Kam v RakouskuVídeň

Vídeň – Kindermuseum

Dětské muzeum ZOOM Vídeň vybízí všechny rodiny s dětmi k návštěvě. Heslem muzea je: "Ruce, mysl, srdce!" V dětském muzeu ZOOM ve Vídni děti mohou klást otázky, zkoumat a hrát si. V ZOOM děti prozkoumají svět se všemi svými smysly, samostatně nebo v malých týmech. Svým vlastním individuálním způsobem si přiblíží objekty a řeší situace a tím se dozví více o sobě, objevují své vlastní dovednosti, schopnosti a kreativitu.

Kindermuseum ZOOM

V rámci výstav a workshopů ZOOM děti hravě získávají smyslové dojmy a emotivní zkušenosti, které učí procesy učení a umožňují jim získat nové poznatky. Na rozdíl od muzeí pro dospělé, ZOOM vyzývá děti, aby se dotýkaly a vyzkoušely exponáty a díky pocitu dotyku získaly svět. Hra je na prvním místě v ZOOM a dělá učení individuálním procesem zvyšujícím kreativitu dětí.

Výstavy a workshopy

Způsob, jakým děti získávají znalosti, je zcela odlišný od dospělých. Výstavy a workshopy, které jsou k dispozici na ZOOM, berou v úvahu speciální požadavky dětí, a to jak z hlediska jejich designu, tak tematického zaměření. V jejich středu jsou děti ve věku od 0 do 14 let. Ale dospělí, kteří je doprovázejí, jsou vítáni, mohou se aktivně účastnit všech dětských programů. Na podlahovém prostoru 1600 m2 nabízí dětské muzeum ZOOM čtyři oblasti:

Výstava ZOOM Hand on představuje děti od 6 do 12 let v klíčových tématech v oblasti věd, umění, architektury a každodenní kultury způsobem, který zapůsobí na všechny smysly. Prostřednictvím hry děti naleznou odpovědi na otázky, jako je: Co je to socha? Jak astronauti spí na vesmírné stanici? Co mají společné hudba a matematika? Archeologové skutečně vykopávají kosti?

V ZOOM Studio děti od 3 do 12 let pracují s výtvarníky a hravě prozkoumají různé umělecké techniky. V dílnách děti malují, střílí, staví, stříkají, sestavují, dělají plst, lepidlo, pastu, plísně, tvaroh a spoustu dalších.

V multimediální laboratoři ZOOM Animated Film Studio děti a mládež od 8 do 14 let přebírají roli scénáristů, režisérů, kameramanů, fotografů a zvukových techniků. S pomocí nejmodernější technologie vytvářejí animované filmy, 3D animace, zvukové koláže a popové písně.

ZOOM Ocean patří mezi trvalé oblasti ZOOM, jedná se o pestrá a rozmanitá dobrodružná hřiště, hřiště pro malé děti od 0 do 6 let. Její dvě úrovně, „Podmořský svět“ a „Loď“, s řadou jedinečných hratelných předmětů a exponátů, zvou nejmladší návštěvníky muzea k hraní, ke stimulování motorických dovedností, kognitivních a sociálních schopností způsobem, který zohledňuje potřeby různých věkových skupin.

ZOOM je nová zastřešující značka ZOOM Science, která se zabývá uváděním dětí do světa vědy. Mnoho minulých programů dětského muzea ZOOM již kladlo zvláštní důraz na šíření znalostí prostřednictvím hry. Tyto aktivity – výstavy, Animované filmové studio ZOOM, Studio ZOOM, dětské přednášky – ZOOM Science spojují, posilují a dále rozšiřují talent dětí.

Dětské muzeum ZOOM bylo založeno v roce 1994 jako první rakouské muzeum pro děti. V roce 2001 se společnost ZOOM přestěhovala do současných prostor ve Vídeňské muzejní čtvrti, čímž se ZOOM stala nejen ústředním bodem dětské kultury ve Vídni, ale také součástí jednoho z největších světových kulturních komplexů. ZOOM je nezávislá instituce, která není spojena s jinými muzei z hlediska struktury nebo tematického zaměření.

Jeho jedinečná poloha v srdci výjimečné kulturní čtvrti má zásadní vliv na orientaci ZOOMu: ZOOM se více zaměřuje na umění než mnoho jiných dětských muzeí a ZOOM se stalo centrem interakce mezi dětmi a umělci. Umělci z různých oblastí pracují s dětmi na tématech týkajících se vědy, každodenní kultury, sociologie, filozofie a samozřejmě umění. Umělci a vědci spolupracují na vývoji programů nabízených společností ZOOM. Jedná se o výtvarníky, mladé architekty, kteří vytvářejí velkou část objektů a instalací společnosti ZOOM. Odborníci v sekci smyslových prožitků dokážou překvapit originálními a hravými myšlenkami.

Dětské muzeum ZOOM, které bylo znovu otevřeno v září 2001, navštíví více než 100 000 návštěvníků ročně na rakouském „nejoblíbenějším místě hravého učení, průzkumu a objevování“. ZOOM dětské muzeum je tedy nejen mezi předními a nejúspěšnějšími institucemi Vídeňské muzejní čtvrti, ale také má vynikající pověst v celé Evropě jako mimořádně inovativní kulturní zařízení.

Financování Kindermuseum ZOOM ve Vídni

Podíl ZOOMu na financování ZOOMu je poskytován městem Vídeň, které poskytuje dotace ZOOM dětskému muzeu ve výši zhruba 64% celkových výdajů prostřednictvím kulturních a mládežnických oddělení WienKultur a Landesjugendreferat Wien. Jiné instituce veřejné podpory zahrnující řadu rakouských ministerstev a jejich programy podpory, jakož i další útvary města Vídeň, poskytují také dotace na projekty ve výši cca. 1 až 5% celkového ročního rozpočtu ZOOM.

ZOOM dětské muzeum tak závisí také na doplňkové podpoře soukromých sponzorů, která rok co rok poskytují ZOOM velkou finanční podporu a příspěvky. Patří mezi ně klíčoví partneři ZOOM, Erste Group Bank, Wiener Städtische Versicherung a Borealis. Dále pak i individuální sponzoři výstav a řada dalších sponzorů, kteří poskytují materiální podporu a tak významně přispívají k úspěchu výstav a workshopů v dětském muzeu ZOOM.

Ve srovnání s jinými vzdělávacími a kulturními organizacemi se ZOOM dětské muzeum podařilo vytvořit značné množství potřebných finančních prostředků. To činí celkem cca. 26 procent (2010), z toho 9 procent generovaných prodejem vstupenek, pronájmem místností a prodejem výstav a 17 procent tvoří sponzorské fondy.

Kindermuseum ZOOM a dětské muzeum v Bostonu obdržely cenu Děti v muzeích 2015. Tyto dvě instituce jsou vynikající ve svém vývoji a inspiraci pro druhé. Odrážejí nejlepší vývoj v muzeologii pro děti, ve vzdělávání a v komunikaci. Učení je stěžejní součástí jejich poslání, věnují se dětem a jejich potřebám i zájmům. Jsou inovativní a neustále hledají nové způsoby, jak se stát místem, které spojuje zkoumání, objevování a učení, s pečlivým a jasným zobrazením a zábavou i radostí. Cena dětí v muzeích je společným projektem firmy Hands On! a Evropské muzejní akademie.

Pokud se vaše děti chtějí stát členem dětského muzea ZOOM a využívat řadu výhod, tak se mohou přihlásit o členství v muzeu vyplněním formuláře přímo na ZOOM. Členové mají zajištěn volný vstup do Muzea pro celou rodinu (dva dospělí a jejich děti) po dobu jednoho roku. Děti mohou využít snížených sazeb pro oslavy narozenin v dětském muzeu ZOOM a obdrží měsíční zpravodaj. Členská karta ZOOM stojí za jeden rok:

55,- EUR (rodina s 1 dítětem)
65,- EUR (rodina se dvěma dětmi)
75,- EUR (rodina s 3 nebo více dětmi)

Informace a rezervace je možné provádět u kontaktní osoby: Ulrika Gebetsroither, Tel .: + 43-1-522 67 48-1816, E-mail: u.gebetsroither (at) kindermuseum.at.

Doporučujeme návštěvu Dětského muzea ZOOM ve Vídni, potěší nejenom děti, ale celou rodinu.

Zdroj: Shutterstock Autor: Romrodphoto
Zdroj: Shutterstock Autor: Alena Haurylik

 

Mapa ubytování Vídeň:Booking.com

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button