Kam v RakouskuVoralbersko

Vorarlbersko – Feldkirch

Feldkirch je unikátním městem stojícím za navštívení, ať už pro své historické pamětihodnosti, tak pro kulturní události zde pořádané či sportovní iniciativy (ve Feldkirchu najdeme mnoho sportovních klubů).

Pokud se vysloví název Feldkirch, tak se mnohým z vás vybaví město ve stejnojmenném okrese v rakouském Vorarlbersku. Jedná se skutečně o středověké město plnící v současnosti funkci administrativního centra západorakouského Vorarlberska na hranicích se Švýcarskem a Lichtenštejnskem. Možná vás bude zajímat, že se jedná o druhé největší město Vorarlberska po Dornbirnu. Nejzápadnější bod Rakouska leží ve Feldkirchu na řece Rýně, na severní hranici Rakouska, Švýcarska a Lichtenštejnska.

Zdroj: Shutterstock Autor: O.C Ritz

Prvotní zmínky o Feldkirchu pocházejí ze 13. století, kdy zde byl postaven zámek Schattenburg, který je hojně navštěvovanou ikonou Felkirchu i v dnešních dobách. Zámek byl sídlem hrabat z Montfortu, od roku 1825 je ve vlastnictví města Feldkirch. Zámek v minulosti sloužil pro mnoho účelů, jako vojenské kasárny, ubytování pro chudé a nově je zde zámecká expozice v přízemí zámku a v horních patrech muzeum místní historie. Revitalizace byla realizována za finanční podpory Muzea a Asociace pro místní bezpečnost ve Feldkirchu. Každoročně navštíví Schattenburg dle dostupných informací 25 000 návštěvníků. Další jedinečnou výpravu můžete podniknout ke zřícenině Tosters na kopci Schellenbergu nebo do Paláce Lichtenštejnů. Město Feldkirch získalo tento palác v roce 1967 a je aktuálně využíván jako výstavní centrum, sídlo kulturní rady města, městské knihovny i městského archivu.

Důležitou informací spjatou s městem Feldkirch je také skutečnost, že od roku 2015 je celý soubor historických budov ve Feldkirchu zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Město je též členem Asociace malých historických měst i Asociace pro marketing cestovního ruchu.

Zdroj: Shutterstock Autor: bikemp

Jaké další výjimečné věci můžete ještě očekávat ve Feldkirchu kromě již zmíněných? Určitě musíte zhlédnout i zbytky opevnění města hradbami pocházejícími ze 13. století a městský příkop. Ti, kteří se chtěli dostat do Feldkirchu, mohli vstoupit do města pouze jednou ze čtyř bran, které se nazývaly Bregenzer, Bludenzer, Mill a Churer. Poslední jmenované brány se dochovaly do současné doby, ale další dvě byly po staletích zničeny.

Doporučujeme zavítat do Feldkirchu během letního období, kdy se zde koná každoroční letní festival založený v roce 2002 Thomasem Hengelbrockem a od roku 2007 zajišťovaný Phillipem Arlaudem.

Chtěli byste vědět, které slavné osobnosti byly spjaty s Feldkirchem? Patří mezi ně Wolf Huber (malíř a architekt), Karl Bleyle (hudebník a skladatel), Bernhard Leitner (umělec), Günther Freitag (romanopisec) nebo lyžař Wiltrud Drexel.

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button