Kam v RakouskuVídeň

Vídeň – MuseumsQuartier

MuseumsQuartier se rozprostírá na více než 90 000 m2 ve střední Vídni a zahrnuje 60 kulturních institucí. MuseumsQuartier Wien je jednou z největších lokalit současného umění a kultury na světě. V muzejní čtvrti není nic omezeno. Historická architektura splňuje současný design, vysoká kultura se setkává se subkulturami. Spektrum se pohybuje od výtvarného umění, architektury, hudby, módy, divadla, tance, literatury, dětské kultury, herní kultury a pouličního umění až po design a fotografii.

Komplex byl postaven na počátku osmnáctého století jako vídeňské císařské stáje a byl rozšiřován díky dostavbě moderních budov při vytváření MuseumsQuartier.

Jedná se o kombinaci barokní a současné architektury symbolizující charakteristický ráz komplexu. Dnes je MuseumsQuartier platformou pro špičkovou uměleckou tvorbu, nové diskurzy a výměnu nápadů, místem pro konání veletrhů a výstav.

Pokud vás zajímá historická exkurze do doby vzniku celého komplexu, tak můžete číst nadcházející odstavce.       V roce 1713 vladař Karel VI. pověřil slavného rakouského architekta Johanna Fischera z Erlachu vybudovat na místě císařského drůbežího dvora stabilní komplex. Hlavní fasáda byla dokončena v roce 1725 a dnes zůstává jednou z nejdéle dochovaných barokních fasád, které existují ve Vídni. V přízemí toho, co je nyní Fischer von Erlach Wing, existovaly stáje pro zhruba 600 koní a nacházely se zde i přístřešky pro kočáry a byty pro nesčetné zaměstnance.

Následující roky přinesly několik období změn a rozšíření komplexu. Od roku 1850 do roku 1854 nechal císař František Josef I. postavit zimní jízdárnu v klasickém stylu dnešní Halle E + G. V roce 1874 byla postavena osmiúhelníková budova pro císařovnu Elisabeth, kde císařovna absolvovala výuku lezení s Elisou Petzoldovou, slavnou jezdkyní ve světoznámém cirkusu Renz Circus. Dnes je v této jízdárně umístěna Knihovna Architekturzentrum Wien.

Po skončení habsburské monarchie v roce 1918 byl rozsáhlý komplex s mnoha vnitřními a vnějšími prostory využíván Wiener Messe jako výstavní aréna pro obchodní veletrhy, čímž vzniklo jméno „Messepalast“ neboli „Veletržní palác“. Počátkem osmdesátých let, kdy byla lokalita pro Wiener Messe příliš malá, byli Rakouská republika a město Vídeň pověřeni konceptem využití tohoto místa jako kulturního fóra.

Dvoustupňová architektonická soutěž byla zahájena v roce 1986 a vítězi se stali bratři Laurid a Manfred Ortner. Historická architektura měla být udržována, ale doplněna současnými trendy a budovami. Plány zahrnovaly tři velké nové budovy: muzejní budovu Kunst Stiftung Ludwig Wien, neboli Mumok zkráceně, Leopoldovo muzeum, které obsahovalo největší sbírku Egona Schieleho na světě a Kunsthalle Wien se zaměřením na mezinárodní současné umění. V následujících letech vedly občanské iniciativy mediální kampaně proti původním plánům k změnám rozměrů nových budov. Stavba byla zahájena v roce 1998 a 30. června 2001 se muzeum MuseumsQuartier Wien konečně otevřelo. Od té doby se stalo jedním z největších komplexů umění a kultury na světě.

Kulturní pracovníci, tvořiví podnikatelé, umělci, vídeňská veřejnost, návštěvníci z celého světa: MuseumsQuartier využívá řada významných osobností. Všichni tito lidé dělají z MuseumsQuartier to, co je dnes – pulzující, kosmopolitní a perspektivní kulturní čtvrť s poctivým renomé.

MuseumsQuartier je místem setkání. Místo je otevřeno nepřetržitě a vstup je zdarma; neexistují žádné brány a žádné překážky. Světově proslulý nábytek MQ ve dvorech přivádí návštěvníky k hangáru, relaxaci a chatování. A mnoho kaváren a restaurací nabízí širokou škálu kulinárských možností. To znamená, že MQ vytváří možnosti pro dialog mezi vídeňskou veřejností, mezinárodními hosty, umělci a mnoha dalšími. Lidé, kteří se zde sdružují, vytvářejí klima kosmopolitnosti a kreativity. MuseumsQuartier Wien je umělecký, tvůrčí a obytný prostor.

Dnešní MuseumsQuartier se zabývá dynamickou historií, ve které architektura vždy hrála důležitou roli. Kombinace historických budov a současné muzejní architektury vytvořila jedinečný soubor.

Mapa volného ubytování v okolí:Booking.com

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button