Kam v RakouskuVídeň

Schmetterlinghaus – Motýlí dům

Pokud se domníváte, že ve Vídni jsou k vidění pouze historické památky, tak jste na velkém omylu. Pro milovníky přírodních krás je připravena expozice ve Schmetterlinghausu neboli Motýlím domě v srdci Vídně. Najdete zde jedinečnou tropickou oázu klidu a relaxace. V jedné z nejvýznamnějších secesních budov na světě vstupujete do fantastického světa, který se věnuje nejjemnějším a nejkrásněji zabarveným zvířatům - motýlům.

Zdroj: Shutterstock Autor: anyaivanova

Motýlí dům

V motýlím domě můžete obdivovat kolem 500 volně žijících a létajících motýlů po celý rok. Vy i Vaše děti budete ohromeni jejich výjimečnými barvami a budete moci sledovat, jak tato jedinečná stvoření létají v blízkosti vodopádů a exotických rostlin poblíž jejich přirozeného prostředí.

 

Schmetterlinghaus najdete přímo v srdci Vídně za Hofburgem (dnes politické centrum Vídně) na okraji Burggarten (dříve Kaisergarten, původně soukromá zahrada císaře a jeho rodiny sloužící pro odpočinek a relaxaci, nyní je tato zámecká zahrada otevřena veřejnosti) pouhých 100 metrů od Albertiny a 200 metrů od Státní opery. Císař František Josef v krásné secesní budově, kde dnes sídlí motýlí dům, nacházel klid a odpočinek. Užijte si nebeskou atmosféru a jedinečnou flóru a faunu v Motýlím domě.

Zdroj: Shutterstock Autor: anyaivanova

Myšlenka motýlího domu ve Vídni se zrodila v 80. letech 20. století. Stephen Fried, rodák z Rakouska, již otevřel několik evropských motýlích domů, největší je stále v parku Haga ve Stockholmu.

Zdroj: Shutterstock Autor: PhotoNXT

V Motýlím domě je možno vidět po celý rok kolem 40 různých druhů motýlů a celkem 500 živých a volně létajících motýlů, kteří žijí přirozený život uprostřed zdejšího přírodního a tropického prostředí. Motýli pocházejí z několika tropických zemí, např. z Kostariky, Surinamu, Thajska či Filipín. Možná vás bude zajímat původ motýlů v Motýlím domě. Všichni motýli jsou výhradně chováni v tropických motýlích farmách v severním Thajsku, Belize, Kostarice a na Filipínách a nejsou chráněnými druhy. Všechny nadchne dozajista informace, že v Motýlím domě si mohou sběratelé koupit motýly.

Některé druhy motýlů se množí přímo v Motýlím domě, jako je banánový motýl (Caligo eurilochus). Tím, že spoléháme pouze na chov a přiblížení naší krásy našim hostům, v Motýlím domě doufají, že zvýší povědomí o celosvětové ochraně motýlů. Chcete-li se dozvědět více o životním cyklu motýlů, navštivte Motýlí dům a dozvíte se vše o motýlech.

Motýlí dům přikládá velkou důležitost přirozenému postoji k motýlům. Vždy se snaží zajistit komfort pro motýly jako by byli ve svém přirozeném prostředí. Teplota domu je v průběhu celého roku kolem 26 stupňů Celsia a vlhkost 80% zajišťuje optimální životní podmínky. Skleněná konstrukce secesního skleníku nabízí maximální přirozené světlo, které je nezbytné jak pro motýly, tak pro rostliny.

Rostliny jsou vybírány s maximální péčí a motýlům nabízejí přirozený biotop. Malé vodopády a rybníky spolu s růstem rostlin udržují vysokou vlhkost. Ve filmové místnosti můžete vidět v otevírací době vesmírný film „Poslové bohů – motýli, život jako den a noc“ od Kurta Mündla a dozvědět se více o motýlech.

Další atrakcí kromě motýlů jsou nesčetné exotické rostliny v Motýlím domě. Rostliny se vybírají podle potřeb motýlů a nacházejí se také v jejich přirozené lokalitě jako kvetoucí, nektarové a krmné rostliny. Kvetoucí rostliny produkují nektar a slouží našim motýlům jako hlavní zdroj potravy, např. ibišek, lantana a plumbago. Navíc zde najdete také krásné uspořádání umělých květin, které jsou medově zabarvené a slouží jako krmná stanice pro motýly. Některé druhy motýlů si chtějí snést ovocné šťávy, takže zde vždy najdete malá ovocná pole pro motýly.

Lidstvo bylo vždy inspirováno a fascinováno motýly, o čemž svědčí nespočet uměleckých děl a kulturních statků. Ale motýli také výrazně ovlivnili hospodářskou historii tím, že jsou potřební pro výrobu luxusního zboží z hedvábí. Většina housenek motýlů vyrábí hedvábí pro své ulity, některé druhy však poskytují nejvyšší kvalitu vlákna, mezi nimi i zástupci čeledi Martináčovití a Bombycideae (bourec morušový).

Hedvábí neboli silk je původem z Číny, kde je známo asi 5000 let. Čína je stále jedním z největších výrobců hedvábí, ale housenky pro chov jsou nyní také chovány v Japonsku, Indii a jižní Evropě. Nicméně housenky motýlů se mohou také prezentovat jako škůdci a housenky mohou způsobit na listí velké kulturní škody v zemědělství a na lesních plodinách. V Rakousku se jedná např. o zavíječ zimostrázový, malý motýl východoasijského původu, který byl poprvé spatřen v Rakousku v roce 2009, může způsobit velké škody na keřích zimostrázu.

Zdroj: Shutterstock Autor: PhotoNXT

Nyní se od významu motýlů podíváme na další rozměr Motýlího domu. Představte si, že v těchto prostorách probíhají svatební obřady, lidé zde zažívají nejkrásnější den svého života. Obřad se koná v jednom z nejkrásnějších secesních skleníků přelomu století uprostřed motýlů a svatebčané jsou obklopeni tropickým prostředím s exotickými rostlinami a romantickými vodopády. Motýlí dům nabízí prostor pro 60 svatebčanů a po svatebním obřadě je zde připravena svatební hostina nebo agape. V přední části Motýlího domu s výhledem na krásnou zámeckou zahradu a ve foyer si mohou svatební hosté vychutnat jedinečnou kávu. Navíc historické prostředí v Motýlím domě a zámecké zahradě poskytuje dokonalé prostředí pro svatební fotografie. Svatby v Schmetterlinghausu jsou možné během celého roku, ale až ho opustí návštěvníci, na jaře a v létě (duben až říjen) od 17:30 a na podzim a v zimě (od listopadu do března) od 16:30.

Schmetterlinghaus v Burggartenu je historickým architektonickým skvostem. Kromě možnosti pořádání svatebních obřadů a hostin nabízí pronájem prostor pro další události. Lze zde uspořádat například prezentace produktů a výstav, semináře a workshopy, čtení a koncerty, módní přehlídky a fotografování. Události jsou možné ve všech prostorách, a to přímo v oblasti s motýly, ve foyer i kině. Návštěvníci musí mít na paměti, že jídlo a nápoje jsou možné pouze ve foyer, v kině a Burggartenu. V oblasti motýlů je jídlo a pití zakázáno. Kouření je zakázáno v celém prostoru Motýlího domu.

Zavítáte-li do Motýlího domu, pocítíte klid a souznění s přírodou. Prožijete na několik hodin atmosféru tropických a subtropických oblastí prezentujících unikátní flóru a faunu. Zapomenete na starosti běžného dne a necháte se unášet nádhernou impozantní krásou motýlího světa a rostlinné říše uprostřed zámeckých zahrad.

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button