Kam v RakouskuVídeň

Vídeň – Hlavní město Vídeň

Vídeň je nepochybně proslulá zvukem hudby, Mozartem a čokoládou, španělskou jezdeckou školou, vídeňským chlapeckým pěveckým sborem a po alpských regionech a lyžování v Alpách je Vídeň nejčastěji navštěvovanou destinací v Rakousku.

Rakousko se může pochlubit nejúchvatnějšími památkami všech architektonických stylů, mnoho pamětihodností je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Rakousko je tedy právem řazeno mezi hlavní turistické destinace v celé Evropě.

Zdroj: Shutterstock Autor: Natalia Fedori

Rakouské hlavní město Vídeň leží při řece Dunaj, na rozhraní pohoří Alpy a Malé uherské nížiny. Dějiny Vídně se datují od 4. stol. př. n. l., kdy se zde Keltové rozhodli založit rybářskou osadu Vedunia, která byla později Římany přejmenována na Vindobonu a později na Wien. Vídeň je považována za politické, hospodářské a také kulturní centrum státu zastávající mezi ostatními rakouskými městy dominantní roli. Pokud patříte mezi obdivovatele rozličných stavebních slohů a památek, tak dovolená v Rakousku, ve Vídni, vás v tomto směru velmi nadchne, neboť historické centrum Vídně bylo zapsáno v roce 2001 do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Zdroj: Shutterstock Autor: Kristian Schark

Za srdce Vídně je považováno náměstí svatého Štěpána se slavným dómem z 12. století (Stephansdom). Je tvořen několika kaplemi a branami. Úchvatná je jeho vnitřní výzdoba, jsou zde umístěny ostatky významných panovníků, např. Friedricha III. nebo Rudolfa IV. Nedaleko tohoto dómu se nachází Františkánské náměstí s velkolepou Mojžíšovou studnou a palácem Pereir. Určitě je možno doporučit návštěvu jedné z nejrušnějších ulic v centru města Vídně zvanou Graben, kde vás ohromí unikátní morový sloup Leopolda I. s barokními kašnami a budete moci zhlédnout obdivuhodné budovy, např. domy, ve kterých pobývaly známé osobnosti jako Frederik Chopin, Lamberský či Esterhazyovský.

Při procházce Vídní byste neměli minout architektonicky významné památky umístěné v blízkosti nejstaršího vídeňského tržiště Hoher Markt, a to Andromedinu kašnu, Skotský kostel, Starou radnici, Harrachovský palác, Kinských palác, Českou dvorskou kancelář či kostel Minoritů. Největší vídeňská muzea, Uměleckohistorické a Přírodovědecké muzeum, je možno nalézt na Maria-Theresien Platz.

Za vidění stojí také dřívější sídlo Habsburků od 13. století, a to hrad Hofburg, s mnoha křídly a nádvořími, který v současné době slouží jako muzeum s kolekcemi hudebních nástrojů a zbraní. Interiér odráží okázalou rakouskou minulost a konají se zde grandiózní plesy. Habsburkové byli štědrými patrony a hudební skladatelé byli přitahováni do Vídně jejich patronátem v průběhu 18. a 19. století, jednalo se o světoznámé skladatele, jako byli Beethoven, Brahms, Haydn, Mozart a Schubert, kteří měli všichni svůj domov v Rakousku během tohoto období.

Zdroj: Shutterstock Autor: Era77

Stojí za zmínku, že ve vídeňské klenotnici (Schatzkammer) mohou návštěvníci spatřit císařské korunovační klenoty, které jsou úchvatnou podívanou pro všechny věkové kategorie. Chcete-li strávit nádherné odpoledne s dětmi, měli byste navštívit zábavní park Prater, kde je hlavní atrakcí pro děti velké ruské kolo vysoké 65 m.

Tanec waltz vznikl ve Vídni a byl zdokonalen Johannem Straussem juniorem (1825 – 1899). Vídeň byla na konci 19. století městem designu a malování. Rakouské secesní hnutí se může pochlubit takovými talenty, jako byli malíř Gustav Klimt a architekt Otto Wagner. Následovalo období expresionismu s expresionistickými malíři Egonem Schielem a Oskarem Kokoschkou a modernistické hnutí reprezentované architektem Adolfem Loosem.

Pro milovníky umění doporučuji návštěvu Kunsthistorického muzea, jež obsahuje ohromující malby a jedny z největších kolekcí starých mistrů, a také úchvatný barokní kostel Karlskirche, psotavený na začátku 18. století s dvěma charakteristickými sloupy na každé straně a rozsáhlou kupolí nad hlavou.

Rakouská národní galerie se nachází v Belvedéru, dřívější letní rezidenci válečného hrdiny Prince Evžena ze 17. století. Jedná se o barokní palác s rozsáhlými francouzskými zahradami. Také zde jsou umístěny světově proslulé malby rakouských umělců (secesní práce The Kiss od Gustava Klimta). V letních měsících je Belvedér jako stvořený pro návštěvu s dětmi, které si mohou užít pobyt v palácových zahradách a rodiče mohou obdivovat umělecké skvosty uvnitř paláce.

Vídeň je proslulá také svou Vídeňskou státní operou, která přitahuje milovníky hudby z celého světa. Její grandiózní vstupní hala s majestátním schodištěm je nádherný začátek večerního představení vážné hudby.

Zajisté v rámci objevování krás Vídně nesmíte zapomenout na ochutnávání specialit místní kuchyně, za doporučení stojí jablečný štrúdl, vídeňský řízek a světoznámý dort Sacher.

Oficiální stránky metropole Vídeň zde.

Mapa volného ubytování ve Vídni:


Booking.com

 

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button