum

Rakouské židovské muzeum se nachází v Burgenlandu v Eisenstadtu na adrese Unterbergstraße 6. Muzeum bylo založeno v roce 1972 jako první židovské muzeum v Rakousku po roce 1945. Rakouské židovské muzeum má asi 1000 čtverečních metrů výstavního prostoru, v prvním patře jsou bývalá soukromá synagoga Samson Wertheimer, stálá expozice, mediální místnost a přístupná část knihovny. Oba kultovní objekty synagogy, stejně jako téměř všechny objekty permanentní výstavy, pocházejí z vlastnictví bývalého Burgenlandu a západní maďarské židovské komunity.

 •  Freilichtmuseum in Stübing

Pokud chcete zhlédnout rakouský skanzen podobný českému v Rožnově pod Radhoštěm, tak musíte zavítat do Stübingu v okrese Graz-Umgebung, kde se nachází jedno z nejkrásnějších míst vykreslujících rakouské dědictví z venkovských oblastí. Nachází se zde velké množství historicky cenných chalup.

 • Robert Musil Literature Museum

Robert Musil Literature Museum se nachází v Klagenfurtu am Wörthersee v Korutanech, a to v rodišti rakouského básníka světového významu, divadelního kritika a klasického moderního umělce Roberta Musila. Budova muzea je ve vlastnictví města Klagenfurt.

 • Rolls-Royce Museum

Myšlenku Rolls-Royce muzea iniciovali bratři Bernhard a Johannes Vonier společně s vedoucím muzea Wolfgangem Berneckerem. Hlavním principem muzea je – HISTORIE – KVALITA – SMĚŘOVÁNÍ DO BUDOUCNOSTI. Pro vášnivé obdivovatele aut značky Rolls-Royce je návštěva tohoto typu muzea určitě jedinečným zážitkem.

 •  Vorarlberg Museum

Voralberg Museum se nachází v okrese Bregenz. Vorarlberg Museum má ve svých rozsáhlých sbírkách regionální cenné artefakty z Vorarlberska, kolekce se zaměřením na archeologii, historii, historii a folklór Vorarlbergu. Jsou zde pořádány tematické výstavy, terénní programy pro návštěvníky. Muzeum se snaží navazovat spolupráci i s ostatními muzei, univerzitami a výzkumnými ústavy v tuzemsku i zahraničí.

 

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button