Kam v RakouskuVídeň

Vídeň – Hofburg

Vídeňský Hofburg byl více než 600 let sídlem rakouských panovníků. Během staletí se stal jedním z nejdůležitějších center evropských dějin. Císaři Rakouska zde vládli od roku 1806 až do konce monarchie v roce 1918. Hofburg, původně středověký opevněný hrad ze 13. století, byl za jejich vlády rozšířen. Rozsáhlý, asymetrický komplex o rozloze více než 240 000 m² se skládá z 18 křídel, 19 dvorů a 2 600 pokojů, ve kterých dnes ještě pracuje a žije téměř 5000 lidí.

Vídeň – Hofburg

Rakouské hlavní město Vídeň leží při řece Dunaj, na rozhraní pohoří Alpy a Malé uherské nížiny.

Dějiny Vídně se datují od 4. stol. př. n. l., kdy se zde Keltové rozhodli založit rybářskou osadu Vedunia, která byla později Římany přejmenována na Vindobonu a později na Wien.

Pokud patříte mezi milovníky rozličných stavebních slohů a pamětihodností, tak dovolená v rakouské Vídni vás v tomto směru velmi nadchne.

 V roce 2001 bylo historické centrum Vídně zapsáno do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Rakousko je tedy právem řazeno mezi hlavní turistické destinace v celé Evropě.

Až do roku 1918 byl rozsáhlý palácový komplex Hofburg v srdci Vídně politickým centrem monarchie. Dnes plní stejnou úlohu pro demokratickou republiku Rakouska. V místnostech, kde kdysi císař Josef II. sestavil revoluční program reforem, kde se setkával a tančil kongres Vídně a také kde se zdržoval císař Franz Josef, nyní sídlí kanceláře federálního prezidenta, ministrů, kancléře a dalších významných osobností spjatých s prezidentským úřadem.

Zdroj: Shutterstock Autor: Mariia Golovianko

Návštěvníkům Hofburgu lze jednoznačně doporučit návštěvu Muzea Sissi. Zde najdete komplexní pohled na císařovnu Alžbětu s četnými předměty osobní povahy včetně fascinujících informací o oficiálním i soukromém životě této jedinečné ženy. Legenda o Sissi se tady stává hmatatelnou a turisté se dozvědí mnohá tajemství obklopující osobnost této fascinující ženy.

Návštěvníci Imperial Apartments získávají pohled na svět nejslavnějšího imperiálního páru Rakouska. 24 pokojů v apartmánech, které obývali císař František Josef a jeho manželka Elisabeth, zahrnují studia, obytné apartmány a recepce, jsou zařízeny a vyzdobeny podle nejvyšších standardů historické autenticity a tvoří fascinující kontrast s nádherou císařského letního sídla v Schönbrunnu.

V expozici Silver Collection, bývalém dvorním stříbrném sále, je dnes stříbrná sbírka, která je jedinečnou sbírkou kulturního a historického významu obsahující předměty, které byly potřebné pro tehdejší domácnost a její organizaci. Dnes muzeum stříbrné sbírky dává návštěvníkům fascinující pohled na kulturu dvorních stolů v různých podobách.

Pokud jste nadšenci historie, tak nesmíte minout další z expozic Hofburgu.

Expozice The Habsburgs pokrývá šest století jejich vlády. V rámci expozice jsou prezentovány historické osobnosti a významná místa spojená s dynastií, ale také ekonomické, sociální, politické a kulturní aspekty. Více než tisíc obrazů, včetně objektů, které jsou zřídka nebo nikdy přístupné veřejnosti, spolu s multimediální prezentací textů, mapami, genealogií a navigovatelnou časovou osou, otevře zcela nové kontexty a spojení.

Nejstarší částí Hofburgu je Alte Burg (Stará pevnost), která se od 18. století nazývá Schweizertrakt (Švýcarské křídlo) po švýcarských strážích. Jádro středověkého pevnostního komplexu bylo zachováno, ačkoli jeho čtyři rohové věže, většina příkopu a padací most doznali změn při proměnách celého paláce, které probíhaly po staletí. V polovině 16. století byla fasáda obnovena v renesančním stylu.

V roce 1552 byl postaven Schweizertor (Švýcarská brána), který byl navržen Pietrem Feraboscem. Jedná se o jednu z mála renesančních památek ve Vídni. Toto křídlo se skládá z císařské pokladny, kde se udržují cennosti Svaté říše římské a rakouské Říše. Vídeňský chlapecký sbor stále zpívá v neděli na vrcholné mši v Burgkapelle (Palác kaple), který byl postaven v roce 1449.

V roce 1559 začala práce na Stallburgu – nové rezidenci. Od poloviny 18. století tato část paláce obsahuje stáje slavných lipských hřebců, které je možné vidět denně (kromě pondělí) při ranním výcviku nebo ve vystoupeních v zimní jízdárně na opačné straně ulice.

Amalienburg (Residence Amalia) byla postavena jako samostatná budova naproti Schweizertraktu během 16. století. Je pojmenována po císařovně Wilhelmině Amalii, která ji po smrti manžela, císaře Josepha I., použila jako její rezidenci. Posledním obyvatelem této části Hofburgu byla císařovna Elisabeth, jejíž byty jsou dnes přístupné veřejnosti.

V 17. století měl císař Leopoldšvýcarské křídlo spojeno s Residencí Amalia. Toto raně barokní spojovací křídlo bylo postaveno v letech 1668-1680 a bylo po něm pojmenováno – Leopoldinischer Trakt (Leopoldovo křídlo). To bylo obsazeno císařovnou Marií Terezií v 18. století a po její smrti byly nádherné byty využity až do konce monarchie jako státní místnosti. Od roku 1946 se zde nachází kancelář rakouského spolkového předsedy.

V hlubokém sklepení jedné části Hofburgu byly umístěné ve třech patrech císařské vinné místnosti. Zbývající hospodářství vína bylo vykoupeno na konci monarchie a vznikl zde prostor pro depozitář sádrových modelů fontán a dalších památek.

Zdroj: Shutterstock Autor: graphia

Během 18. století byl Hofburg rozšířen o několik nádherných barokních budov. Tyto byly navrženy dvorním architektem Johannem Bernhardem Fischerem von Erlachem, po jehož smrti v roce 1723 dohlížel na stavbu jeho syn Joseph Emanuel Fischer von Erlach. Mezi lety 1723 a 1735 byla vybudována Knihovna Soudního dvora, nyní Rakouská národní knihovna, která sloužila jako vzácná sbírka knih vlastněných Habsburky. Velký sál s harmonickým barokním interiérem je jedním z nejkrásnějších svého druhu na světě.

V roce 1735 dokončil Johann Emanuel Fischer von Erlach zimní jízdárnu, dnes místo pro představení španělské jízdárny. Radost nejen dětem si můžete udělat návštěvou Španělské jezdecké školy, která je proslulá po celém světě. Děti budou moci spatřit čistokrevné koně a jejich výcvik. Redoutensäle (Míčové místnosti) byly následně postaveny jako sousední budova této jízdárny. Původně sloužily pro velké recepce, míčové hry a jiné slavnosti, dnes slouží jako kongresové centrum.

Počátkem 19. století postavil Ludwig Montoyer velkolepý Ceremoniální sál, který byl od té doby používán pro všechny slavnostní události císařské dynastie a který je dnes používán pro mnoho slavných vídeňských událostí.

Na konci 19. století Ferdinand Kirschner dokončil Michaelertrakt (Křídlo sv. Michaela), pojmenovaného podle kostela, naproti kterému stojí, a to dle původních návrhů Fischera von Erlacha. Se svou zakřivenou fasádou a 50 metrů vysokou kopulí dominuje vzhledu celého paláce, který stojí uprostřed města.

Na začátku 20. století, krátce před koncem monarchie, byl postaven nový Hofburg směrem k Heldenplatz. Díky rozsáhlé křivce své působivé monumentální fasády byl původně plánován jako součást mnohem většího „císařského fóra“ navrženého Gottfriedem Semprem a Karlem Hasenauerem. V dnešní době je Hofburg součástí Národní knihovny.

Mapa ubytování Vídeň:



Booking.com

Více zajímavých informací o rakouské metropoli Vídeň.

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button