Kam v RakouskuVídeň

ZOO Vídeň – Tiergarten Schönbrunn

Možná tomu nebudete věřit, ale Tiergarten Schönbrunn je nejstarší zoologickou zahradou na světě. Byla založena v polovině 18. století manželem Marie Terezie, Františkem Štěpánem Lotrinským, a je v rámci Schönbrunnu součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

Raritou této zoologické zahrady je skutečnost, že byla čtyřikrát za sebou (r. 2008, 2010, 2012 a 2014) oceněna jako nejlepší zoo v Evropě.

Zdejší zoologickou zahradu dělají známou daleko za hranicemi Rakouska také její jedinečné chovatelské úspěchy. Tiergarten Schönbrunn navštěvují každoročně od roku 2006 více než 2 miliony návštěvníků z Německa i ze zahraničí. Rekordním rokem v počtu návštěvníků se stal rok 2008, kdy do této zoologické zahrady zavítalo neuvěřitelných 2,6 milionu návštěvníků.

Zdroj: Shutterstock Autor: Maximilian Pawlikowsky

Historie a současnost Tiergarten Schönbrunn

Zdroj: Shutterstock Autor: Maryna Pleshkun

Jako barokní zvěřinec má Tiergarten zajímavou minulost, původní císařský vkus v kombinaci s ochranou památek a současných zvířat zde dělají zvláštní kouzlo. Zoologická zahrada byla založena 31. července 1752. Možná váš překvapí, že se zde snoubí historické prvky s nejmodernějšími technologiemi zoologických zahrad. Na ploše 17 hektarů poskytuje zoologická zahrada životní prostor pro 734 zvířecích druhů (8 955 zvířat), z nichž některá patří mezi vysoce ohrožené zvířecí druhy. Nejoblíbenějšími zvířecími mazlíčky dětí jsou velké pandy, které měly už pět mláďat. Tiergarten je jednou z mála zoologických zahrad na světě, do kterých Čínská lidová republika svěřila pár těchto vzácných zvířat na ochranu jako součást projektu pandy.

Stěžejní úkoly Tiergarten Schönbrunn

Zoologická zahrada Tiergarten není jenom oblíbenou rekreační oblastí pro rodiny s dětmi, ale také vzdělávací centrum, místo pro výzkum a výuku, stejně tak jako silný partner pro projekty ochrany přírody a divoké zvěře. Inspiruje své návštěvníky o životě ve světě zvířat a zvyšuje tím povědomí o jejich ochraně.

Z Arktidy do deštného pralesa

Ať už arktické oblasti nebo africké savany, tropický deštný prales či nativní lesní a vodní krajiny – zvířata zdejší zoologické zahrady umožňují návštěvníkům výlet do různých oblastí typických pro život dané zvěře. Poznávejte fascinující život v živé přírodě: prales, terária s výjimečnými duhovými rybami, jedovaté hady, kapybary, mravenečníky, polárium s tučňáky a ledními medvědy.

ZOO Vídeń
Zdroj: Shutterstock Autor: Maximilian Pawlikowsky

Dobrodružství Tiergarten

U mnoha druhů zvířat mají návštěvníci zoologické zahrady příležitost prožít krmení těchto zvířecích druhů a dozvědět se zajímavé a méně známé informace o zvířatech. Můžete se zúčastnit prohlídky zoo s průvodcem, který vám sdělí mnoho jedinečných podrobností ze života zvířat a o fungování zoologické zahrady. Navíc jsou k dispozici rodinné a noční zájezdy. Máte-li děti, tak projížďka v panoramatickém vlaku je neskutečně nadchne a nebudou chtít zoologickou zahradu opustit. V průběhu objevování světa zvířat mohou návštěvníci zavítat do různých gastronomických zařízení v Tiergarten Schönbrunn a vychutnat si s celou rodinou všestrannou nabídku od malého občerstvení až po menu.

Novinky z Tiergarten Schönbrunn

V roce 2017 se v zoologické zahradě narodila dvojčata – pandy Fu Fu a Fu Ban.

V květnu 2017 byl otevřen nový žirafí výběh na rozloze 2 500 m2 s prvními žirafami, a to Sophií a Fleur, které získala zdejší zoo z Rotterdamu. V oblasti věnované východní Africe mohou návštěvníci spatřit trpasličí mongoózy či jižní zoborožce. Také výběh afrických slonů byl zrekonstruován, a tak si mohou afričtí sloni vychutnat svou každodenní koupel. V červnu se v Tiergarten Schönbrunn koná každoroční “Zoolauf“, tj. běh zoologickou zahradou, jehož výtěžek putuje do vídeňské zoologické zahrady a na vývoj léku na plicní hypertenzi. V KIKO vydavatelství je možno zakoupit dvě nové dětské knihy o pandách a sibiřském tygrovi, které byly napsány fotografem Danielem Zupancem. Velmi vzácným hostem je každoročně v zoologické zahradě slavná výzkumnice šimpanzů Jane Goodallová. Nově je možno vidět v zoologické zahradě zebry, gibbony, vikuně, evropské rysy, lemury, tučňáky a plameňáky. Mezi speciální chovatelské úspěchy zoologické zahrady můžeme zařadit velké mořské pavouky (Welterstnachzucht).

Pro Tiergarten Schönbrunn je hlavní vizí ochrana a zachování živočišných druhů v jejich přirozených stanovištích. Posláním zoo je inspirovat návštěvníky pro získávání poznatků ze světa zvířat a podporovat povědomí o ochraně přírody i živočišných druhů.

Charakteristickým znakem Tiergarten Schönbrunn je chov hospodářských zvířat podle moderních znalostí při zachování historického a světového kulturního dědictví. Výzkum, účast na mezinárodních programech šlechtění i úzká spolupráce s národními a mezinárodními zoologickými organizacemi a vědeckými institucemi činí z této zoologické zahrady kompetentní centrum pro ochranu přírody i živočišných druhů. Ochrana živé přírody, tedy fauny a flóry, je stěžejním cílem zoologické zahrady po profesionální, ale také osobní stránce – jedná se o naši budoucnost a naše děti.

Praktické informace:

Otevírací doba

Otevřeno denně od 9:00 – 365 dnů v roce – i o svátcích. Zavírací hodina je vždy podle ročního období mezi 16:30 a 18:30, uzavření pokladny a poslední vstup je půl hodinu před ukončením návštěvní doby.

leden 9:00–16:30
únor 9:00–17:00
březen 9:00–17:30
duben–září 9:00–18:30
říjen (do konce letního času) 9:00–17:30
listopad–prosinec 9:00–16:30

Pavilon akvárií a terárií a Tyrolský statek se zavírají na konci návštěvní doby, Ptačí dům o hodinu dříve, všechny ostatní pavilony zvířat o půlhodinu dříve.

Dětem do 14 let je vstup povolen pouze v doprovodu plnoleté osoby.

Denní vstupenky

Za osobu Skupiny od 10 osob
Dospělí € 20,- € 18,-
Děti a mládež  do 19 let € 10,- € 9,-
Osoby se zdravotním postižením (od 50 %) * € 10,- € 9,-
Děti do 6 let zdarma zdarma

Rodinný slevový balíček

5 denní vstupenky, platný po dobu jednoho roku od vystavení, vstupenky je možné využít i jednotlivě.

2 vstupenky pro dospělé
3 vstupenek pro děti a mládež do 19 let
€ 60,-

ZOO Vídeň
Schönbrunn
Zámek Schönbrunn

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button