Kam v RakouskuVídeň

Vídeň – Belvedere

Zdroj: Shutterstock Autor: TTstudio

Belvedere je dřívější letní rezidencí válečného hrdiny Prince Evžena ze Savoy ze 17. století. Jedná se o barokní palác s rozsáhlými francouzskými zahradami, který byl architektonicky navržen Johannem Lucas von Hildebrandtem, jedním z nejznámějších barokních architektů střední Evropy.

Stavba započala roku 1712, a to na Spodním belvedéru. V roce 1717 pokračují stavitelské práce na Horním belvedéru. V roce 1718 je dokončena práce barokního parku, který byl navržen francouzským zahradním architektem Dominiquem Girardem, který si vzal za vzor fontány a park ve Versailles. V roce 1720 Carlo Carlone, průkopník rokokového stylu, provedl malbu stropní fresky v hlavní hale Horního Belvederu. V roce 1723 byla kompletně dokončena stavba Horního Belvederu.

V letech 1723-1733 je pro zlepšení strukturální stability Sala Terrena přestavěna do své současné podoby Hildebrandtem.

Zdroj: Shutterstock Autor: Mistervlad

Po smrti Evžena ze Savoy ve Vídni v roce 1736 se Belvedere stává majetkem neteře Evžena ze Savoy, a to princezny Victorie. V roce 1752 se Belvedere stává majetkem Marie Terezie. V roce 1781 je v Horním Belvederu otevřena Obrazová galerie, jedna ze světově prvních muzeí otevřených veřejnosti. V roce 1811 vládce František I. rozhodne o výstavě sbírek ze zámku Ambras ve Spodním Belvederu. Roku 1896 na základě rozhodnutí vládce Franze Josefa I. se Horní Belvedere stává rezidencí  dědice rakouského trůnu Franze Ferdinanda. Budova Belvederu je renovována a adaptována architektem Ministerialrat Emil von Försterem. V roce 1903 je otevřena ve Spodním Belvederu

Zdroj: Shutterstock Autor: HT Kim

Moderní Galerie jako státem vlastněné muzeum císařských sbírek. Záměrem stojícím za založením galerie byla prezentace rakouského umění v mezinárodním kontextu. V roce 1908 Moderní Galerie získala do svých sbírek ikonu secese, a to obraz Gustava Klimta Kiss (Lovers). V roce 1912 byla Moderní Galerie přejmenována na Rakouskou Státní Galerii. Ředitelem v letech 1915 – 1938 se stal historik Franz Martin Haberditzl. V roce 1918 se Rakouská Státní Galerie rozšířila o Horní i Spodním Belvedere. V roce 1923 bylo otevřeno Barokní Muzeum ve Spodním Belvederu. V období II. světové války paláce utrpěly značné poškození. V roce 1945 započala rekonstrukce a obnova těchto památek, která byla finálně dokončena v roce 1953. Zajímavostí nepochybně je, že 15. 5. 1955 zde byla podepsána Rakouská Státní Smlouva při ceremonii v Horním Belvederu: “Austria is free!“.

Na začátku roku 2018 byla tato architektonická památka přejmenována na Belvedere 21.      

Zdroj: Shutterstock Autor: photosounds

 

    V prostorách Belvederu jsou aktuálně umístěny světově proslulé malby rakouských umělců včetně secesní práce Kiss od Gustava Klimta. V areálu Belvederu můžete také obdivovat Oranžerii, která byla původně zimní zahradou.

V letních měsících je Belvedér jako stvořený pro návštěvu s dětmi, které si mohou užít pobyt v palácových zahradách a rodiče mohou obdivovat umělecké skvosty uvnitř paláce.

Zdroj: Shutterstock Autor: b-hide the scene

 

 

 

 

 

Ubytování Vídeň:Booking.com

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button