Praktické informaceRakousko

Zeměpis Rakouska

Základní geografická charakteristika Rakouska

Zdroj: Shutterstock Autor: StGrafix

Vnitrozemský stát Rakousko (83 858 km2, 8,2 mil. obyv.), historicky i územně blízký soused České republiky, se nachází ve významné poloze na trasách ze střední Evropy na jihovýchod. Tato výhodná zeměpisná poloha předurčuje tuto evropskou zemi jako častou destinaci pro trávení rodinné dovolené v Rakousku. Informace z geografického informačního systému sdělují, že geografický ráz Rakouska patří k jedněm z nejvíce rozličných v rámci Evropy. Co je příčinou tohoto jevu?

V Rakousku je možno obdivovat jedinečné zámecké komplexy, husté lesy (39 % území pokryto lesy), údolí, louky, ale také ledovcová jezera, staré termální lázně v Rakousku hraničící s akry rakouských vinic. Nicméně asi dvě třetiny (75 %) povrchu Rakouska jsou hornatého rázu. Nic nemůže konkurovat Alpám, které zaujímají více než polovinu celého rakouského území. Od západu k východu se rozprostírají tři pásy – Severní vápencové Alpy, Centrální neboli Vysoké Alpy, ve kterých se nalézá nejvyšší vrchol v Rakousku, a to Grossglockner (3 797 m n. m.), a Jižní vápencové Alpy. Severovýchod Rakouska je rovinného rázu a hustě osídlen, údolí Dunaje i Vídeň a také Graz na jihovýchodě jsou roviny. Zajímavostí o Rakousku je, že za nejníže položený bod Rakouska je považováno Neziderské jezero, které je součástí Panonské pánve nacházející se na východě Rakouska.

Horské oblasti jsou hustě zalesněny, návštěvníci mohou v jedněch z nejkrásnějších míst v Rakousku spatřit ohroženou faunu (svišti, kamzíci, kozorožci, orli skalní) i flóru několika vegetačních pásů (bílé krokusy, lilie, protěže, hořce, koniklece). V souvislosti s ochranou krajiny je možno konstatovat, že téměř 24 % plochy Rakouska podléhá ochraně přírody. Pro nadšené obdivovatele přírody se naskýtá možnost navštívit největší evropský národní park nalézající se v Rakousku – Hohe Taurn. Zde můžete vyfotografovat velké množství druhů alpských volně rostoucích květin a vzácných druhů živočichů, např. supů, rudých lišek atd. Dalšími zástupci národních parků v Rakousku Donau-Auen, Kalkalpen, Gesäuse, Neusiedler See – Seewinkel, Thayatal, kde můžete strávit volný čas nespočetnými sportovními aktivitami, jako jsou jízda na člunu, vysokohorská pěší turistika, jízda na raftu, horolezectví, kanoistika, jízda na horském kole, plachtění, plavání, pozorování ptáků, procházky, lyžování v Rakousku.

Zdroj: Shutterstock Autor: saiko3p

Horský systém člení údolí alpských řek a dopravně významné průsmyky (nejvýznamnější je Brennerský průsmyk). Mimo Alpy je jednou z nevýznamnějších charakteristik Rakouska řeka Dunaj protékající západo-východně z Německa přes Dunajské údolí a Vídeň na Slovensko. Levý břeh Dunaje zabírá plošina, jež je součástí Českého masivu a vrcholí Šumavou (Plöckenstein) a Novohradskými horami. Na styku pohoří Alp a Karpat došlo ke vzniku sníženiny Vídeňské pánve, otevřené Dunajem do oblasti Malé uherské nížiny (Moravské pole).

Velká většina území Rakouska je odvodňována Dunajem do Černého moře. Dovolená v Rakousku s dětmi u jezera je jedinečným zážitkem. Jezer se nachází v Rakousku velké množství (33 jezer větších než 1 km2). Možná vás bude zajímat, které rakouské jezero je největší svou rozlohou. Pokud byl váš tip Bodamské jezero, hádali jste správně. Hraniční Bodamské jezero (Bodensee) zabírá 538 km2, přičemž v rakouské části zaujímá 64 km2. Jaké rakouské jezero je považováno za nejneobvyklejší? Jedná se o Neziderské jezero, jediné stepní jezero ve střední Evropě. Návštěvu tohoto nejníže položeného jezera v Rakousku by si neměli nechat ujít milovníci ptáků, nadšenci do vodních sportů a cyklisté pro jedno z nejhezčích míst v Rakousku pro své nádherně udržované cyklostezky v Rakousku (viz. cyklo mapy Rakouska).

Podnebí Rakouska

Podnebí Rakouska má kontinentální středoevropský ráz, ale významně se liší regionálně dle nadmořské výšky. Zimy jsou většinou velice studené s větším množstvím sněhu, léta jsou velmi teplá (obzvláště na jihu a východě Rakouska). Ve Vídni dosahují průměrné teploty 2°C (35°F) v lednu a 25°C (77°F) v červenci. Uměli byste říci, jak souvisí slovo Föhn s podnebnými podmínkami v Rakousku? Výraz Föhn v překladu znamená jižní vítr v Alpách (horký, suchý vítr vanoucí dolů z hor časně zjara a na podzim) a mnozí lidé v Rakousku shledávají tento vítr za poněkud nepříjemný.

Územní členění Rakouska

Současné Rakousko je federativním státem skládajícím se z 9 spolkových zemí (tzv. Bundesländer):

1.) Vídeň (hlavní město Vídeň)
2.) Dolní Rakousy (hlavní město Sankt Pölten)
3.) Horní Rakousy (hlavní město Linec)
4.) Burgenlandsko (hlavní město Eisenstadt)
5.) Štýrsko (hlavní město Graz neboli Štýrský Hradec)
6.) Korutany (hlavní město Klagenfurt)
7.) Salzbursko (hlavní město Salzburg)
8.) Tyrolsko (hlavní město Innsbruck)
9.) Vorarlbersko (hlavní město Bregenz)

Zdroj: Shutterstock Autor: Rainer Lesniewski

Spolkové země jsou dále členěny na 84 okresů a 15 statutárních měst. Hlavou státu je prezident, který je volen lidem na období 6 let. Současným rakouským spolkovým prezidentem je od roku 2017 Alexander Van der Bellen (strana Zelených). Důležitou politickou postavou je také hlava federální vlády, tedy Kancléř republiky (podobně jako v Německu). V současné rakouské vládě je premiérem Christian Kern. Rakouská legislativní síla spočívá na dvoukomorovém parlamentu.

Parlamentní volby se konají každé 4 roky. Současný rakouský parlament zahrnuje zástupce 5 politických stran. Základní politickou moc má Spolkové shromáždění a jeho hlavní komora Národní rada. Rakousko jako jedna z důležitých středoevropských zemí je členem mnoha světových organizací. Od roku 1995 se Rakousko stalo členem Evropské Unie a je také jedním ze zakládajících členů Evropské hospodářské a měnové unie. Velmi zajímavý je fakt, že Vídeň se stala sídlem organizací OSN a organizace OPEC, tj. Organizace zemí vyvážejících ropu). Pokud se chcete dozvědět další podrobnosti o vládní situaci v Rakousku, informujte se u dalších institucí zabývajících se touto problematikou.

Zdroj: Shutterstock Autor: canadastock

Rakousko sousedí s osmi státy – Německem, Českou republikou, Slovenskou republikou, Maďarskem, Slovinskem, Itálií, Lichtenštejnskem a Švýcarskem. Vyhledávanými turistickými cíli jsou především v období zimní dovolené rakouské Alpy pro možnost lyžování s bezproblémovým ubytováním v rakouských Alpách, dále Vídeň, Salzburg, Innsbruck, Graz, Zell am See, Kitzbühel a Linec.

Geopolitické členění – charakteristika spolkových zemí

1.) VÍDEŇ

Zdroj: Shutterstock Autor: Natalia Fedori

Rakouské hlavní město Vídeň leží při řece Dunaj, na rozhraní pohoří Alpy a Malé uherské nížiny. Vídeň je považována za politické, hospodářské a také kulturní centrum státu zastávající mezi ostatními rakouskými městy dominantní roli. Milovníci památek a rozličných stavebních slohů si přijdou na své. Problémem ve Vídni je nalézt kvalitní a levné ubytování. V oblasti Vídně je ubytování nejdražší. Pokud chcete investovat do ubytování menší peněžní částku, měli byste volit ubytování na okraji Vídně či v blízkém okolí. Poté, co jste vyřešili problematiku ubytování ve Vídni, můžete se věnovat prohlídce historického centra města Vídeň, které bylo v nedávné době zařazeno do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Za srdce Vídně je považováno náměstí svatého Štěpána se slavným dómem z 12. století. Nedaleko tohoto dómu se nachází Františkánské náměstí s velkolepou Mojžíšovou studnou a palácem Pereir. Určitě je možno doporučit návštěvu jedné z nejrušnějších ulic v centru města Vídně zvanou Graben, kde vás nepochybně nadchne unikátní morový sloup Leopolda I. s barokními kašnami, významné budovy, např. domy, ve kterých pobývaly známé osobnosti jako Frederik Chopin, Lamberský či Esterhazyovský. Za zhlédnutí jistě stojí významné budovy umístěné v blízkosti nejstaršího vídeňského tržiště Hoher Markt, a to Andromedina kašna, Skotský kostel, Stará radnice, Harrachovský palác, Kinských palác, Česká dvorská kancelář, kostel Minoritů. Víte, kde se nachází vídeňská muzea? Největší vídeňská muzea (Uměleckohistorické a přírodovědecké muzeum) je možno nalézt na Maria-Theresien-Platz. Kam byste měli zavítat, pokud chcete strávit nádherné odpoledne s dětmi? Nezapomeňte navštívit zábavní park Prater, kde je hlavní atrakcí pro děti velké ruské kolo vysoké 65 m.

Ve Vídni je nespočetné množství historických budov a monumentů, které stojí za vidění včetně hradů a zámků. Dřívějším sídlem Habsburků byl od 13. století hrad Hofburg s mnoha křídly a nádvořími, který v současné době slouží jako muzeum s kolekcemi hudebních nástrojů a zbraní. Stojí za zmínku, že v klenotnici (Schatzkammer) mohou návštěvníci spatřit císařské korunovační klenoty, které jsou úchvatnou podívanou pro všechny věkové kategorie. Nyní určitě přemýšlíte, jaký zámek se nachází ve Vídni. Pokud jste odpověděli Schönbrunn, tak jste hádali správně. Tento velkolepý kulturní skvost je umístěn asi 10 km od centra Vídně. V letech 1695 – 1713 zde bylo na místě loveckého sídla, které bylo zničeno Turky, vystavěno jedinečná a majestátní císařská letní rezidence stavitelem j. B. Fischerem z Erlachu. Zámek byl v letech 1744- 1749 přestavěn a rozšířen dle stylu zámku ve Versailles.

Jistě vás nepřekvapí informace, že jedno z nejhezčích míst v Rakousku je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Nenechte si ujít velkolepou prohlídku tohoto zámku. Co byste neměli minout při prohlídce? Určitě vás a vaše děti nadchne malá zoologická zahrada, která je nejstarší na světě. Dalšími lákadly zámku Schönnbrunn jsou barokní zahrady, bludiště, skleníky, procházka zámeckým parkem s Neptunovou kašnou, kolonáda Gloriette, neméně zajímavými jsou obrazy všech potomků panovnice Marie Terezie či posmrtná maska Napoleonova syna Orlíka, který na zámku zemřel.

Zdroj: Shutterstock Autor: Giuseppe Parisi

Zajisté v rámci objevování krás Vídně nesmíme zapomenout na ochutnání specialit místní kuchyně jako jsou jablečný štrúdl, vídeňský řízek a světoznámý dort Sacher. Vídeň je nepochybně proslulá zvukem hudby, Mozartem a čokoládou, španělskou jezdeckou školou, vídeňským chlapeckým pěveckým sborem a po alpských regionech a lyžování v Alpách je Vídeň nejčastěji navštěvovanou destinací v Rakousku.

2.) DOLNÍ RAKOUSY

Ačkoliv patří Dolní Rakousy (Niederösterreich) pravděpodobně k nejméně prozkoumaným rakouským spolkovým zemím, mají toho mnoho co nabídnout. Doporučit mohu procházku malebnými městy Rust, Krems či hlavní město Sankt Pölten a ochutnávku nejlepších červených vín vyprodukovaných v Rakousku. Neméně úchvatné budou zážitky z jízdy po Schneeberg železnici a v Raxalpe kabinové lanovce v rámci horské exkurze nebo plavba na člunu po Dunaji známá jako Wachau, kdy budete moci spatřit nejúžasněji situované opatství v Rakousku Melk.

Budete-li chtít následovat Beethovenův odkaz, tak se jistě vydáte na romantickou vycházku přes Wienerwald a možná si dopřejete relax v lázních a kasinu Baden bei Wien. Pokud chcete nalézt místa, která jsou daleko od cestovního ruchu, tak není nic lepšího než návštěva horských lázeňských rezortů Semmering a Ybbstal, která se nacházejí na jižní hranici se Štýrskem. Nerušený klid a odpočinek si také můžete dopřát v kouzelných severních zemědělských oblastech Weinviertel a Waldviertel. Neváhejte a vydejte se za krásami Dolních Rakous, které jsou nezapomenutelným zážitkem pro každého cestovatele.

Zdroj: Shutterstock Autor: Wijns Ilse

3.) HORNÍ RAKOUSY

Horní Rakousy (Oberösterreich) stojí opravdu za návštěvu. Velmi výhodná je jeho poloha – rozkládá se na obou březích Dunaje. Jednak zde jsou k vidění úctyhodná bohatá farmářská hospodářství, ledovcová jezera, ale také velkolepé kláštery. Největší zájem návštěvníků je soustředěn do jižní oblasti spolkové země, kde se nachází oblast jezer známá jako Salzkammergut a též do národního parku Kalkalpen s největší chráněnou oblastí lesů v Rakousku.

Hlavní město spolkové země Horní Rakousy Linz byl jako turistická destinace Rakouska v minulosti opomíjen kvůli průmyslové výrobě (hutnictví železa), nicméně v současné době je navštěvován turisty pro jedno z nejvíce inovativních, high-tech muzeí budoucnosti v Evropě Ars Electronica Center Linz. Linz byl v roce 2009 vybrán jako Evropské město kultury, proto by určitě mělo dojít ke změně pohledu na toto krásné město. Dalším unikátem v Linzu je Kostel svatého Martina (Martinskirche), který je nejstarším kostelem v Rakousku. Jistě mi dáte za pravdu, že město Linz určitě stojí za návštěvu.

Typickým rysem Horních Rakous jsou kláštery převážně v barokním slohu. Objevte kláštery Svatý Florián, Wilhering a Kremsmünster v rokokovém stylu s jedinečnou sbírkou umění a observatoří, které jsou pokládány za jedinečnou a úchvatnou podívanou.

Pokud se hovoří o Horních Rakousech, nesmíme zapomenout na údolí Dunaje, kde se návštěvníci mohou věnovat cykloturistice podél břehů Dunaje a zároveň se kochat nespočetnými historickými památkami podél cyklotrasy.

Zdroj: Shutterstock Autor: Diego Ioppolo

Je zapotřebí si také připomínat naši minulost a s ní spjatý odsouděníhodný fašistický režim nastolený za II. světové války, aby už nikdy v budoucnu nedošlo k podobné situaci. Notoricky známý bývalý koncentrační tábor Mauthausen je možno navštívit ve stejnojmenném městě v Horních Rakousech. Doporučuji si přečíst knihu Maus napsanou Artem Spiegelmanem, popisující události odehrávající se v tomto nacistickém táboře na základě zážitků jeho rodičů a jejich známých, kteří přežili a vše později vylíčili.

Kromě Linze byste si neměli nechat ujít další dvě překrásná města, a to Wels s impozantními románskými pozůstatky a Steyr. Pokud směřujete z či do České republiky, tak bezpochyby nesmíte minout bez zastavení opevněné město Freistadt. Podobně, při cestě z nebo do Německa by vás mohlo zajímat město Braunau-am-Inn, Hitlerovo rodiště.

4.) BURGENLANDSKO

Burgenlandsko je nejvýchodnější a nejmenší rakouskou spolkovou zemí. Zajímavostí je, že Burgenlandy původně patřily Maďarsku (od 17. stol.), ale připadly Rakousku na konci I. světové války, přičemž hlavní město Ödenburg (Sopron) zůstalo maďarské. Tato rakouská část trpěla celou dobu problémy v komunikaci a kolektivní identitě. Burgenland je převážně německy hovořícím regionem, maďarsky mluvících obyvatel jsou zde pouze méně než 3 % z celkové populace. Hlavním městem Burgenlandu je provinční město Eisenstadt. Co přivádí mnoho návštěvníků do tohoto města každým rokem? Je to spojitost s Josefem Haydnem, který zde strávil více než 30 let ve druhé polovině 18. století pod patronátem mocné maďarské rodiny Esterházyových.

Bezkonkurenční příležitostí je sledování ptáků v národním parku Neusiedler See – Seewinkel (Evropské největší stepní jezero). Okolo jezera se nachází velké množství vinařských vesnic, z nichž nejkrásnějším z těchto měst je Rust s malým středověkým Fischerkirche.

V Lockenhausu navštivte hudební festival Kammermusikfest ve velkolepém barokním kostele a působivé středověké pevnosti. Můžete porovnat zdejší hudební festival s českými festivaly.

5.) ŠTÝRSKO

Víte, jaký jiný název je používán pro Štýrsko? Všeobecně je vžit pojem spolková země různorodosti. Není se co divit, že tuto překrásnou oblast si volí nejeden výletník pro strávení delší dovolené. Ve Štýrsku můžete nalézt šest přírodních rezervací, jeden národní park, pět termálních lázní a asi přibližně 800 horských vrcholů nad hladinou moře. Jste-li milovníky přírody a outdorových sportů, tak si zde přijdete na své. Obdivovatelé kulturních krás by měli zavítat do štýrského hlavního města Grazu zapsaného na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO s jedním z nejlépe zachovaných starých měst ve střední Evropě. Nepropásněte Podzimní festival ve Štýrsku. V Grazu je možno spatřit také okouzlující zbrojnici Zeughaus s úchvatným množstvím starých zbraní a brnění, což ocení hlavně muži.

Zdroj: Shutterstock Autor: Carinthian

Na východ od Grazu vám doporučím navštívit zámek Riegersburg, který býval středověkou pevností. Pokud chcete zhlédnout rakouský skanzen podobný českému v Rožnově pod Radhoštěm, tak musíte zavítat do Stübingu, kde se nachází jedno z nejkrásnějších míst vykreslujících rakouské dědictví z venkovských oblastí.

Štýrsko vás nadchne svým krajinným rázem, kde se na jihu země můžete kochat krásou místních vinic, ovocných sadů a úrodné obdělávané půdy. Na západ se rozprostírá západ s Alpami a na sever impozantní horská pásma jako Tauern a Hochswab s typickou venkovskou atmosférou.

Další zajímavostí, která je spjata s regionem Štýrska, je olej z dýňových semen. Vyzkoušejte místní pokrmy dochucené touto podzimní chutí dýní. Speciality tradiční rakouské kuchyně jsou jedinečné!

6.) KORUTANY

Korutany (Kärnten) můžeme charakterizovat jako jedno z nejlákavějších míst pro dovolenou, což by potvrdili hlavně Rakušané, velká část Němců a Italů. Jedná se o rakouskou nejjižněji položenou spolkovou zemi s horkými léty, vyzařující uvolněný, středozemní pocit, který v působivé kombinaci jezerní a horské scenerie vytváří perfektní místo pro strávení dovolené s outdorovými aktivitami.

V Korutanech nenajdete klasické historické městské centrum, které by sneslo srovnání s městy jako Vídeň, Salzburk, Graz a Innsbruck, ale hlavní město této spolkové země Klagenfurt je pohodovým, neokázalým městem a poskytuje výborné výchozí místo pro zkoumání přilehlé krajiny. Měst ose proslavilo hlavně svou výhodnou polohou na východním pobřeží Wörthersee, trvale oblíbeném letním hřišti, které každoročně přitahuje davy turistů. Jezerní osady Pörtschach a Velden jsou hlavní letoviska nabízející všechny druhy vodních sportů a radovánek pro děti. Můžete se těšit na windsurfing, vodní lyžování, plachtění a veslování.

Dalším z dovolenkových letovisek oblasti jezer v korutanském regionu je Millstatt, kde budete fascinováni vilami k pronájmu s nádhernou ukázkou architektonických stylů.

Na východ od Klagenfurtu se rozprostírají rozsáhlá úrodná údolí řek Glan a Gurk s pozůstatky historických památek, např. zřícenina Magdalensberg připomíná období keltského a římského osídlení zatímco poutní kostel v blízké vesnici Maria Saal stojí jako svědectví misionářských snah arcibiskupů ze Salzburku, kteří začali s procesem přeměny Korutan na křesťanství v 8. století. V okolí je možno vyfotografovat středověké hlavní město St. Veit an der Glan, v současné době malebné městské tržiště a tvrz Hochosterwitz z 16. století, dech beroucí stavba umístěná na vrchu kopce. V rámci jednodenního výletu z Klagenfurtu můžete zavítat do kouzelného středověkého města Friesach se zámky, vodními příkopy a gotickými kostely i důležitého církevního centra Gurku slavného pro románskou katedrálu.

Zažili byste rádi atmosféru Tibetu? Nemusíte cestovat tak daleko, stačí zavítat do muzea Heinrich-Harrer, kde budete mít neskutečnou možnost meditovat, zatímco se budete procházet Lingkorem.

Zdroj: Shutterstock Autor: Jan Nedbal

Výborným tipem je pro vás zakoupení korutanské karty (The Kärnten Card), pokud chcete strávit v Korutanech rozumně dlouhou dobu nejenom v letním období (karta je dostupná od začátku dubna do konce října, www.kaerntencard.co.at). Karta vám jako držiteli umožní volný vstup na všechny parníky na jezerech, sedačkové lanovky a kabinové lanovky, dále volný vstup do převážné většiny muzeí a turistických atrakcí, 50 % slevu na místní dopravu a jízda na placených úsecích silnic zdarma. Karta je platná na 2 týdny (€ 35) nebo 5 týdnů (€ 50), je dostupná na všech regionálních turistických centrech.

7.) SALZBURSKO (SOLNOHRADSKO)

Salzbursko nabízí návštěvníkům dobrou směsici městského i alpského života. Hudba je hlavním tématem v této spolkové země, která je rodištěm jednoho z největších hudebních géniů Wolfganga Amadea Mozarta. Nicméně tento region má mnohem více k nabídnutí potenciálním cestovatelům.

Salzburg jako Mozartovo rodiště hostí každoročně Salzburg Festival v letním období proslulý vážnou hudbou a divadlem. Salzburg je nazýván barokním klenotem. Jih Salzburgu lemuje údolí Salzach, které nabízí dramatický, hornatý terén s historickými městy Hallein a Werfen.

Pro lyžování a zimní dovolenou v Rakousku musíte zavítat do středisek na jihu, a to St Johann v Pongau, Badgastein, Saalbach-Hinterglemm a Zell am See – Kaprun. Pro příznivce vysokohorské pěší turistiky jsou jedinečným zážitkem Krimmlerovy vodopády v národním parku Hohe Taurn. Výšlap je velmi náročný, ale tento nezapomenutelná zkušenost stojí za námahu.

Horolezectví v Rakousku se můžete věnovat v oblasti Grossglockner Hochalpenstrasse, kdy šplháte za ohromujících výhledů na ledovec Pasterze nebo jedete na kole, v autě či autobusem podél působivé horské silnice.

Co byste neměli vynechat při prozkoumávání této spolkové země? Věřte, že úchvatná podívaná se vám naskytne v světově největších krasových jeskyních Eisriesenwelt, které jsou dechberoucí a nápaditě osvětlené a pokud se vám naskytne možnost dostat se do těchto míst s expedicí, tak tyto jeskyně byste neměli nechat bez povšimnutí.

Za zmínku stojí také smějící se vodní fontány v Hellbrunnu, které se nachází v přilehlých zahradách z 18. století a určitě se budou líbit vašim dětem, protože je nenechají bez úsměvu na tváři.

Zajímavostí je, že v minulosti byly Salzburské země rozděleny na okresy známé jako Gaue:

  • Flachgau – sever Salzburgu
  • Tennengau – jih
  • Pongau – střední část údolí Salzach
  • Lungau – jihovýchod
  • Pinzgau – od Zell am See na západ podél horní části údolí Salzach
Zdroj: Shutterstock Autor: Andifo

Každý z původních okresů (Gaue) dodržoval své vlastní folklorní tradice, které do dnešních dnů přežívají ve folkových festivalech, na které byste měli s rodinou zavítat, jsou bezkonkurenční. Doporučit mohu festival Pongauer Perchtenlauf, při kterém postavy převlečené v kostýmech procházejí ulicemi jednoho ze čtyř měst oblasti Pongau, nebo festivaly Krampus in Zell m See a Samsonumzug v městě Tamsweg v jihovýchodní části Lungau, kdy postava bájného Samsona projíždí ulicemi v období konání důležitého letního hodování.

8.) TYROLSKO

Tyrolsko je nezaměnitelnou ikonou Rakouska pro své přírodní krásy a exkluzivní lyžařské rezorty. Krajinu tohoto regionu nejlépe vystihují skalnaté Alpské vrcholy a horské řeky. Pokud chcete zažít nejlepší lyžování v Rakousku, měli byste nepochybně zavítat do Tyrolska, kde se v minulosti konaly dvakrát Olympijské hry v Innsbrucku, Tyrolském hlavním městě. Tyrolsko se tedy právem řadí mezi nejkrásnější místa v Rakousku. V blízkosti Innsbrucku jsou situována historická města Stams, Hall a Schwaz, která skutečně stojí za zhlédnutí.

Ať se nacházíte kdekoliv v Tyrolské oblasti, můžete pocítit silnou sounáležitost s Tyrolskou identitou. Lidé žijící v Tyrolsku jsou pyšní na své alpské okolí, chovající v srdci nevyřčenou důvěru v to, že nejlepší horolezci a lyžaři v Rakousku pocházejí odsud.

Jedno doporučení pro budoucí návštěvníky Tyrolské oblasti – ochutnejte jedinečné Tyrolské pokrmy jako Gröstl, Schlipfkrapfen a Tyrolské knedle (Tiroler Knödel), určitě neprohloupíte.

Doprava v rámci Tyrolska je velmi příjemná. Všechna Inn Valley města jsou propojena železnicí, zatímco rozšířený autobusový systém slouží Side Valley městům. Tento systém integrované železniční a autobusové dopravy zabezpečované Tyrolskou dopravní společností (Verkehrsverbund Tirol nebo VVV; www.vvt.at) činí cestování bezproblémovým. Nejužitečnější pro vás je vědět, jaké druhy cestovních jízdenek jsou pro vás výhodné. Kupte si buď týdenní lístek Regio-Ticket (€ 23.80) do jednoho z dvanácti Tyrolských samostatných regionů (včetně Východního Tyrolska) nebo cenově velmi výhodný Tirol-Ticket (€ 61) platící v rámci celé dopravní sítě.

Zdroj: Shutterstock Autor: Andifo

Slyšeli jste už o Tyrolském městě blízko hranic s Německem? Pokud ne, tak se více podrobností dozvíte na těchto stránkách. Jedná se o Ehrwald, kde se můžete svézt ve strašidelné, ale úžasné kabinové lanovce, která vám přiblíží výhledy na nejvyšší německé hory Zugspitze. Bude se pravděpodobně jednat o jednu z vašich nejdobrodružnějších jízd v životě.

Jednou z nejvíce vzrušujících zážitků může být paragliding s nádhernými výhledy na údolí Zillertal. Tento druh sportu bude spíše určen pro ty, kteří již mají nějaké zkušenosti s tímto druhem sportovního vyžití, mne pro úplné amatéry.

Zdroj: Shutterstock Autor: mj – tim photography

Milovníci piva jistě ocení možnost usrkávání piva v nadmořské výšce 3000 m na vrcholku Tuxer Glacier a kochání se tamějšími přírodními krásami.

Místo, které je nejvíc „posh“ v oblasti lyžování v Rakousku je Kitzbühel. Zde máte příležitost spatřit jedinečné středověké budovy, designérské butiky a prestižní místa, která nikde jinde v Rakousku nenajdete. Nepromeškejte šanci podívat se do tohoto unikátního města s výborným renomé. Budete si zde moci zakoupit poslední módní výstřelky a obdivovat starobylé budovy. Perfektní destinace pro trávení vaší dovolené v Rakousku.

Hovoříme-li o jedněch z nejkrásnějších míst v Rakousku, nesmíme opominout zmínit St Anton, bezkonkurenční lyžařské středisko s výbornou reputací hédonistického nočního života, které činí toto místo úchvatným – kombinace lyžování a společenského trávení volného času s přáteli.

Máte chuť si zajít do jedné z nejstarších hostinců v Tyrolsku? Nejlepším tipem je místo Auracher Löchl Weinhaus s jedinečnou a nezaměnitelnou atmosférou skrytou daleko v Kufsteinových středověkých uličkách.

9.) VORARLBERSKO

Vorarlbersko je rakouskou nejzápadnější spolkovou zemí, což mělo dopad na život v této oblasti, která byla trošku separovaná od zbylých spolkových zemí Rakouska. Nikoho pravděpodobně nepřekvapí, že kulturně a ekonomicky směřuje Vorarlbersko ke Švýcarsku a jižnímu Německu, což má za následek náklady na živobytí vyšší než v ostatních oblastech Rakouska. Tato skutečnost se promítá do cen ubytování v Rakousku, tudíž turisté zaplatí v této spolkové zemi mnohem více ve srovnání s průměrem.

Zdroj: Shutterstock Autor: Rene Uxa

Hlavním turistickým cílem v letních měsících se stává Bodamské jezero v severozápadním okraji spolkové země, a město Bregenz – centrum turistického ruchu i kulturního života. Bregenz je známé pro konání Bregenz Festivalu, největší Vorarlberské kulturní události, konané každoročně od konce července do srpna představující všechny žánry od opery po muzikály na plovoucím jevišti přímo na Bodamském jezeře. Na západě je situována oblast Bregenzer Wald, atraktivní oblast malebných vesniček s možností procházek a odpočinkovou venkovskou atmosférou.

Veřejná doprava ve Vorarlbersku je extrémně dobře organizována a zároveň vás nebude stát mnoho s “maximo“ denním/týdenním lístkem (€ 8.50 / € 18.30) pokrývající železniční i autobusovou dopravu přes celou spolkovou zemi, které vycházejí rozhodně levněji než jednotlivě kupované lístky. Lístky je možno koupit na železničních nádražích či u řidičů autobusů.

Jedním z nejhezčích míst v Rakousku v samém srdci oblasti Bregenz Wald je Damüls, nádherně vybudované lyžařské středisko pro zimní dovolenou v Rakousku a v letních měsících tato destinace nabízí ohromující vycházky mírumilovnou vlnící se krajinou venkova.

Které město je považováno ve Vorarlbersku za jedno z nejkrásnějších míst v Rakousku? Zkuste uhodnout odpověď na tuto otázku. Kdo hádal, že se jedná o město Feldkirch, měl pravdu. Procházka přes středověké centrum tohoto města, místní obchůdky a posezení v kavárně si dozajista užijete plnými doušky.

Zdroj: Shutterstock Autor: Jiri Foltyn

Říká vám něco název Silvretta Hochalpenstrasse? Rakouská úchvatná alpská cesta na horský vrchol, kde můžete pozorovat zasněžený vrcholky Švýcarských Alp neb ose na chvíli zastavit a věnovat čas romantické procházce okolo dokonale čisté přehradní nádrže Silvretta na vaší cestě přes Tyrolské hranice.

VÝZNAMNÁ RAKOUSKÁ MĚSTA

Vídeň

Rakouské hlavní město Vídeň leží při řece Dunaj, na rozhraní pohoří Alpy a Malé uherské nížiny. Dějiny Vídně se datují od 4. stol. př. n. l., kdy se zde Keltové rozhodli založit rybářskou osadu Vedunia, která byla později Římany přejmenována na Vindobonu a později na Wien. Pokud patříte mezi milovníky stavebních slohům a památek, tak dovolená v Rakousku, přesně ve Vídni, vás v tomto směru velmi potěší, protože historické centrum Vídně bylo zapsáno v roce 2001 do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Graz (Štýrský Hradec)

Graz je druh největší město Rakouska a také toto místo je pro historiky velice cenné, neboť historické jádro Graze bylo v roce 1999 zapsáno na seznam UNESCO. V centru města je umístěn hrad s bustami významných osobností. Pro dovolenou v Rakousku s dětmi je obzvláště zajímavá Hodinová věž z roku 1561.

Linz (Linec)

Město Linz leží na obou březích řeky Dunaje. Třetí největší město Rakouska se má také čím pochlubit. Kromě průmyslu (železárny a ocelárny) je zde k vidění jedno z nejkrásnějších míst v Rakousku, a to náměstí Hauptplatz s měšťanskými domy. Neméně významnými památkami Linze jsou zámek hostící muzeum, biskupský palác, karmelitánský klášter, kapucínský klášter, Zemské divadlo.

Zdroj: Shutterstock Autor: TTstudio

Salzburg

Salzburg se nazývá “Řím severu“ a řadíme ho velikostně jako čtvrté největší město Rakouska. Historické centrum Salzburgu bylo zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO v roce 1996. Salzburg je znám jako rodiště W. A. Mozarta a je zde možno vidět jeho rodný dům i náhrobky jeho nejbližších. Centrum Salzburgu tvoří náměstí Residenzplatz s dómem ze 17. století. Mezi nejhezčí místa v Rakousku řadíme budovu rezidence se zvonkohrou na náměstí, která hraje v pravidelných intervalech Mozartovou melodii. Salzburg je klenotem po stránce množství kulturních památek, které zde najdeme téměř všude.

Eisenstadt

Město Eisenstadt leží nedaleko Neziderského jezera a zajímavostí je, že je zde pohřben hudební skladatel Josef Haydn. Pobývalo zde mnoho dalších významných osobností, např. Ludwig van Beethoven. Dějiny města jsou spjaty s rodem Esterházyů, který nechal postavit významnou památku města – zámek.

Bad Ischl

Toto město proslulo jako nejstarší solné lázně v Rakousku, nachází se zde biedermeierovská Císařská vila, která sloužila jako letní sídlo Františka Josefa I.

Zdroj: Shutterstock Autor: saiko3p

Bischofshofen

Každý zná toto město, neboť je proslulé jako centrum lyžování v Rakousku, turistiky, zimních sportů.

Badgastein

Badgastein patří mezi termální lázně v Rakousku. Toto lázeňské město je světově proslulé svými radioaktivními prameny používanými k léčbě revmatismu a dalších chorob.

Gurk

Největší kuriozitou tohoto města je klášter, který se právem řadí mezi nejkrásnější místa v Rakousku. Každého návštěvníka upoutají dvě věže vysoké neuvěřitelných 41 m.

Zdroj: Shutterstock Autor: Yuliya_P

Hallstatt

Malebné městečko Hallstatt na břehu Hallstattského jezera láká k dovolené v Rakousku u jezera. Zajímavostí je historie města, kde se těžila a prodávala sůl.

 

 

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button