Zimní dovolená v Rakousku

Zimní Alpy

Rozhodnete-li se pro dovolenou v Rakousku, určitě neprohloupíte. Dokážete si představit lépe strávenou zimní dovolenou než v rakouských Alpách? Rakousko má mnoho přírodních krás k obdivování pro všechny věkové kategorie, především hory Rakouska jsou grandiózní.

Zdroj: Shutterstock Autor: gorillaimages

Zimní Alpy – Rakousko

Rakousko je z velké části pokryto lesem a loukami, východní část tvoří kulturní step. Mezi chráněná území patří také rakouská část Šumavy. Nejmladším rakouským národním parkem je Thayatal v Podyjí. Na území Vysokých Taur se rozprostírá největší národní park ve střední Evropě – Hohe Tauern. Najdete zde jednu kuriozitu pro cestovatele, a to první moderní vysokoalpskou silnici. Výletníci tedy mohou zvolit některý z dopravních prostředků, aby se dostali do této oblasti a mohli se kochat nádhernými panoramaty.

Pokud se chystáte na zimní dovolenou do Alp, je dobré mít zjištěny další podrobnosti, které se vám mohou hodit. V únoru je lyžařská sezóna v nejrušnějším období, převážně díky jarním prázdninám, které tráví rodiny s dětmi lyžováním v Alpách. Možná vás bude zajímat, že naopak leden je překvapivě nejméně vytíženým měsícem evropské lyžařské sezóny. Turisté ze všech koutů světa totiž směřují domů po prázdninách či dnech dovolené. Je poměrně chladno, ale pokud vám tyto povětrnostní podmínky nevadí, můžete využít v tomto měsíci výhodné slevy v lyžařských resortech v Alpách. Tudíž leden je měsícem, který můžete zvolit pro zimní lyžování v rakouských Alpách se skipasem.

Zdroj: Shutterstock Autor: mRGB

Doprava do lyžařských alpských středisek

Možná vás bude zajímat, jaký je nejlepší způsob, jak se bezpečně a spolehlivě dostat z České republiky do nejkrásnějších míst v Rakousku, Návštěvníci z Evropy, kteří se rozhodnou specificky navštívit Alpy, si mohou pohodlně zarezervovat let do Innsbrucku v rakouských Alpách. Veškeré podrobnosti týkající se rezervace letů můžete nalézt na následujících webových stránkách: www.innsbruck-airport.com. Letiště se nachází 3 km od lyžařského střediska, v rámci města se budete dopravovat autobusem.

Doprava v alpských lyžařských rezortech

Zdroj: Shutterstock Autor: nikolpetr

V rámci cestování po rakouských Alpách můžete využít několik typů místní dopravy. Nejvhodnějším způsobem pro vás jsou osobní auta a tento druh dobrodružného dopravování se ve dvojicích či skupinách vás přesvědčí o tom, že pronájem auta není striktně drahé. Většina amerických a evropských agentur pronajímajících vozidla zabezpečují tyto služby v alpských velkoměstech. Mezi nejznáměnší autopůjčovny patří Alamo, Avis, Budget, Europcar, Hertz a Sixt. Pokud se rozhodnete pro pronájem vozidla v Alpách, měli byste vědět, že rakouský právní systém vyžaduje, aby každé vozidlo mělo lékárničku, výstražný trojúhelník a informace o registraci vozidla. Tyto náležitosti by měla zajišťovat pronajímající společnost. Plánujete-li cestovat do alpských oblastí v Rakousku v období října a časného jara, měli byste mít s sebou ve voze sněhové řetězy. Agentury pronajímající vozidla zajišťují také pronájem tohoto vybavení v zimním období. Většina z nich vyžaduje předchozí domluvu, proto byste měli potvrdit svůj požadavek při rezervaci svého vozu.

Evropské silnice, dokonce i vysokorychlostní dálnice, se dostávají do slepé uličky během období prázdninového cestování. Transalpské cesty v zimním období čelí problematickému provozu. Obzvláště o sobotách, kdy dochází klasicky k odjezdu a příjezdu týdenních hostů do lyžařských rezortů. Tato situace je extrémně frustrující, ale Evropané musí se zvýšenou dopravní zátěží v tento den počítat a chápat dopravní komplikace jako součást tradice lyžování v alpských střediscích. Co se týká cen pohonných hmot, nepochybně jsou mnohem vyšší (většinou třikrát vyšší) než v jiných evropských zemích nebo USA. Nesmíme zapomenout na možnosti parkování v alpských lyžařských rezortech.

Evropané značně spoléhají na veřejnou dopravu a centrální zařízení parkovací kapacity jsou nedostatečně. Parkovací místa jsou často buď časově omezená na krátkou dobu parkování, nebo další variantou je parkování ve veřejných garážích. Pro krátkodobé parkování vyznačené časovými limity budete potřebovat parkovací kotouč. Většina vozidel přijíždí do alpských oblastí s jedním v odkládací poličce vozu. Musíte nastavit časový údaj na parkovacím kotouči pro indikaci času, kdy jste přijeli do dané alpské destinace a vystavit ho na viditelném místě ve voze, nejlépe na palubní desce. Převážná většina veřejných garáží funguje na principu automatizovaného platebního systému. Vezměte si lístek na cestě dovnitř, zaparkujte svůj vůz a vezměte si parkovací lístek s sebou.

Při odjezdu zaplaťte poplatek za parkování buď u okénka, nebo u automatizovaného přístroje před návratem k vašemu vozidlu. Druhá alternativa parkování vyžaduje přihlášení čísla vašeho parkovacího místa v centrálním přístroji. Platbu na požadovanou dobu pak provedete předem a viditelně umístíte zaplacené účtenky za parkování na palubní desce.

Zdroj: Shutterstock Autor: Dzerkach Viktar

Pokud nechcete zvolit automobil jako dopravní prostředek při vašich zimních objížďkách nejkrásnějšími místy v Rakousku, tak přichází v úvahu také cestovat autobusem nebo vlakem. Vlaky stále zůstávají jednou z radostí evropského turismu. Vlakové systémy jsou moderní, rychlé, s včasným dojezdem, nicméně nejsou v současné době vždy levné. Většina alpských destinací od větších po menší je dobře dostupných po kolejích nebo prostřednictvím autobusového spojení. V rakouských Alpách je k dispozici široké spektrum služeb, většinou dostupných přes webové stránky www.oebb.at. Zde si můžete vyhledat informace týkající se naplánování výletů, zavazadlových služeb, pronájmu kol, specificky zaměřených výletů a itinerářů kombinujících cestování po Alpách vlakem, autobusem, lodí a lanovkou. Pokud jedete vlakem, doporučuji cestovat s menším množstvím zavazadel. Na delší trasy během hlavní sezóny zaplatíte malý poplatek pro rezervaci vašeho sedadla.

Zdroj: Shutterstock Autor: SABPICS

Bezpochyby každý návštěvník z Evropy chce zažít vzrušení z vzestupu do Alp prostřednictvím jednoho z oblastních rozsáhlých lanovek. Lanovky slouží pěším, nadšencům paraglidingu i fanouškům sportů na sněhu během zimní sezóny. Možná vás překvapí, že většina alpských rezortů nechává lanovky v provozu také v letním období. Provozovatelé vysokohorské pěší turistiky a cyklisté na horských kolech se svými psy se vydávají do hor pomocí lanovek, horských vlaků, sedačkovou nebo kolejovou lanovkou.

Víte, jaký druh dopravy v rámci Alp je nejzajímavější? Jedná se o vlaky vezoucí automobily na své palubě. Řidiči vozidel nalodí své vozy na plošinu vlaku, který poté vleče řadu obsazených automobilů přes horský tunel. Velkou výhodou tohoto druhu dopravy je ušetření času, a to mnohdy několik hodin, které by výletníci strávili jízdou jiným způsobem. Doporučujeme nechat při cestě rozsvícené světlo uvnitř automobilu, které učiní tuto cestu méně bizarní. Mějte ale na paměti, že skutečně velkou chybou by byla vybitá baterie při příjezdu na konečné místo, kdy byste byli nejméně oblíbenými cestovateli při nemožnosti vyjet z paluby vlaku na silnici.

Ubytování

Všeobecně je možno konstatovat, že Rakousko je považováno za nezpochybnitelnou královnu alpské pohostinnosti. Pravidlem je zde útulné ubytování, přikrývky a všudypřítomná rodinná pohostinnost. Obzvláště v malých městech a vesnicích Rakousko nabízí nejvřelejší přivítání z evropských alpských destinací.

Zdroj: Shutterstock Autor: SABPICS

Pokud přijedete do města bez ubytování, směřujte do informačního centra nebo jednoduše procházejte ulicemi a hledejte vývěsní štít s nabídkou ubytování. Sdílené koupelny jsou běžné v levných hotelích, ubytovnách, penzionech na jednu noc. Pokud si vyberete tento styl ubytování, tak byste si měli přibalit do zavazadel pár gumových sandálů do sprchy. Navíc jsou zde bavlněné ručníky horší kvality, proto byste si měli sbalit s sebou také ručník či žínku. Snídaně jsou typicky součástí poplatku za pokoj. Nicméně, jídlo je servírováno ve stylu bufetu, tj. chléb, maso, sýr a džem, normálně servírováno s výběrem džusů, kávy a čajů.

Je zapotřebí říci, že v rakouských Alpách je k dispozici široký výběr ubytovacích zařízení zahrnujících ubytovny, ubytování v soukromých pokojích, horských chatách, penzionech, hotelích a lázeňských rezortech. Jedna rada ke zvážení. Pokud si objednáte ubytování v nižší cenové hladině, počítejte s tím, že budete mít sdílené sociální zařízení a v případě ubytování ve vyšší cenové hladině budete připlácet peníze navíc za snídani.

Stravování při dovolené v rakouských Alpách

Zdroj: Shutterstock Autor: stockcreations

Rakousko je známé chutnými pokrmy, které jsou charakteristické širokou škálou jídel z masa a brambor. Vždy je k dispozici rozmanitá škála od velkých porcí pro muže až po dětské porce ve skupině. Dobrou volbou je tradiční vídeňský řízek Wiener schnitzel, ale doufám, že zkusíte také rakouský gröstl – osmažené maso s bramborami na pánvi nebo käsepatzle – specialitu Vorarlbergského regionu připravovanou z nudlí a strouhaného sýra, které jsou dohromady zapečeny a posypány na povrchu osmaženou cibulí. Děti milují kaiserschmarren – sladkou kupu drcených palačinek servírovanou se zavařeninou a dospělí mají rádi schnapps, teplý gluhwein a silný jagertee – všechny tři jsou nápoje na posilnění.

Zdroj: Shutterstock Autor: stockcreations

Pojďme si představit některé tipy související se stravovacími návyky a stylem obsluhy v Alpách. Předpokládá se, že vstoupíte do restaurace a posadíte se, klasicky hosté nejsou uváděni k jejich stolům. V běžných a tradičních restauracích není pro cizince neobvyklé sdílet stůl s vámi. Proto byste se neměli obávat připojit se ke stolu, který je již obsazen jiným strávníkem. Není nezbytně nutné konverzovat, ačkoliv je to považováno za příjemný způsob, jak se seznámit s obyvateli dané destinace.

Mnoho kaváren a horských chat nabízí samoobslužný systém stravování i obsluhu u jednotlivých stolů. Zaplaťte za váš nápoj a občerstvení u pokladny, vezměte účtenku barmanovi a on bude vydávat zboží, které poté zkonzumujete ve stoje u baru.

Slýcháváme mnoho stížností na špatnou obsluhu v tamějších restauracích, ale toto téma je spíše otázkou kultury než kvality. Všeobecně je zde služba pomalá. Evropané konzumují jídlo, u kterého si chtějí odpočinout a užít si ho, proto spěchat by bylo nezdvořilé. Služba je nenápadná než nepohodlná, proto tedy může hostům ze Severní Ameriky připadat nepozorná.

Jídla o více chodech jsou podávány v různých posloupnostech v závislosti na tom, kde v Alpách sedíte. V každém případě, nebuďte překvapeni, když budete tázáni, v jaké sledu byste rádi dostali jídlo naservírováno. Stojí za zmínění také malá závada v časování. Aby nedošlo k vychladnutí nebo okorání, tak kuchyně se snaží servírovat jídlo každému individuálně, jakmile přijde čas na servírování daného chodu, než obsluhovat celý stůl jako skupinu.

Ve většině případů budete potřebovat mávnout na obsluhující, abyste požádali o kontrolu jídla. Některé kavárny požadují, abyste zaplatili za jídlo a pití okamžitě po objednávce. Spropitné je stále drobnou odměnou v Evropě, není očekáváno určité množství peněz. Nicméně, je obvyklé dát větší obnos při placení účtenky. Spropitné dejte obsluhujícími do ruky, zanechat spropitné na stole je považováno za neosobní.

Zdraví a bezpečnost v Alpách

Rakousko má moderní lékařskou infrastrukturu. Ačkoliv některé kouty Alp leží daleko od městských center, první pomoc a operace letecké dopravy jsou velmi dobře organizovány. Vysoko položený alpský terén láká mnoho dobrodruhů k překonávání limitů jejich fyzických i mentálních hranic. Pokud je vše děláno s rozumem, tyto výzvy vám mohou poskytnout jedny z nejvelkolepějších scenérií na světě. Pokud jsou ale tyto aktivity vykonávány ve spěchu, tak vás mohou dostat do nemocnice nebo mohou skončit horším scénářem. Telefonní číslo v případě urgentních zdravotních komplikací je v rakouských alpách stejně jako v celé Evropě 112.

Zdroj: Shutterstock Autor: andreas ehrensberger

Cestovatelé alpskou krajinou a horami v Rakousku by měli znát několik bezpečnostních tipů, jak se chovat během pobytu v rakouských Alpách:

  • ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ – liší se v jednotlivých zemích, proto je nezbytné před pobytem zjistit podrobnosti u vaší zdravotní pojišťovny. Dostatečné množství společností se specializuje na cestovní a sportovní připojištění. V případě cesty lanovkou byste měli uvažovat také o záchranném připojištění.
  • ÚŽEH – ohrožuje kůži i oči, hlavně ve vyšších nadmořských výškách a na sněhu. Namažte se slunečním krémem, vezměte si klobouk a rukávy, noste sluneční brýle s ochranou proti UV záření.
  • OMRZLINY – nebo hypotermie (podchlazení) také ohrožuje alpské dobrodruhy. Oblékejte se ve více vrstvách. Pokud půjdete ven, noste klobouk, abyste zabránili tepelným ztrátám unikajícím povrchem hlavy a voděodolné svrchní oblečení. Mírné podchlazení způsobuje nevolnost, znecitlivění, křeče, třes a nezřetelnou řeč.
  • AKUTNÍ HORSKÁ NEMOC – Všichni turisté v Alpách se budou cítit trošku bez dechu kvůli pohybu v nadmořských výškách nad 2 500 m n. m. Účinek tohoto efektu může být vážný, úbytek kyslíku může vést k rozvoji akutní horské nemoci. Bolesti hlavy, závratě a dušnost mohou způsobit symptomy extrémnějšího rázu, a to zmatenost, zvracení a dokonce smrt. Nemluvňata a děti jsou obzvláště snadno náchylní k těmto symptomům a někteří odborníci doporučují vůbec nebrat mladistvé do těchto vyšších nadmořských výšek.
  • POBYT V TERÉNU V ZIMNÍM OBDOBÍ – pokud se vydáváte na výlet na horské stezky, dejte někomu vědět, kam směřujete a kdy očekáváte, že se vrátíte. Pokud jste v zimním středisku sami, oznamte výše uvedené skutečnosti zaměstnancům hotelu. Mimochodem, pokud váš zimní výlet do zasněžené krajiny dopadne nutností přivolat první pomoc, tak pro přivolání helikoptéry byste měli znát potřebné signály: obě ruce nahoru ve tvaru V znamenají, že potřebujete pomoc, ale naopak jedna ruka nahoře pomoc odvolává. je tedy opravdu velmi životně důležité znát signalizaci v horách při přivolání helikoptéry s první pomocí.
  • LAVINY – mohou být vážným ohrožením v mnoha částech rakouských Alp, převážně pro ty, kteří se vydají do odlehlých končin krajiny (což by neměl nikdo dělat bez doprovodu průvodce). Věnujte pozornost varováním proti lavinám. Systém vyhodnocuje stupeň rizika na stupnici od 1 do 5, přičemž číslo 1 představuje nejmenší riziko lavinového nebezpečí. Varovné vlajky jsou od žluté po černou, tmavší barva značí vyšší stupe%n lavinového nebezpečí. Místní turistické kanceláře a horští operátoři vyhlašují také varování proti lavinám.
Zdroj: Shutterstock Autor: studio-fifty-five

Jedním z nejhezčích míst Rakouska s nádhernými horami snadno dostupnými celoročně lanovkou nebo vlakem patří Valluga v St. Anton. Bez jakýchkoliv pochyb patří mezi úchvatná místa k navštívení v zimním období také Höhe Taurern národní park. Pokud hledáte něco odvážnějšího, tak dobrodružství můžete zažít při cestě do vysokých Alp. Budete zde muset zdolat náročnější terén v zimním období, pokud se budete chtít dostat do místa Silvretta Hochalpenstrasse v Arlbergu. Před cestou se vždy nezapomeňte podívat na předpověď počasí a povětrnostní podmínky ovlivňující sjízdnost vozovek v této oblasti Alp.

Uvažujete-li o návštěvě Alp v zimním období, tak byste měli rozhodně naplánovat pobyt v nejzápadnějším regionu Rakouska zvaném Bregenz. Region zahrnuje dvě rakouské provincie. Jmenovitě Vorarlberg na západ a na východ Tyrolsko, kde je terén náročnější a leží ve vyšší nadmořské výšce. Zde je region znám jako Arlberg, nachází se zde střediska zimních sportů jako St. Anton, Lech, St. Christoph. Naproti tomu údolí Paznaun, Ischgl a Galtür leží na jihu. Bregenz je úchvatné rakouské kulturní místo ležící na okraji Bodamského jezera. Region se řadí mezi Čechy nejoblíbenější místa v Alpách. Je to pro přátelský přístup rakouských lidí i pro nejextrémnější horský terén v rakouských Alpách.

Zdroj: Shutterstock Autor: Nyvlt-art

St. Anton am Arlberg

Je populární převážně díky lyžařskému světu, někdy se nazývá mekkou pro experty v lyžování a magnetem pro lyžaře. St. Anton zahrnuje 260 km upravených sjezdovek obsluhovaných 83 lyžařskými vleky v 6 rezortech: St. Anton, St. Christoph, Stuben, Lech, Zurs a Sonnenkopf. 41 místních lyžařských vleků má přístup k regionálně největší oblasti svahů – čtyřicetikilometrová síť strmých, upravených sjezdovek. V průběhu roku 2003 zde bylo provedeno otevření sjezdovek pro začátečníky až středně pokročilé lyžaře.

Lyžařští experti mohou využít možnost lyžovat na prudkých svazích ve Schindlerkaru nebo v oblasti Valluga (musí vás doprovázet certifikovaní průvodci). Zajímavostí je, že kvůli ekologickým snahám není v současné době dovoleno provádět lyžování s helikoptérou. V lyžařské destinaci St. Anton musíte dbát o svou bezpečnost. Pokud nejste dobrými lyžaři, měli byste na sebe dávat pozor při zdejším lyžování. Obtížnost sjezdových tratí je zde notoricky podceňována. Laviny zde představují reálné nebezpečí, proto byste měli vzít v úvahu přítomnost ochranných bran ve vyšším místě vesnice a sledovat všechna vyhlášená varování proti lavinám. Rezort St. Anton je přednostně určen lyžování před snowboardingem.

Nadšenci běžkového lyžování si mohou užít 35 km tratí. Pokud byste se rádi projeli v saních tažených koňmi po této trase (Verwall Trail), tak musíte kontaktovat místní turistické centrum nebo zatelefonovat Martina Tschola (05446 23 80). Hlavně pro vaše děti je potěšující informace, že v této lyžařské destinaci mohou bruslit a věnovat se curlingu na malých přírodních kluzištích umístěným naproti wellness centrům. Budete-li si chtít s celou rodinou udělat pouze zimní vycházku okolním zasněženým terénem, tak můžete využít 15 km dlouhou cestu okolo vesnice zahrnující nádherný výšlap do restaurace Rodelhütte. Nejste-li bravurními lyžaři, tak můžete začít chodit do dvou výborných lyžařských škol, a to Ski School Arlberg a Ski and Snowboard School St. Anton.

V St. Antonu můžete věnovat svůj čas také velkolepému lyžařskému muzeu St. Anton Ski Museum, které dokumentuje rozvoj lyžařského rezortu St. Anton, místní kulturní tradice a historii místního lyžařského klubu. Muzeum je umístěno v horské chatě Arlberg Kandahar Haus a překrásný interiér stojí za navštívení navzdory vyšší ceně vstupného. Muzeum je otevřeno od neděle do pátku v čase 15.00 hod. – 22.00 hod. v zimě, méně často v letním období. Cena vstupenky je €3. Pro detailnější informace kontaktujte muzeum na telefonním čísle 05446 24 75.

Zdroj: Shutterstock Autor: Val Thoermer

St. Christoph

Je situován asi 6 km nad St. Antonem a nachází se zde lyžařská škola, šest drahých hotelů a také tréninkové centrum národního lyžařského týmu. Pro ubytování můžete zvolit Alpen Hotel St. Christoph a obědvat v restauraci Hospiz Alm, které jsou vlastněny stejnými majiteli. Připravují zde pro hosty hotelu i turisty výtečnou tradiční kuchyni. Ceny za ubytování i stravu se ale dostávají do extrémních cenových hladin.

Lech am Arlberg

Měl by být navštíven především rodinami s dětmi, nachází se přibližně 20 km od rezortu St. Anton. Lech je považován za typickou alpskou dovolenkovou vesnici a patří mezi dražší destinace. Nicméně ve srovnání s lokalitou St. Christoph je méně exkluzivní a převažuje více venkovský styl. Blízko Lechu se nachází další místa pro strávení zimní dovolené v Alpách. Jmenovitě Stuben a Zug s klidnými cestami pro procházky, běžkové lyžování i jízdu na saních tažených koňmi a Zurs známý jako lyžařský rezort bez lesů, který je tedy také dobrou volbou pro lyžování s dětmi či pro méně zdatné lyžaře.

Je také dobré vědět, že Lech je jedním z nejlepších míst pro pořádání dětských programů lyžování v Alpách pro děti ve věku 3 – 12 let. Pro děti ubytované s rodiči v tomto lyžařském středisku jsou veškeré aktivity (kromě oběda) zdarma. V zimním období je zde pořádán Mini Klub a Oberlech mateřská škola starající se o děti starší než 3 roky. Turistické centrum nabízí hlídání dětí celoročně. Lech je od konce listopadu do dubna nazýván zasněženou krajinou divů. Výhodné je zakoupení Arlberg Ski Pass, tedy lyžování v Alpách se skipasem, který zahrnuje 83 lyžařských vleků, 260 km upravených sjezdovek a 185 km nesjezdových tras ve všech tamních rezortech nejenom v Lechu.

Z ubytování doporučujeme komfortní Haus Melitta s vlastním wellness se saunou nebo čtyřhvězdičkový Hotel Laurus, který má k wellness i krytý bazén.

Ischgl

Průběžně inovuje lyžařská zařízení. V současnosti se zde nachází 205 km sjezdových tratí a také milovníci snowboardingu si zde přijdou na své. Také v tomto rezortu se vám dozajista vyplatí zakoupení skipasu. Tip pro návštěvníky Ischglu – můžete se zúčastnit příhraniční cesty z Ischglu do Samnaunu ve Švýcarsku (tzv. Smuggler´s Run neboli Pašerácký běh), při kterém můžete nakupovat výrobky bez cla a užít si přechod přes hranice na lyžích (obchody jsou uzavřeny o nedělích). Také v Ischglu můžete využít služby tamní lyžařské školy Ski and Snowboard School Ischgl Silvretta.

Zdroj: Shutterstock Autor: Max Topchii

Galtür

Je klidnějším a méně drahým letoviskem pro zimní sporty. Jediným problémem zdejšího rezortu jsou laviny, avšak v dnešní době jsou realizována opatření pro ochranu města a jeho návštěvníků. Rozhodně doporučuji návštěvu komplexu Alpinária, který zahrnuje ochrannou zeď proti lavinám s horolezeckou stezkou, podzemní garáže, muzeum a výstavní síň a přilehlou síť tematicky zaměřených stezek. Dobrodruhové zde mohou provozovat lyžování. V zimní období je zde v provozu 11 lyžařských vleků sloužících přednostně pro lehčí a středně náročné upravené sjezdovky. Možná vás bude zajímat, že v Galtüru můžete navštěvovat proslulou horolezeckou školu poskytujíc informace pro všechny úrovně horolezeckých dovedností a také nabízející speciální kurzy pro děti.

Tyrolsko vás nadchne svými malebnými vesnicemi a vřelou pohostinností. V této vysoko položené alpské oblasti s ledovcovým terénem byste měli zhlédnout Innsbruck, Ötztal, Stubaital a Zillertal. Kouzelnými oblastmi jsou v tomto rakouském regionu i Seefeld a Kitzbühel, které na rozdíl od Arlbergu s extrémně příkrými svahy nabízí návštěvníkům táhnoucí se pastviny, které jsou příhodně pro strávení rodinné dovolené. Tyrolsko vítá své turisty atmosférou rustikální útulnosti, které se říká gemutlichkeit.

Innsbruck

Je politickým a kulturním střediskem Tyrolska, bývá propagován pod názvem Olympia Skiworld Innsbruck nabízející široké spektrum svahů a sportů na sněhu. 64 lyžařských vleků zpřístupňuje 150 km lyžařských svahů napříč 7 regiony. Zimní sporty na ledu se odehrávají v městské olympijské hale, tobogánové sjezdové dráhy se nacházejí v přírodě na 60 km místních kopců, běžkové lyžování může být provozováno na 300 km tratí. V Igls mohou odvážlivci zažít vysokorychlostní bobování na olympijské dráze. V Innsbrucku můžete najít 15 rekreačních vesniček s alpským terénem nabízejících zimní tratě a široké spektrum sportovních aktivit.

Rozhodnete-li se strávit nějaký čas na zimní dovolené se skipasem v Innsbrucku, měli byste vědět, že hotelovým hostům je vydán Club Innsbruck Card, tedy karta hotelového klubu, která je vydána ubytovaným turistům zdarma při přihlášení se k pobytu v hotelu. Hosté hotelu dostanou automaticky slevy na prohlídky památek v Innsbrucku, zimní sportovní aktivity a dopravu a také pozvánku k účasti na túrách pod dohledem zkušeného průvodce zdarma. Alpský hotel v Innsbrucku by vám tedy po příjezdu měl vydat tuto kartu. Určitě vás bude zajímat, že druhá karta, kterou si v Innsbrucku můžete obstarat je The Innsbruck Card, která však není zdarma a zahrnuje jízdy lanovkami, vstupy do muzeí a okružní jízdu vyhlídkovým autobusem po Innsbrucku. Karty mohou být na 24, 36 a 72 hodin a jsou prodávány v turistických centrech na pokladnách různých místních atrakcí a v mnoha lokálních hotelech. Karta na 24 hodin stojí €21.

Seefeld

Leží v lesem ohraničeném údolí asi 25 km severozápadně od Innsbrucku blízko německých hranic. Toto menší horské městečko se rozkládá na náhorní plošině nad údolím řeky Inn a je považováno za jedno z nejkrásnějších a turisticky nejoblíbenějších rakouských lyžařských středisek.

Ötztalské Alpy

Rozprostírají se v Centrálních krystalických Alpách na pomezí Itálie a Rakouska. Leží v nich druhý nejvyšší vrchol Rakouska Wildspitze (3 744 m n.m.) a jsou významným střediskem zimních sportů v Rakousku. Turisté mohou podnikat zajímavé cesty v horském údolí Ötztal. Malebnost krajiny je podpořena množstvím kaskád a vodopádů, kterými protéká malá řeka Ötztaler Aiche. V zimním období můžete vyrazit na výlety po okolí, např. k romantické soutěsce Auerklamm nebo jezeru Piburger See.

Zdroj: Shutterstock Autor: Andrey_Popov

Víte, jaký raritní nález je spjat s Ötztalskými Alpami? Bylo zde nalezeno tělo lovce, popř. pastevce, z doby bronzové v neporušeném stavu. Tento starý nález pravěkého muže se začal označovat místem nálezu, tedy Ötzi. Doposud nebylo zjištěno více podrobností o tomto unikátním nálezu v celosvětovém měřítku.

The Ötztal je regionem, kam zavítají převážně mladí a energičtí turisté věnovat se nejenom lyžování, ale také horolezectví, vysokohorské pěší turistice a cyklistice. Lyžaři jezdí do této destinace během celého roku na ledovcové svahy, horolezci směřují na zeď Klettersteig blízko Langenfeldu a neskutečných 80 km tratí podél údolí je k dispozici jezdcům na horských kolech. Oblíbeným zimním střediskem je Sölden – největší, nejrušnější oblast a naopak velmi klidný Obergurgl. Velmi oblíbeným u dětí je zábavní park Ötztaler, kde se mohou děti všech věkových kategorií věnovat dětským hrám.

Zdroj: Shutterstock Autor: nikolpetr

Sölden

Je považován za hlavní centrum turistického ruchu. V 50 km dlouhém údolí Ötztal a může nabídnout lyžování v zábavném duchu. Turisté si zde mohou užívat zimní sezónu např. tančením v lyžařských botách na stolech nebo pozorováním tanečníků na stolech oblečených ve více vrstvách. Svahy pro lyžování se rozprostírají nad městem směrem k Hochsöldenu, vesničce rozprostírající se ve vyšší nadmořské výšce.

Ledovce Tiefenbach a Rettenbach jsou s městem spojeny pomocí lanovky a mezi sebou navzájem pomocí silnice a lyžařských tunelů. Lyžování na ledovci je zde provozováno celoročně, pokud to povětrnostní podmínky dovolují. Ledovcové sjezdovky jsou zde odlišné od většiny v Rakousku, chlubící se jednou rychlou sjezdovou dráhou, na které se každý říjen odehrává světový šampionát ve sjezdovém lyžování. Zimní sjezdovky se rozprostírají na 149 km. Jižněji se nachází tradiční vesnička Obergurgl patřící mezi velmi oblíbené lyžařské rezorty, a to ze dvou důvodů. Prvním z nich jsou dostatečně vysoké svahy, na kterých je dobrý sníh a druhým důvodem je společenská atmosféra, která zde více směřuje k žoviálnímu chování.

Stubaital

Neboli údolí Stubai se nachází přibližně 27 km jižně od Innsbrucku a je u návštěvníků oblíbené především pro dobré vyhlídky provozovat horolezectví nebo věnovat se vysokohorské pěší turistice, ale v zimním období také pro lyžování na ledovci, na sjezdovkách, ale možná překvapivě také pro cenově dostupné, přátelské až rodinné ubytování. Podél silnice Stubaital jsou umístěny vesnice Mieders, Telfes, Fulpmes a Neustift (nejhojněji navštěvovaný turisty), které nabízí ubytování a možnost využít lyžařské vleky. Neustiftská sportovní zařízení se nachází hlavně na pastvinách na jihovýchodním okraji města. Zde si mohou rekreanti v zimním období užít běžkové lyžování, horskýá lyžařský vlek Elfer a nově také osvětlenou noční jízdu na tobogánové sjezdové dráze. Pro příznivce lyžování na ledovci je možnost dopravit se asi 20 km od Neustiftu k úpatí ledovce (v zimním období je nejlepší doprava místním autobusem) a vnímat překrásnou krajinu rakouských alp a dech beroucí horská panoramata.

Ledovcové svahy údolí Stubaital nabízí lyžařům 60 km sjezdovek pro středně pokročilé a začátečníky a 4,5 km dlouhý okruh pro běžkové lyžování. Zimní sporty zde mohou být provozovány během celého roku, pokud to místní podmínky dovolí.

Pokud byste v blízkosti Neustiftu hledali ubytování, dobrým tipem pro vás může být Hotel Alpenschlössl nabízející turistům moderní styl ubytování typu horských chat a přátelskou pohostinnost. Umístění tohoto hotelu je v klidném prostředí, a přesto v dosahu kluziště, lyžařského vleku Elfer a jeho bobové dráhy i tras pro běžkové lyžování.

Zdroj: Shutterstock Autor: Pawel Kazmierczak

V zimní sezóně je výhodné zavítat do úchvatného údolí Ziller neboli Zillertal. Se skipasem zde budete mít přístup na 150 lyžařských vleků a 500 km udržovaných sjezdovek. Nadšení budou v tomto regionu milovníci snowboardingu, který mohou provozovat na ledovci Hintertux (jižní oblast údolí, lokalizován nad vesničkou Tux) nejenom v zimním období, ale během celého roku. Nicméně nejnavštěvovanějším místem Zillertalu je vesnický rezort Mayrhofen původně založený jako komunita pro obdivovatele alpského prostředí. V zimě si zde příznivci zimních sportů přijdou na své, je zde možno nalézt několik okruhů pro milovníky běžkového lyžování, ale také snadný přístup na místní lyžařské sjezdovky a aktivity po lyžování i samotné lyžování na ledovci.

Kitzbühel

Lokalita je pro dojezd turistů velmi výhodně umístěna. Innsbruck je vzdálen 100 km západně, Salzburg 80 km severovýchodně a Mnichov 160 km severozápadně. Výhodou v Kitzbühelu je, že v létě i zimě držitelé pasů na lyžařské vleky neplatí lístky za cestování místními autobusy, vše je zdarma. V zimním období stojí pas na lyžařský vlek €34 na 1 den pro dospělého a €160 na 6 dní pro dospělého.

Zdroj: Shutterstock Autor: Bennian

Velmi zajímavým faktem týkajícím se Kitzbühelu je informace, že zde byl vybudován první lyžařský vlek na Hahnenkamm v roce 1921. Kitzbühel je tedy právem považován za průkopníka mezi evropskými lyžařskými rezorty. V současnosti zdejší lyžařská zařízení zahrnují 60 lyžařských vleků a 158 km udržovaných sjezdovek (50 % snadné, 42% mírně pokročilé, 8% obtížné). Pro zkušené lyžaře je zde pět označených sjezdovek a horští průvodci slouží v případě zájmu turistů dostat se do odlehlých částí Kitzbühelu. Ačkoliv místní sněhové podmínky jsou někdy horší, široký rozsah lyžařského terénu znamená, že dobrý sníh může být nalezen a výborné horské chatky znamenají, že zde vždy můžete najít útulné místo pro občerstvení v podobě jídla či nápoje.

Zdroj: Shutterstock Autor: mitchFOTO
Zdroj: Shutterstock Autor: Michal_K

Kitzbühel je skutečně velmi vyhledávanou turistickou lokalitou. Dokazuje to i velký počet lyžařských škol, a to šest, zaměstnávajících více než 350 instruktorů během zimní sezóny. Vyhlášenými lyžařskými školami jsou Rote Teufel a Skischule Total. V Kitzbübelu musí být každý spokojený, protože je zde velká plejáda zimních sportů k provozování. Snowboardisté směřují k zábavnímu parku na Kitzbuhler Horn. Nadšenci běžkového lyžování si užívají 4 udržované okruhy v blízkém okolí o délce 120 km.

Fanoušci toboganingu si zde bezpochyby užívají dvoukilometrovou osvětlenou sjezdovou dráhu na Gaisbergu. Příznivci zimních vycházek mohou podstoupit cestu dlouhou 115 km, přidat se k tematicky zaměřené cestě s průvodcem z turistického centra, vydat se dokonce na vysokohorskou túru za měsíčního svitu. Bruslaři se vydávají na Schwarzsee a přírodní kluziště na jezeře – otevřené od poloviny ledna, vstup je zdarma. Umělé kluziště v Lebenbergu má otevřeno denně od 13.00 do 16.00 hod., je požadováno vstupné. Možná vás překvapí, že v tomto rezortu mohou zájemci provozovat také tzv. Eisstockshiesen, neboli střelbu hokejkou, která je nabízena jednak hotelem Schwarzsee Alpenhotel, ale také Lebenbergem. Myslíte si, že je zde dovoleno provozovat venkovní curling? Určitě ano, a to na kluzištích, je zapotřebí předchozí rezervace na telefonním čísle 05356 710 80, zařízeny jsou instrukce i pronájem sportovního vybavení nezbytného pro hru.

Ubytování v Kitzbühelu je univerzálně drahé a musíte s tím počítat, pokud chcete tento region navštívit.

Od roku 1931 se v Hahnenkammu pořádá legendární lyžařský závod, kterým se započne každoroční světový pohár. Žádná jiná událost nepřitahuje v Rakousku větší zájem s výjimkou světového šampionátu a zimních olympijských her. Nejlepší světoví lyžaři se účastní světově proslulého závodu Streif Run každý leden – muži poslední víkend měsíce a ženy předchozí týden. Myslíte si, že to vypadá snadno? Nejnebezpečnější části závodní trasy jsou otevřeny publiku po ukončení závodu na konci ledna. Můžete si je vyzkoušet. Svah vypadá opravdu příkřejší, když se díváte dolů přímo na místě ve srovnání s díváním se na závod v televizi. Pro další informace o závodu a objednání lístků kontaktujte lyžařský klub v Kitzbühelu na telefonním čísle 05356 735 55 nebo přes webové stránky www.hahnenkamm.com.

Poslední zajímavostí, kterou se dozvíte ve spojitosti s Kitzbühelem, je možnost navštěvovat lyžařskou školu Skischule Total. Je řízená Ernstem Hinterseerem, která nabízí podobnou nabídku za srovnatelné ceny jako ostatní lyžařské školy, ale liší se v tom, že poskytuje video analýzy a velké množství britských instruktorů. Pokud vás tato nabídka zaujala, kontaktujte školu na telefonním čísle 05356 720 12 nebo přes webové stránky www.skischule-total.at.

Zdroj: Shutterstock Autor: Eva Bocek

St. Johann

Nabízí převážně ceny a zimní atrakce směřované na rodinné vyžití a zábavu. Malebná vesnice je situována na úpatí hory Kitzbühelerhorn, kam se turisté mohou nechat vyvézt místním lyžařským vlekem. V zimním období mohou zastánci procházek zasněženou krajinou využít 100 km udržovaných tras, 60 km lyžařských sjezdovek pro začátečníky i mírně pokročilé, ale také nechat se zapsat do excelentní lyžařské školy St. Johann ski school, která má skvělou reputaci pro zájem o rodiny a začínajíce lyžaře. Jedenkrát nebo dvakrát za týden je nabízeno noční lyžování a toboganing.

Rozhodli jste se pro pobyt v St. Johann? Budete potřebovat doporučení pro ubytování. Nejlepší variantou je hotel Wirthaus Post, historický starý penzion s přátelským, rodinně orientovaným přístupem s více než 700 letou historií. Fasáda hotelu je tvořena freskou, která upoutá pozornost každého výletníka. Parkování za hotelem je zdarma.

Söll

Kouzelná vesnička ¨nabízí hostům bohatou škálu rekreace a nádech tyrolské typické krajiny. V zimě je vesnice oblíbená hlavně u britských lyžařů, kteří zde mohou obdivovat SkiWelt, nejdelší propojenou lyžařskou oblast v Rakousku na 250 km udržovaných sjezdovek s 93 lyžařskými vleky. Söll může nabídnout také zábavu po lyžování a noční život, lidé holdující večírkům mohou navštívit hostince Pub 15, Whisky Mühle nebo Salven Stadl. Ubytování zde můžete nalézt ve dvou místních hotelích – Hotel Alpenpanorama či Postwirt Hotel.

Zdroj: Shutterstock Autor: lightsandsquares

Salzburg

Světově proslulý jako rodiště Mozarta a The Sound of Music. Blízký Salzkammergut přitahuje pozornost převážně dobrodruhů milujících jezera a lesy. Celoevropsky uznávané sportovní regiony Zell am See a Kaprun nabízí obdivuhodnou škálu celoročních sportovních aktivit. Dále na jihu můžeme spatřit velkolepou divočinu národního parku Höhe Tauern, domova rakouské nejvyšší hory Grossglockner a pozoruhodného vodní kaskády Krimmlerských vodopádů.

Od roku 2003 mohou v Salzburgu nadšenci běžkového lyžování využít k provádění tohoto sportu 15 km udržovaných tras a 600 metrový noční okruh. Sportovní vybavení pro provozování zimních sportů je dostačující, město leží 90 km od několika známých alpských rezortů včetně Zell am See, the Gastein Valley, Kitzbühel, Obertauern, Schladming a Saalbach-Hinterglemm. Salzburský region zahrnuje 25 lyžařských rezortů s více než 600 lyžařskými vleky a 1 700 km sjezdovek. Pokud chcete lyžovat, ale ne řídit auto do lyžařského rezortu, využijte možnosti dopravit se prostřednictvím Salzburské sněžné kyvadlové dopravy (autobusu). Autobus odjíždí z Mirabell Square (náměstí Mirabell) v 8.30 hod. každé ráno od konce prosince do začátku března. Destinace se různí každý den, ale zahrnují týdenní exkurze do Zell am See, Bad Gastein a Kitzbühelu. Lístky na autobus stojí €13, kontaktujte 0662 87 17 12 nebo turistické centrum pro více informací.

Salzkammergut

Rozprostírá se na východ od Salzburgu, kopcovitý region nejvíce známý pro svých 76 jezer, mezi kterými jsou nejkrásnější rakouské lesy a spousta soli. Ve skutečnosti, solný průmysl učinil toto místo nejvíce diskutabilním v Rakousku. V současné době však tento region není znám pro sůl, ale především pro turismus, kdy v zimním období sem rádi zavítají sportovci pro výborné lyžařské sjezdovky.

Kaprun

Není možno nezmínit také velmi zajímavé místo pro zimní sporty – Kaprun. Leží asi 7 km od Zell am See a pro celoroční lyžování na ledovci Kitzsteinhorn v nadmořské výšce 3 204 m n. m. je perfektní možností pro lyžaře si prožít toto sportovní vyžití. Pro získání informací o místním lyžařském vleku Kaprun Kitzsteinhorn a dalších aktivitách jděte na www.kitzsteinhorn.at.

Zdroj: Shutterstock Autor: Zyankarlo

V Kaprunu si kromě 130 km lyžařských tratí (43% lehké, 38% středně těžké, 196% obtížné) obsluhovaných 57 lyžařskými vleky mohou užít pobyt zde i snowboardisté, pro které jsou připraveny špičková zařízení v Kitzsteinhornu a navíc se v tomto rezortu koná každoročně také světový pohár v závodech ve slalomu, paralelním slalomu a obřím slalomu. Naleznete zde celkově 10 lyžařských škol. Běžkaři směřují na více než 200 km udržovaných tras včetně desetikilometrového okruhu na zamrzlém Zellersee, tříkilometrovou trasu po ledovci v nadmořské výšce 2 900 km na Kitzsteinhorn a osvětlenou pětikilometrovou trasu poblíž Kaprunu.

Nadšenci zimních procházek absolvují 50 km tras vysokohorským terénem. Jedna z cest, panoramatická trasa ze Sonnkögelu do Schmittenhöhe prochází hřebenem ve výšce 2 000 m n. m. Nadšenci sporů na ledu se vydávají na lední stadion do Zell, kde mohou provádět bruslení na ledě, curling a hokej, nebo na přírodní kluziště na Zellersee pro možnost bruslit na ledě a provozování zábavných činností jako jsou surfing na ledě či plachtění na ledě. Jestliže vás jako příznivce ledních sportů zaujala široká nabídka těchto sportů v této lokalitě, tak neváhejte a zjistěte si další podrobnosti o možnostech ubytování. Osvětlený toboganingová sjezdovka nad Zell činí šťastnými milovníky tohoto sportu.

Zdroj: Shutterstock Autor: Dan Breckwoldt

Krimml

Je výjimečně překrásná vesnička, kterou mohou návštěvníci navštívit buď ze strany od Zell am See (Salzach Valley) nebo od Mayrhofenu (Zillertal Valley). Rozprostírá se přibližně 20 m od dalšíh tyrolského střediska zimních sportů, Gerlosu. V zimním čase zde sportovní nadšenci, přednostně rodiny s dětmi, mohou trávit chvíle volna lyžováním.Navzdory přímému přístupu do národního parku Höhe Tauern hlavní zaměření ve vesnici je na majestátní kaskádové vodopády Krimmler Falls.

V zimním období jsou vodopády otevřeny pouze ve středu v době 10.00 hod. – 17.00 hod. Vodopády jsou neskutečnou přírodní krásou a zajímavostí je, že padají ve třech fázích (kaskádách). Penziony rodinám s dětmi nabízí nápoje, občerstvení a suvenýry pro příbuzné či známé v hlavních místech podél tras a také taxi služba nabízí unaveným poutníkům poměrně drahou cestu zpět na místo jejich ubytování. Pokud chcete podniknout v zimě túru do okolní přírody, doporučuji vydat se na cestu časně zrána, protože se tak vyhnete davům návštěvníků. Mohlo by vás zajímat, že blízko vchodu na stezku k vodopádům je rozstříknut nápis WasswerWunderWelt (Zárzak vodního světa), zajímavá expozice, která demonstruje sílu vody prostřednictvím interaktivních displejů (čti, “mokrý“). Dětem se tato expozice nesmírně líbí a také rodičům. Pro bližší informace kontaktujte 06564 201 13 nebo klikněte na www.wawuwe.at.

Pro ubytování v lokalitě Krimml pro strávení zimní dovolené v Rakousku potřebujete zjistit možnosti ubytování. Doporučuji zůstat jednu či dvě noci, převážně pro zážitek z kouzla a atmosféry této alpské vesnice umístěné v údolí bez každodenního přílivu turistů. Nejprestižnějším místem pro ubytování v Krimmlu je hotel Ferienhotel Krimmlerfälle (www.krimmlerfaelle.at). Nicméně byste se možná divili, že téměř každý dům umístěný v této vesničce nabízí možnost pronájmu místností. Nově příchozí rekreanti pak potřebují pouze najít tzv. zimmer frei, tedy volný pokoj k pronajmutí.

 

Zdroj: Shutterstock Autor: Lukas Gojda

Zimní Alpy nejsou charakteristické pouze provozováním zimních sportů jako běžkové lyžování, sjezdové lyžování, lyžování na ledovci, slalom, paralelní slalom, toboganing, bruslení na ledě, curling, hokej či surfing nebo plachtění na ledě. Kromě těchto sportovních činností je možno obdivovatelům přírodních krás na dovolené v Rakousku doporučit výlety zasněženou krajinou za neskutečnými sceneriemi, např. do národního parku Höhe Tauern s nejvyšší horou Rakouska Grossglockner (3 798 m).

Ve skutečnosti přibližně jedna desetina tohoto enormního rakouského parku je pokryta celoročně ledem, ledovcem sahajícím až do hloubky 30 metrů, který se zvětšuje v objemu asi 1 mm za rok. Kdo by se nechtěl při návštěvě rakouských alpských panoramat setkat se vzácnými a ohroženými druhy fauny, jmenovitě s alpským kozorožcem, kamzíkem, alpským svištěm, liškou obecnou, orlosupem bradatým či orlem skalním, nebo flóry, např. hořce, koniklece, krokusy, protěže, horské růže? Během zimního období můžete při toulkách tímto parkem objevit a obdivovat vzácné druhy stromů jako jsou alpská borovice Arolla a modřín jako charakteristické prototypy alpských stromů. V Höhe Tauern národním parku (1 787 km2) si můžete prožít nádherný čas během celého roku, vždy zde návštěvníci naleznou širokou škálu volnočasových aktivit, které mohou provádět. V zimním období zde kromě vycházek, podnikání vysokohorských túr můžete lyžovat v Alpách se skipasem.

Za vidění určitě stojí také zimní krajina národního parku Kalkalpen (210 km2), charakteristická lesy, horami, výskytem ohrožených druhů jako rys, orel skalní, různé druhy sov a datlů. Také zde mohou návštěvníci provádět sportovní aktivity, v zimě běžkové lyžování.

Zdroj: Shutterstock Autor: Vadim Petrakov

Rakousko a zimní Alpy mají co nabídnout každému návštěvníkovi. Je možno říci, že turistická sezóna je zde během celého roku, nejenom v průběhu zimy, kdy mnoho lyžařů a snowboardistů zamíří do rakouských Alp užít si čas strávený těmito zimními sportovními aktivitami. Alpy zaujímají více než polovinu rakouského území. Nejatraktivnějšími turistickými centry jsou alpská střediska Zell am See, Bad Gastein, v Tyrolsku alpská střediska Innsbruck, Sölden, Seefeld, Mittelberg, Kitzbühel. Tyrolské zimní Alpy jsou střediskem alpinismu a zimních sportů. Rekreační a turistický ráj můžete nalézt také v Korutanech (Klagenfurt, Villach), které mají více než 1000 velmi čistých jezer a dva národní parky. Severní část Rakouska je převážně rovinatého rázu (Neziderské jezero), střed a jih země je hornatý, tedy vhodný pro provozování zimních sportů.

 

Štítky
Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button
Close