Zimní dovolená v Rakousku

Zimní dovolená Alpy – Rakousko

Jste doma a přemýšlíte o tom, kde s rodinou strávíte příští zimní dovolenou? Vězte, že nejlepším rozhodnutím bude naplánovat dovolenou v Rakousku, které je světově proslulé svými komfortními a plně vybavenými lyžařskými rezorty, které navštěvují každoročně zástupy lyžařů z celého světa.

Zimní dovolená – Alpy

Rakousko má tu výhodu, že bezmála dvě třetiny jeho povrchu jsou pokryty Alpami.

Zdroj: Shutterstock Autor: Val Thoermer

Bezesporu další pozitivním faktem pro české lyžaře je blízkost Rakouska a České republiky. Doprava tak nepředstavuje pro cestující s rodinami na zimní dovolenou v Rakousku žádný problém. Nejvýhodnější je letecké spojení do Innsbrucku v rakouských Alpách a v rámci cestování po Rakousku můžete využít několik druhů místní dopravy. A to dopravu soukromými pronajatými auty za velmi příznivou cenu (podrobnosti můžete vyhledávat na webových stránkách www.autoeurope.com), místní autobusy, vlaková spojení či lanovkami, které nabídnou každému turistovi nevšední zážitek.

Zdroj: Shutterstock Autor: Max Topchii

Zajímá-li vás ubytování při vaší úchvatné a dech beroucí dovolené v Rakousku, tak byste měli vědět, že tato destinace je přívětivá k návštěvníkům a proslulá svou rakouskou pohostinností. Pravidlem je zde stylové horské a útulné ubytování a vřelé přivítání místními obyvateli. V Rakousku je opravdu široká paleta ubytovacích zařízení od soukromých horských chat a penzionů po hotely a lázeňské rezorty.

Při zjišťování možností ubytování v rezortu, který chcete v Rakousku navštívit, byste měli přemýšlet, zda chcete zvolit lepší a dražší ubytování nebo naopak ubytování v nižší cenové hladině, které bude s menším komfortem a někdy také se sdíleným sociálním zařízením. Jídlo je v rakouských lyžařských střediscích servírováno ve stylu bufetu, kdy si vyberete z velké nabídky pokrmů a nápojů ke konzumaci. Určitě byste neměli popást možnost ochutnat místní speciality rakouské kuchyně, mezi které patří Wiener schnitzel, gröstl, käsepatzle a pro děti byste měli objednat kaiserschmarren, tedy sladkou hromadu drcených palačinek servírovanou se zavařeninou.

Zdroj: Shutterstock Autor: andreas ehrensberger

Zavítáte-li do nejzápadnějšího regionu Rakouska, tak byste měli rozhodně zavítat do Bregenz.

Region je rozdělen na dvě provincie Vorarlberg a Tyrolsko, kde je náročnější terén a nachází se zde nádherná střediska zimních sportů St. Anton, Lech, St. Christoph a další. Bregenz leží na okraji Bodamského jezera, které se mezi Čechy řadí k nejnavštěvovanějším oblastem Rakouska. Zimní dovolená v Rakousku je vyhlášená  také v lyžařském středisku St. Anton am Arlberg, které je nazýváno mekkou pro odborníky v lyžování a zlatým magnetem pro amatérské lyžaře. Možná neuvěříte, když vám prozradíme, že zde můžete lyžovat na neuvěřitelných 260 km upravených sjezdovek obsluhovaných 83 lyžařskými vleky. Pokud si říkáte, že tato oblast není vhodná pro rodiny s dětmi, tak se mýlíte.

V roce 2003 zde byly otevřeny sjezdovky pro začátečníky a středně pokročilé lyžaře. V této oblasti stojí za doporučení i návštěva lyžařského rezortu St. Christoph, který slouží jako tréninkové centrum národního lyžařského týmu. Kromě rezortu St. Christoph můžete zimní dovolenou v Rakousku strávit v oblasti Lech am Arlberg, který je kouzelnou alpskou dovolenkovou vesnicí uzpůsobenou pro relaxaci a pohodové trávení vaší zimní dovolené v Rakousku s dětmi. Pro děti jsou zde pořádány programy jako lyžování pro děti v Alpách ve věku 3 – 12 let, Mini Klub i Oberlech mateřská škola a veškeré aktivity pro děti ubytované s rodiči v dané oblasti jsou zdarma (vyjma oběda).

Zdroj: Shutterstock Autor: nikolpetr

Patříte mezi milovníky snowboardingu? V tom případě jsou pro Vás tou nejlepší volbou Alpy a  zimní dovolená v Rakousku, přesně v rakouském Ischglu. Pro ty, kteří pouze uvažují o možnosti věnovat se snowboardingu je zde služba tamní lyžařské a snowboardové školy známé jako Ski and Snowboard School Ischgl Silvretta.

Lyžařský rezort Innsbruck není zapotřebí představovat. Toto lyžařské středisko je proslulé pod názvem Olympia Skiworld Innsbruck, nabízející úžasných 64 lyžařských vleků. V Igls mohou příznivci dobrodružství a adrenalinových sportů vyzkoušet vysokorychlostní bobování na olympijské dráze. Měli byste vědět, že hotelovým hostům v Innsbrucku je vydána Club Innsbruck Card, se kterou obdržíte výhodné slevy na prohlídky památek v innsbrucku, veškeré zimní sportovní aktivity, dopravu a pozvánku k účasti na túrách pod dohledem zkušeného průvodce. Kromě toho vám zde dají k dispozici také druhou kartu The Innsbruck Card, která zahrnuje jízdu lanovkami, vstupy do muzeí a okružní jízdu vyhlídkovým autobusem po Innsbrucku. Pokud stále ještě nejste pevně rozhodnuti, kde bude vaše příští zimní dovolená v Rakousku, tak Innsbruck je to pravé místo pro vás.

Víte, jaký raritní nález je spjat s lokalitou Ötztalských Alp? V minulosti zde bylo nalezeno tělo lovce z doby bronzové v neporušeném stavu. Ötztalské Alpy se rozprostírají na pomezí Rakouska a Itálie a jsou považovány za jedno z nejvýznamnějších středisek rakouských zimních sportů. Malebná krajina je podpořena nádhernými jedinečnými vodopády a vodními kaskádami, můžete se vydat na výlet k romantické soutěsce Auerklamm nebo vyrazit s celou rodinou na jezero Pilburger See. Ötzal je to pravé místo také pro nadšence lyžování na ledovci. S dětmi můžete v této oblasti zavítat dohojně navštěvovaného zábavního parku Ötztaler.

Úchvatné centrum turistického ruchu je možno nalézt v Söldenu, který je vzdálen asi 50 km od Ötztalu. Je zde preferováno lyžování v zábavném duchu, určitě zde zažijete mnoho legrace. Lyžování na ledovcích Tiefenbach a Rettenbach je provozováno celoročně. Tento region je možno jenom doporučit pro vysoké svahy s dobrým sněhem i společenskou atmosféru.

Alpy – Stubaital – zimní dovolená

Možnost lyžování na ledovci nabízí také středisko zimních sportů Stubaital neboli Stubai, které se rozprostírá přibližně 27 km od Innsbrucku. Velmi výhodným aspektem tohoto rezortu se jeví cenově dostupné, přátelské a útulné ubytování i lyžování. Ve vesnici Neustift je velké množství sportovních aktivit pro nadšence zimních sportů, na úpatí ledovce se můžete kochat překrásnou krajinou rakouských Alp a užívat si ohromující klid a horskou atmosféru.

Dovolená v Alpách v zimním období je úchvatná a jedinečná, což platí i o rakouském údolí Ziller, kde můžete provozovat lyžování v Alpách se skipasem na neuvěřitelných 500 km udržovaných sjezdovek. Snowboardisty můžete potkávat na ledovci Hintertux.

Horské středisko Kitzbühel je preferováno lyžaři pro svou výhodnou polohu, protože se nachází nedaleko Innsbrucku (100 km), Salzburgu (80 km) i Mnichova (160 km). Možná nevíte, že zde byl vybudován první lyžařský vlek Hahnenkamm ve 30. letech. Kitzbühel byste neměli minout při své návštěvě Rakouských Alp, můžete se zde přihlásit do světově proslulých lyžařských škol Rote Teufel a Skischule Total. Každý si zde musí najít sport k provozování, ať už sjezdové či běžkové lyžování, snowboarding, toboganing, bruslení či vysokohorskou túru. Představte si, že zde můžete provozovat i curling. OD roku 1931 se v Hahnenkammu pořádá legendárně známý lyžařský závod, který značí začátek každoročního světového poháru.

Zdroj: Shutterstock Autor: Asvolas

Další variantou pro prožití vaší nezapomenutelné zimní dovolené v Rakousku může být pobyt v St. Johann, který láká své návštěvníky na zimní atrakce orientované na rodinné vyžití. Lyžování se můžete učit v tamní škole St. Johann Ski School a za zmínku stojí také možnost nočního lyžování a toboganingu.

Zajímá vás, jaká destinace pro zimní trávení dovolené v Rakousku je nejoblíbenější u britských lyžařů? Jedná se o kouzelnou vesničku Söll, kteří zde nadšeně obdivují SkiWelt, nejdelší propojenou lyžařskou oblast v Rakousku.

Salzburské regiony Zel lam See, Gastein Valley, Obertauern, Schladming a Saalbach – Hinterglemm nabízí širokou škálu sportovního vyžití pro příznivce sjezdového i běžkového lyžování.

Mezi jedno z nejzajímavějších míst pro provozování zimních sportů v Rakousku je Kaprun, kde je vše uzpůsobeno pro všechny druhy zimních sportů. Možná nebudete vědět, že se zde každoročně pořádá světový pohár v závodech ve slalomu.

Překrásnou vesničku Krimml navštěvují převážně rodiny s dětmi a využívají možnosti zavítat do rozlehlého a dechberoucího národního parku Höhe Tauern. V zimním období zde rodiny volí návštěvu majestátních kaskádových vodopádů Krimmler Falls, které představují jedinečný přírodní úkaz.

Zdroj: Shutterstock Autor: Eva Bocek

Zimní dovolená v Rakousku vám rozšíří obzory, nabídne vám pohled do oblastí s úžasnými přírodními krásami a neopakovatelnými zážitky. Rakousko je jednou z mála zemí, kde naleznete tak široké spektrum horských středisek zimních sportů jako jsou běžkové a sjezdové lyžování, lyžování na ledovci, slalom, toboganing, bruslení na ledě, curling, snowboarding, plachtění na ledě či výlety zasněženou krajinou s neskutečnými sceneriemi.

Zimní dovolená a rakouské Alpy je ta pravá volba pro vás a vaše blízké.

1.) Kabinové lanovky

Pfänderbahn Ehrwald

Slyšeli jste už o Tyrolském městě blízko hranic s Německem? Jedná se o Ehrwald, kde se můžete svézt ve strašidelné, ale úžasné kabinové lanovce, která vám zprostředkuje fascinující a dech beroucí výhledy na nejvyšší německé hory Zugspitze.

Pfänderbahn Bregenz

Pro cyklisty je tato oblast perfektní pro tento druh sportu, protože jsou zde jednak špičkově udržované cyklotrasy, ale také pro to, že mohou svá kola nechat vyvézt nahoru na horu Pfänder lanovkou. Lanovka má velkou kapacitu, může přepravovat 80 osob a v 6 minutách vás vyveze na vrchol z Bregenz.

 

FestungsBahn

FestungsBahn v okrese Salzburg-Umgebung = fascinující jízda lanovkou. Lanovka ve městě Salzburg je nejstarší provozovanou lanovkou tohoto druhu v Rakousku (1892). Lanovku využívají návštěvníci pevnosti Hohensalzburg, a to převážně za špatného počasí.

2.) Alpy a zimní dovolená v lyžařských rezortech

Vorarlberg a Tyrolsko, kde je náročnější terén a nachází se zde nádherná střediska zimních sportů St. Anton, Lech, St. Christoph a další. Zimní dovolenou v Rakousku si můžete užít také v lyžařském středisku St. Anton am Arlberg, které je nazýváno mekkou pro odborníky v lyžování a zlatým magnetem pro amatérské lyžaře. Lyžařský rezort Innsbruck není zapotřebí představovat. Toto lyžařské středisko je proslulé pod názvem Olympia Skiworld Innsbruck, nabízející úžasných 64 lyžařských vleků.

V Igls mohou příznivci dobrodružství a adrenalinových sportů vyzkoušet vysokorychlostní bobování na olympijské dráze. Úchvatné centrum turistického ruchu je možno nalézt v Söldenu, který je asi 50 km od Ötztalu. Je zde preferováno lyžování v zábavném duchu, určitě zde zažijete mnoho legrace. Lyžování na ledovcích Tiefenbach a Rettenbach je provozováno celoročně. Tento region je možno jenom doporučit pro vysoké svahy s dobrým sněhem i společenskou atmosféru. Možnost lyžování na ledovci nabízí také středisko zimních sportů Stubaital neboli Stubai, které se rozprostírá přibližně 27 km od Innsbrucku. Ve vesnici Neustift je velké množství sportovních aktivit pro nadšence zimních sportů. Na úpatí ledovce se můžete kochat překrásnou krajinou rakouských Alp a užívat si ohromující klid a horskou atmosféru.

Zimní dovolená a rakouské Alpy – dovolená zde je úchvatná a jedinečná, což platí i o rakouském údolí Ziller, kde můžete provozovat lyžování v Alpách se skipasem na neuvěřitelných 500 km udržovaných sjezdovek. Snowboardisty můžete potkávat na ledovci Hintertux. Horské středisko Kitzbühel je preferováno lyžaři pro svou výhodnou polohu, protože se nachází nedaleko Innsbrucku (100 km), Salzburgu (80 km) i Mnichova (160 km). Byl zde vybudován první lyžařský vlek Hahnenkamm ve 30. letech. Kitzbühel byste neměli minout při své návštěvě Rakouských Alp, můžete se zde přihlásit do světově proslulých lyžařských škol Rote Teufel a Skischule Total.  Každý si zde musí najít sport k provozování, ať už sjezdové či běžkové lyžování, snowboarding, toboganing, bruslení či vysokohorskou túru. Můžete zde provozovat i curling.

V Hahnenkammu se pořádá legendárně známý lyžařský závod, který značí začátek každoročního světového poháru. Další variantou pro prožití vaší nezapomenutelné zimní dovolené v Rakousku může být pobyt v St. Johann, který láká své návštěvníky na zimní atrakce orientované na rodinné vyžití. Lyžování se můžete učit v tamní škole St. Johann Ski School a za zmínku stojí také možnost nočního lyžování a toboganingu. Kouzelná vesnička Söll se SkiWeltem je nejdelší propojenou lyžařskou oblastí v Rakousku. Salzburské regiony Zel lam See, teh Gastein Valley, Obertauern, Schladming a Saalbach – Hinterglemm nabízí širokou škálu sportovního vyžití pro příznivce sjezdového i běžkového lyžování.

Mezi jedno z nejzajímavějších míst pro provozování zimních sportů v Rakousku je Kaprun, kde je vše uzpůsobeno pro všechny druhy zimních sportů. Možná nebudete vědět, že se zde každoročně pořádá světový pohár v závodech ve slalomu. Vesnici Krimml navštěvují hlavně rodiny s dětmi pro návštěvu majestátních kaskádových vodopádů Krimmler Falls, které představují jedinečný přírodní úkaz.

Lyžování  

Rakousko je skutečným rájem lyžařů, Alpy a zimní dovolená jsou sázkou na jistotu.
Rakousko je světově proslulé svými komfortními a plně vybavenými lyžařskými rezorty, které navštěvují každoročně nejlepší experti v lyžování, aby využili možnost lyžování na ledovci. Rakousko má tu výhodu, že bezmála dvě třetiny jeho povrchu jsou pokryty Alpami. Nádherná zasněžená horská krajina, stovky kilometrů upravených sjezdovek, nesčetné množství lanovek dopravujících nadšené zahraniční turisty k ledovcům pro lyžování poskytující ohromující panoramata horského prostředí a malebné horské vesničky s komfortním a pohostinným ubytováním. Tento popis je charakteristický pro kouzelnou rakouskou zemi, kde se lyžařům na chvíli zastaví čas při pohledu na romantické svahy s čerstvě napadaným sněhem vybízejícím k zimním sportům a dalším radovánkám na sněhovém povrchu.

Rakousko je kolébkou alpského lyžování. Rakušan Zdarsky vymyslel lyžařské vázání pro sjezdové lyžování, první sjezdová dráha na světě byla otevřena u Arlberského průsmyku a v neposlední řadě z Rakouska pocházelo mnoho významných osobností spjatých s lyžováním, např. Hermann Maier, Tony Sailer, Karl Schranz či Franz Klammer který získal osm vítězství ve sjezdovém lyžování v letech 1974-75 a na olympiádě v Innsbrucku v roce 1976 obhájil zlato ve sjezdovém lyžování. V Rakousku je také nejslavnější sjezdovka na světě – Hahnenkamm. V Rakousku je asi 22 tisíc kilometrů sjezdovek a 16 tisíc kilometrů běžeckých tratí.

Lyžařská sezóna v Rakousku začíná v prosinci a končí přibližně v dubnu v nejvýše položených rezortech. Samozřejmostí jsou přeplněné svahy na Vánoce, Silvestra a Nový rok a také v únoru, kdy školy pořádají povinné lyžařské kurzy. Od poloviny dubna až po červen či konec října až polovina prosince spadají mezi letní a zimní období v horských rezortech. Některé lanovky mohou být uzavřeny z důvodu údržby. Také mnoho hotelů a restaurací bude zavřeno, nicméně výhodou pro vás v tomto období bude skutečnost, že se vyhnete davům nadšených lyžařů a navíc ceny budou nejnižší.

Podmínky pro lyžování na ledovci se řadí mezi jedny z nejlepších celosvětově. Celoroční lyžování na ledovci je možné na těchto osmi ledovcích: Dachstein, Mölltaler, Hintertuxer, Pitztaler, Kaunertaler, Sölden, Kitzsteinhorn-Kaprun a Stubaier.

Rodinné lyžování doprovázené nejrůznějšími atrakcemi je možné realizovat v Korutanech (Bad Kleinkirchheim, Innerkrems, Nassfeld, Sankt Oswald), Dolním Rakousku (Annaberg, Ötscher), Horním Rakousku (Grünau-Katschberg, Spital am Phyrn), Salcbursku (Faistenau-Hintersee-Krispl, Neukirchen, Russbach, Lofer), Štýrsku (Grimming, Dachstein-Tauern, Mariazell-Hochschwab, Murau, Waldheimat-Mürztal), Tyrolsku (Mayrhofen, Serfaus-Fissladis) a Vorarlbersku (Montafon, Bregenzerwald, Schoppernau).

Proslulé lyžařské rezorty jsou Innnsbruck (dvakrát se zde konaly zimní olympijské hry, Olympia Skoworld Innsbruck), Kitzbühel (velký počet lyžařských škol, sjezdové i běžecké lyžování, toboganing), St. Anton am Arlberg (mekka pro experty v lyžování), Schladming, St. Christoph (lyžařská škola, tréninkové centrum národního lyžařského týmu), Lech am Arlberg (typická dovolenková vesnice,   dražší destinace venkovského stylu), Stuben a Zug (běžkové lyžování, jízda na saních tažených koňmi),  Zurs (pro méně zdatné lyžaře), Ischgl (snowboardingu, příhraniční cesta z Ischglu do Samnaunu ve Švýcarsku – tzv. Smuggler´s Run neboli Pašerácký běh, lyžařská škola), Galtür (komplex Alpinária, který zahrnuje ochrannou zeď proti lavinám s horolezeckou stezkou, podzemní garáže, muzeum,  výstavní síň, horolezecká škola), Seefeld (považováno za jedno z nejkrásnějších a turisticky nejoblíbenějších rakouských lyžařských středisek).

Zimní dovolená a Alpy

Ötztalské Alpy ( významné středisko zimních sportů v Rakousku), Sölden (je považováno za hlavní centrum turistického ruchu v 50 km dlouhém údolí Ötztal, lyžování v zábavném duchu), Stubaital neboli údolí Stubai (27 km jižně od Innsbrucku, horolezectví, vysokohorská pěší turistika, lyžování na ledovci, na sjezdovkách, běžecké trasy), údolí Ziller neboli Zillertal (150 lyžařských vleků a 500 km sjezdovek,  snowboarding), St. Johann (zimní atrakce zaměřené na rodinné vyžití a zábavu, toboganing, vyhlášená lyžařská škola St. Johann Ski School), Söll (vesnice oblíbená hlavně u britských lyžařů, kteří zde mohou obdivovat SkiWelt, nejdelší propojenou lyžařskou oblast v Rakousku na 250 km udržovaných sjezdovek s 93 lyžařskými vleky),  Zell am See (Salzach Valley), Kaprun (celoroční lyžování na ledovci, snowboarding, lyžařské tratě), Krimml (majestátní kaskádové vodopády Krimmler Falls), Bad Gastein, Mittelberg, Hochkar (vyhlášené vysokohorské lyžařské a turistické středisko v Dolním Rakousku nedaleko Vídně, domovské středisko bývalých špičkových rakouských lyžařů Thomase Sykory, Andrease Budera nebo Kathrin Zettelové).

Chtěli byste vyzkoušet noční lyžování? Uvádíme přehled lyžařských areálů, které nabízí sjezdovky s nočním osvětlením: Korutany (Bad Kleinkirchheim, Nassfeld, Heiligenblut), Horní Rakousko (Sankt Wolfgang, Gosau, Hinterstoder), Salcbursko (Obertauern, Flachau, Saalbach-Hinterglemm, Zell am See), Tyrolsko (Innsbruck, Ischgl, Kitzbühel, Sankt Anton am Arlberg, Sölden), Štýrsko (Schladming), Vorarlbersko (Lech/Zürs).

Během lyžování můžete v Rakousku využívat více než 3 300 lanovek, sedačkových výtahů či lyžařských vleků. Podrobnější informace můžete získat na www.ski.at nebo www.seilbahnen.at.

 

Číst dál

Podobné člnánky

Back to top button